Październik 2010 nr 10 (22)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Październik 2010 nr 10 (22)



LISTA ARTYKUŁÓW


NASZE MIASTO

JAK ZRUJNOWAĆ ZABYTEK »

KOBIETY DO SAMORZĄDÓW »

KTO ZŁAMAŁ PRAWO »

RUSZA PRZEBUDOWA 724 »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Książki dla powodzian »

Minęły trzy lata »

Nie jestem koniokradem »

Windykator puka do drzwi »

Znak-widmo »



AKTUALNOŚCI

(Nie)bezpieczeństwo drogowe »

Burmistrz przeciwko sobie »

Komitet wyborczy Stowarzyszenia Nasze Miasto –Konstancin »

Koncert życzeń »

Narzędzie pracy i siła przekazu »

Od redaktora »

Oddamy kawałek miasta? »

Taniec w Starej Papierni »

Zabiorą dar serca »



NASZA GMINA

KOLEJĄ DO WARSZAWY »

MAPA NASZYCH PROBLEMÓW »



NASZ SAMORZĄD

POTRZEBNA ŻELAZNA MIOTŁA »



WYDARZENIA

Ostatni szwoleżer »

Pamięci ofiar Katynia »

X Tenisowe Mistrzostwa Polski Księży »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


KOBIETY DO SAMORZĄDÓW

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (KW)
   

 

Stowarzyszenie Nasze Miasto – Konstancin

 

Samorząd bez kobiet – to pół samorządu.” Tak brzmi jedno z haseł, zachęcające panie do udziału w pracy samorządu gminnego, nagrodzone w marcowym konkursie „Naszego Miasta – Forum Mieszkańców Konstancina”.

 

Tematem kolejnego spotkania Stowarzyszenia Nasze Miasto – Konstancin, które odbyło 28 września, była rola kobiet w samorządzie. Pomysł takiego spotkania wyśmiewany był przez użytkowników forum Konstancin. com. Oczywiście przez mężczyzn. Panowie proponowali paniom zostawienie mioteł w szatni i pytali, czy łysi też będą mieli parytet. Czemu nie, pod warunkiem, że będą stanowić 52 proc. liczby ludności w Polsce.

 

Zapraszaliśmy przedstawicielki naszego samorządu terytorialnego – gminnego i powiatowego, reprezentujące różne ugrupowania polityczne i społeczne. Na spotkanie przybyła tylko jedna – Janina Utrata, zasiadająca w radzie powiatu piaseczyńskiego. Gościem specjalnym była Bożena Laskowska, radna gminy Wilanów.

 

– Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa i trudno zrozumieć, dlaczego tak nieliczna jest ich reprezentacja w strukturach samorządu terytorialnego – mówiła Aleksandra Ambroziewicz, uczestniczka spotkania. Niewiele większa liczba kobiet znalazła się w Sejmie – około 20 proc. i w Senacie – 8 proc.

 

W upływającej kadencji w składzie konstancińskiej rady miejskiej jest jedna kobieta i 20 mężczyzn. Taki skład rady trudno nazwać reprezentacją mieszkańców.

 

W krajach o dłuższych tradycjach demokratycznych, równość kobiet i mężczyzn zagwarantowana jest ustawowo. Blisko 58 proc. szwedzkich europosłów to kobiety. W Parlamencie Europejskim Szwecję reprezentuje 19 osób – 11 kobiet i ośmiu mężczyzn.W 54- osobowej reprezentacji Polski – 47 mężczyzn i siedem kobiet, które stanowią niespełna 13 proc. Obywatelskie prawo do równości nie może być realizowane bez udziału reprezentacji ponad połowy społeczeństwa. Choć Konstytucja RP teoretycznie też je zapewnia, w praktyce bywa bardzo różnie.

 

 

kobiety do samorzadu

 

Aleksandra Ambroziewicz, Grażyna Matusik-Tomaszewska i Bożena Laskowska

 

– W radzie Wilanowa zasiada 15 osób – mówiła Bożena Laskowska. – Osiem z nich to kobiety. Kobietom nie chodzi o jakieś nadzwyczajne względy, o zapewnianie im połowy mandatów w radzie. Ważne, by z ustawą parytetową, czy bez niej, na listach wyborczych znalazło się tyle samo kobiet i mężczyzn. I nie w ten sposób, że mężczyźni na pierwszych miejscach, a kobiety na ostatnich. O tym, kto zasiądzie w radzie, nie decyduje ustawa. Decydują wyborcy. Ustawa może zagwarantować kobietom tylko możliwość większego udziału w życiu miasta lub gminy.

 

Udział w spotkaniu wzięło również kilku mężczyzn. – W mojej firmie (duża firma prawnicza – red.) pracuje znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Są świetnie wykształcone, fachowe i często bardziej konkretne niż my – mówił jeden z nich.

 

Pora skończyć ze stereotypem, że kobieta powinna zajmować się tylko domem i dziećmi. Z pewnością kobieta, która świetnie troszczy się o życie swego domu i rodziny równie dobrze potrafiłaby zadbać o sprawy gminy. Rada miejska, w której zasiadałoby więcej kobiet z pewnością doprowadziłaby do realizacji planu budowy przedszkoli, żłobka i remontu szkoły w Opaczy.

 

„Drogie Panie! Należy nie tylko głosować, ale w wyborach wystartować” – to kolejne hasło nagrodzone w marcowym konkursie. Jego autor – mężczyzna, nick Artek-Bartek – też uczestniczył w spotkaniu.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

rada miejska (znajdź),   Stowarzyszenie Nasze Miasto Konstancin (znajdź),   Grażyna Matusik-Tomaszewska (znajdź),   Bożena Laskowska (znajdź),   Aleksandra Ambroziewicz (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu