Kwiecień 2009 nr 4 (4)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2009 nr 4 (4)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Granice absurdu »

Od Redaktora »

Szarża na budżet »

VI Festiwal Małych Form Teatralnych »

Zaprosili nas... »



NASZE MIASTO

Jak to z Parcelą było »

Kto stoi w miejscu, ten sie cofa »

Pieniądze przechodzą koło nosa »

Razem łatwiej »

Strategiczne oceny z udziałem społecznym »



NASZE ŚRODOWISKO

By zawsze miały własny dom »

Drzewa w Konstancinie »

Dzik jest dziki... »

REGULAMIN AKCJI „Oddaj kuchenkę – posadź sosenkę” »

Wakacje dla czworonogów »



NASZE ZDROWIE

Spójrzmy oczami pacjenta »

Zbadali Jeziorkę »



NASZE ŚWIĘTA

Polska Wielkanoc »

Święta na Świecie »



NASZA GMINA

W Okrzeszynie chcą mówić o sukcesach »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Dzik jest dziki...

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Nie było nas, był las. Las był pierwszym domem człowieka, zapewniał schronienie i żywił. Dzisiaj jest domem wielu gatunków zwierząt – ssaków, ptaków i owadów. Wnaszych lasach żyją m.in. sarny, dziki, łosie, lisy, jenoty, borsuki, łasice, kuny, gronostaje i wiewiórki oraz ponad 100 gatunków ptaków. Sarny, wiewiórki i łosie lubimy, dzików boimy się. Od kilku lat znacząco wzrosła populacja dzików. Powodem tego są ciepłe, krótkie zimy i my sami – ludzie wyrzucający w przydrożnych lasach śmiecie i odpadki dostarczające dzikom pożywienia. Dzik jest przodkiem świni domowej. Występuje w całej Europie i na wszystkich kontynentach wstrefie umiarkowanego i ciepłego klimatu. Żyje w stadach liczących kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osobników. Idealnym siedliskiem dla dzika jest liściasty i mieszany las. Jest typowym wszystkożercą i tu znajduje najwięcej pożywienia. Żywi się żołędziami i orzeszkami buczynowymi, w leśnym runie znajduje grzyby ikłącza roślin, zjada dżdżownice i larwy, małe gryzonie, a nawet padlinę. Wposzukiwaniu pokarmu odwiedza pobliskie pola – jest utrapieniem rolników, potrafi poczynić wielkie szkody, zwłaszcza wuprawach roślin bulwiastych. Lubi też zajrzeć do przydomowych sadów iogrodów. Te wizyty są przyczyną wielu konfliktów między myśliwymi, rolnikami i mieszkańcami terenów na obrzeżach lasu. Zwykle w dzień odpoczywa, na żer wyrusza pod osłoną nocy. Dzik jest agresywnym zwierzęciem iwniektórych sytuacjach odważnie szarżuje na wroga. Szczególnie niebezpieczne są samice (lochy) zpotomstwem, dlatego bezwzględnie należy schodzić im zdrogi. Wnaszym klimacie okres godowy dzików trwa zwykle od listopada do stycznia, w cieplejszych regionach – o każdej porze roku. Po 16 – 20 tygodniowej ciąży samica rodzi 4 – 8 młodych, przy czym ich liczebność wmiocie rośnie zwiekiem samicy. Waga samców dochodzi do 300 kg, samice są mniejsze – ważą do 140 kg. Ubarwienie dzików od płowego, przez brązowo-czerwone do niemal czarnego jest zmienne, ciemniejsze latem. W lasach otaczających Konstancin dziki znajdują doskona łe warunki bytowania. Do Nadleśnictwa Chojnów należy potężny, ponad 10- hektarowy kompleks leśny, położony po lewej stronie Wis ły na południe i południowy zachód od Warszawy. Las Chojnowski ciągnie się od doliny Wisły wzdłuż Jeziorki do Obór. Od południa nasza gmina graniczy z Lasem Kabackim - ponad 900-hektarową pozostałością Puszczy Mazowieckiej. W samym mieście mamy 14 hektarów gminnego lasu i ponad 190 hektarów prywatnego.

 

dziki w konstancinie

 

Terminy polowań na dziki – odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki – od 1 kwietnia do końca lutego – lochy – od 15 sierpnia do 15 stycznia.


Kto spotyka w lesie dzika...


Dzik nie jest drapieżnikiem, atakuje człowieka tylko w sytuacji zagrożenia. Zdaniem leśników i weterynarzy, spotkanie z dzikiem rzadko jest niebezpieczne, wyjątkiem jest locha z młodymi lub ranne zwierzę. Jeżeli spotkamy na swej drodze dzika, przede wszystkim zachowujmy spokój. Nie należy drażnić zwierzęcia i swoim zachowaniem zwracać jego uwagi – nie krzyczmy, nie biegnijmy, nie rzucajmy w dzika kamieniami lub gałęziami. Nie wpadajmy w panikę – zwierzę- ta wyczuwają nasz strach. Najlepiej spokojnie oddalić się, klucząc między drzewami.

 

 

dziki w konstancinie

 

Uwaga dziki!!!


W ostatnich latach możemy obserwować zwiększenie populacji dzików w lasach okalających Konstancin-Jeziorną. Przyczyn jest kilka. Jedną z ważniejszych jest odkrycie przez ten gatunek ogromnej „stołówki” jaką jest wysypisko odpadów w łubnej. Wyrzucając odpady do lasu niektórzy z mieszkańców też wspierają ten gatunek. W marcu i kwietniu przychodzą na świat młode dziki nazywane przez myśliwych, z uwagi na charakterystyczne umaszczenie, pasiakami. Ich matki są w tym czasie szczególnie wyczulone na bezpieczeństwo maluchów i mogą atakować każdego, kto w ich mniemaniu stanowić może dla młodych zagrożenie.

 

Szanowni Państwo!!!

 

Zwracamy się z gorącym apelem o ograniczenie w tym czasie spacerów do bardziej oddalonych i pokrytych gęstym podszytem części lasów wokół Konstancina. Ze szczególnym apelem zwracamy się do właścicieli psów. Prosimy o nie puszczanie psów w lesie pod żadnym pozorem. Pies zdecydowanie łatwiej może wywo- łać atak ze strony zdesperowanej dziczej matki. Szarżujący dzik nie wybiera celu ataku, a pies jest zdecydowanie sprawniejszy i szybszy niż człowiek. Jednocześnie pragniemy zauważyć, iż dziki są częścią ekosystemu leśnego i całkowicie wyeliminować ich nie można z uwagi na zdrowie lasu. Niemniej koła łowieckie działające na terenie naszej gminy, w szczególności WKł Szarak, którego obwód łowiecki obejmuje okolice Borowiny, Kawęczynka, Słomczyna i Czarnowa, podejmują starania w celu redukcji populacji tego gatunku (w zeszłym roku odstrzelono 80 osobników). Niestety nie ma skutecznej metody na dziki, a informacje dochodzące z całej Polski są tego potwierdzeniem. Urząd gminy będzie podejmował działania adekwatne do skali zagrożenia powodowanego przez ten oraz inne gatunki zwierząt (np. kleszcze lub bąblowica pochodząca od lisów). Dlatego jeszcze raz ponawiamy apel o szczególną ostrożność w trakcie wiosennych spacerów do lasu!!!

 

Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu