Ostatni szwoleżer
|
autor:
(KW)
|
|
|
Pamiątkowy kamień ku czci zmarłego przed dwoma laty mieszkańca Konstancina generała brygady Mariana Niteckiego ps. Pikador – wielkiego patrioty, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, leśnika i społecznika – odsłonięto 6 września w Zimnych Dołach w Lasach Chojnowskich.
Marian Nitecki urodził się 26 listopada 1913 r. w Radomsku. Absolwent Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Służył w 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W kampanii wrześniowej trafił do niewoli niemieckiej. Zbiegł i wrócił do rodzinnego Radomska, gdzie dowodził obwodem Związku Walki Zbrojnej. Za działalność konspiracyjną por. „Pikador” odznaczony został Krzyżem Walecznych.
W grudniu 1944 r. został aresztowany przez polski aparat bezpieczeństwa. Po kolejnej ucieczce na fałszywych papierach pracował w Nadleśnictwie Miłomłyn na Mazurach. W 1947 r. skorzystał z amnestii i ujawnił się – pomimo to był kilkanaście razy aresztowany. W latach 1945–1960 pracował jako leśniczy w nadleśnictwach: Miłomłyn, Stare Jabłonki i Zimna Woda pod Olsztynem. W 1960 r. osiadł w Konstancinie i pracował jako leśniczy lasów niepaństwowych. Był inicjatorem zalesienia 63 ha na terenie Skolimowa i Konstancina oraz założycielem szkoły konnej jazdy dla chorych dzieci, dla których hipoterapia była jednym z zabiegów rehabilitacyjnych.W Konstancinie zamieszkał w należącej do Uzdrowiska Konstancin willi Boża Wola. Po kilkunastu latach willę sprzedano, a ponieważ władze samorządowe naszej gminy nie zaproponowały bohaterowi żadnego lokum, Marian Nitecki zmuszony był zamieszkać kątem w jednej z leśniczówek w Lasach Chojnowskich.
Ostatni awans, na stopień generała brygady, otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego 15 sierpnia 2007 r. Po nominacji, z inicjatywy kronikarza Konstancina Józefa Hertla, starosta piaseczyński Jan Dąbek i przewodnicząca rady powiatu Barbara Rudzińska-Mękal wraz z gratulacjami przekazali gen. Niteckiemu pamiątkową paterę, a Józef Hertel – opracowaną przez siebie „Księgę pamiątkową Generała Brygady Mariana Niteckiego”. Niespełna rok później, w wieku 96 lat, generał Marian Nitecki zmarł. Był ostatnim żyjącym oficerem zawodowym 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Kamień ku czci gen. Mariana Niteckiego odsłonięto w Lasach Chojnowskich, gdzie Generał spędził ostatnie lata życia.
Konstancin-Jeziorna
(znajdź),
Marian Nitecki
(znajdź),
|