600 lat powsińskiej parafii
|
autor:
(KW)
|
|
|
Parafia św. Elżbiety w Powsinie jest jedną z najstarszych na terenie obecnej archidiecezji warszawskiej. W1410 r. biskup poznański Wojciech (Albertus) odłączył od parafii wilanowskiej wsie: Powsino, Jeziorna i Lisy i formalnym aktem przypisał je do nowej parafii w Powsinie.
Historia parafii św. Elżbiety w Powsinie sięga początków XV w. Kościół jest jeszcze starszy, choć obecny budynek ostatecznie uzykał swój kształt w XX w.
Tutejszy kościół zbudowano jeszcze wcześniej – w 1389 r. W archiwach parafialnych zachowała się kopia dokumentu głoszącego, że Elżbieta Ciołkowa, wdowa po Andrzeju, kasztelanie czerskim, za radą swych synów, funduje w Powsinie kościół „dla wspomożenia duszy jej męża i dusz wierzących przyjaciół oraz dla oddania chwały Bogu Wszechmogącemu, Najświętszej Pannie Maryi, świętym Andrzejowi i Elżbiecie”.
Pierwotny kościół w Powsinie był drewniany. Zniszczono go najprawdopodobniej w czasie potopu szwedzkiego. Kolejny, zbudowany również z drewna, najprawdopodobniej w ogóle nie został ukończony. Fundatorką obecnego murowanego kościoła, zbudowanego w 1725 r. była Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska. Jego projektantem był Józef Fontana, słynny architekt epoki baroku. W 1889 r. do jednonawowej świątyni dobudowano nawy boczne, kruchtę oraz dwie wieże, utrzymując barokowy wygląd kościoła. Ostateczny kształt kościół uzyskał w 1921 r., kiedy to wydłużono nawy, rozebrano XIX-wieczne wieże i dobudowano wolno stojącą dzwonnicę.
Niezwykle piękne są wnętrze i wystrój kościoła. Centralne miejsce barokowego drewnianego ołtarza głównego zajmuje obraz Matki Bożej Tęskniącej. Obraz ten jest czwartym w archidiecezji warszawskiej wizerunkiem Najświętszej Marii Panny uroczyście koronowanym za zgodą Stolicy Apostolskiej. Zachowane dokumenty potwierdzają, że od ponad 300 lat wierni modlący się przed wizerunkiem Matki Bożej Tęskniącej doznają licznych łask. Wizerunek Matki Bożej Tęskniącej z dwóch stron otaczają figury patronów Polski św. św.Wojciecha i Stanisława. Obraz ma zasłonę z obrazem Trójcy Świętej, będącą kopią obrazu Rafaela, wykonaną przez Józefa Buchbündera. Odsłaniany jest podczas nabożeństw majowych i październikowych, mszy niedzielnych i świątecznych lub wyjątkowych uroczystości.
Ołtarze boczne zawierają XIX wieczne obrazy, prawdopodobnie również pędzla Buchbündera. W prawej nawie znajduje się obraz Świętej Rodziny, zwieńczony owalem z wizerunkiem św. Wincentego a Paulo, a w lewej – obraz św. Elżbiety Węgierskiej, patronki parafii, oraz w górnym owalu – św. Jana Ewangelisty. Z lewej strony ołtarza głównego znajduje się Pieta w kryształowej osłonie.Wystroju kościoła dopełnia XVIII-wieczna ambona oraz drewniana złocona chrzcielnica, pochodząca również z XVIII w. Kościelne witraże pochodzą z pierwszej połowy XX w.
Uroczyste obchody 600-lecia powsińskiej parafii św. Elżbiety, msza pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza poprzedzona procesją oraz koncert z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, odbyły się 27 czerwca.
|