600 lat powsińskiej parafii autor: (KW)
   

Parafia św. Elżbiety w Powsinie jest jedną z najstarszych na terenie obecnej archidiecezji warszawskiej. W1410 r. biskup poznański Wojciech (Albertus) odłączył od parafii wilanowskiej wsie: Powsino, Jeziorna i Lisy i formalnym aktem przypisał je do nowej parafii w Powsinie.

 

 

Historia parafii Å›w. Elżbiety w Powsinie siÄ™ga poczÄ…tków XV w. KoÅ›cióÅ‚ jest jeszcze starszy, choć obecny budynek ostatecznie uzykaÅ‚ swój ksztaÅ‚t w XX w.

Historia parafii Å›w. Elżbiety w Powsinie siÄ™ga poczÄ…tków XV w. KoÅ›cióÅ‚ jest jeszcze starszy, choć obecny budynek ostatecznie uzykaÅ‚ swój ksztaÅ‚t w XX w.

 

 

Tutejszy koÅ›cióÅ‚ zbudowano jeszcze wczeÅ›niej – w 1389 r. W archiwach parafialnych zachowaÅ‚a siÄ™ kopia dokumentu gÅ‚oszÄ…cego, że Elżbieta CioÅ‚kowa, wdowa po Andrzeju, kasztelanie czerskim, za radÄ… swych synów, funduje w Powsinie koÅ›cióÅ‚ „dla wspomożenia duszy jej męża i dusz wierzÄ…cych przyjacióÅ‚ oraz dla oddania chwaÅ‚y Bogu WszechmogÄ…cemu, NajÅ›wiÄ™tszej Pannie Maryi, Å›wiÄ™tym Andrzejowi i Elżbiecie”.

 

Pierwotny koÅ›cióÅ‚ w Powsinie byÅ‚ drewniany. Zniszczono go najprawdopodobniej w czasie potopu szwedzkiego. Kolejny, zbudowany również z drewna, najprawdopodobniej w ogóle nie zostaÅ‚ ukoÅ„czony. FundatorkÄ… obecnego murowanego koÅ›cioÅ‚a, zbudowanego w 1725 r. byÅ‚a Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska. Jego projektantem byÅ‚ Józef Fontana, sÅ‚ynny architekt epoki baroku. W 1889 r. do jednonawowej Å›wiÄ…tyni dobudowano nawy boczne, kruchtÄ™ oraz dwie wieże, utrzymujÄ…c barokowy wyglÄ…d koÅ›cioÅ‚a. Ostateczny ksztaÅ‚t koÅ›cióÅ‚ uzyskaÅ‚ w 1921 r., kiedy to wydÅ‚użono nawy, rozebrano XIX-wieczne wieże i dobudowano wolno stojÄ…cÄ… dzwonnicÄ™.

 

Niezwykle piÄ™kne sÄ… wnÄ™trze i wystrój koÅ›cioÅ‚a. Centralne miejsce barokowego drewnianego oÅ‚tarza gÅ‚ównego zajmuje obraz Matki Bożej TÄ™skniÄ…cej. Obraz ten jest czwartym w archidiecezji warszawskiej wizerunkiem NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny uroczyÅ›cie koronowanym za zgodÄ… Stolicy Apostolskiej. Zachowane dokumenty potwierdzajÄ…, że od ponad 300 lat wierni modlÄ…cy siÄ™ przed wizerunkiem Matki Bożej TÄ™skniÄ…cej doznajÄ… licznych Å‚ask. Wizerunek Matki Bożej TÄ™skniÄ…cej z dwóch stron otaczajÄ… figury patronów Polski Å›w. Å›w.Wojciecha i StanisÅ‚awa. Obraz ma zasÅ‚onÄ™ z obrazem Trójcy ÅšwiÄ™tej, bÄ™dÄ…cÄ… kopiÄ… obrazu Rafaela, wykonanÄ… przez Józefa Buchbündera. OdsÅ‚aniany jest podczas nabożeÅ„stw majowych i październikowych, mszy niedzielnych i Å›wiÄ…tecznych lub wyjÄ…tkowych uroczystoÅ›ci.

 

OÅ‚tarze boczne zawierajÄ… XIX wieczne obrazy, prawdopodobnie również pÄ™dzla Buchbündera. W prawej nawie znajduje siÄ™ obraz ÅšwiÄ™tej Rodziny, zwieÅ„czony owalem z wizerunkiem Å›w. Wincentego a Paulo, a w lewej – obraz Å›w. Elżbiety WÄ™gierskiej, patronki parafii, oraz w górnym owalu – Å›w. Jana Ewangelisty. Z lewej strony oÅ‚tarza gÅ‚ównego znajduje siÄ™ Pieta w krysztaÅ‚owej osÅ‚onie.Wystroju koÅ›cioÅ‚a dopeÅ‚nia XVIII-wieczna ambona oraz drewniana zÅ‚ocona chrzcielnica, pochodzÄ…ca również z XVIII w. KoÅ›cielne witraże pochodzÄ… z pierwszej poÅ‚owy XX w.

 

 

Uroczyste obchody 600-lecia powsińskiej parafii św. Elżbiety, msza pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza poprzedzona procesją oraz koncert z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, odbyły się 27 czerwca.

 

   
Drukuj