Kościół Polskokatolicki
|
autor:
KLARA WARECKA
|
|
|
W Konstancinie-Jeziornie przy ul. Chylickiej 18 mieści się Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga. Budowniczym i organizatorem Centrum jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga to ważny ośrodek Kościoła Polskokatolickiego w Polsce
Dom Konferencyjny w Centrum jest miejscem, w którym odbywały się tak ważne wydarzenia, jak Synod Ogólnopolski Kościoła Polskokatolickiego w RP (w 1995 r.), inauguracja roku akademickiego 2006–2007 Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, sympozja i robocze konferencje naukowe Sekcji Teologii Starokatolickiej ChAT. To właśnie w tym domu 10 lutego 1998 r. rozpoczął się oficjalny dialog ekumeniczny pomiędzy Kościołem Polskokatolickim a Kościołem rzymskokatolickim.
Centrum Konferencyjno-Studyjne odwiedzali znakomici goście, m.in.: patriarcha Konstantynopola arcybiskup Bartolomeusz I i patriarcha Gruzji katolikos Eliasz II.W połowie lat 90. dom im. bp. Edwarda Herzoga został rozbudowany o kaplicę, w której znajduje się parafia misyjna pod wezwaniem św. św.Apostołów Piotra i Pawła.
Kościół Polskokatolicki wywodzi się z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, który powstał w Stanach Zjednoczonych pod przewodnictwem ks. Franciszka Hodura. Głównym powodem powstania polskiego kościoła narodowego był konflikt między polskimi katolikami z parafii Scranton w Pensylwanii a miejscowym proboszczemi biskupem. Spór toczył się o sprawy majątku parafialnego i praw mniejszości polskiej w parafii. Grupa ta wybrała sobie za swojego orędownika ks. Hodura, który w 1898 r. skierował do Watykanu memoriał ze swymi postulatami.Nie spotkał się jednak z przychylnym przyjęciem Stolicy Apostolskiej – papież Leon XIII nie wyraził zgody na realizację wysuwanych żądań. Ks. Hodur nie zgodził się z postanowieniami Watykanu i 16 grudnia 1900 r. ogłosił wraz z grupą zwolenników zerwanie z Kościołem rzymskim. W1907 r. ks. Franciszek Hodur przyjął sakrę biskupią u starokatolików. W miejsce języka łacińskiego do liturgii wprowadzono język polski.
W okresie międzywojennym, od 1921r., w Polsce powstało wiele parafii tego wyznania i dopiero w 1946 r. kościół uzyskał legalizację jako Polski Narodowy Kościół Katolicki. W1951 r. zmienił swoją nazwę na Kościół Polskokatolicki i oderwał się jurysdykcyjnie od kościoła w USA. Zachował jednak jedność ideową i ścisłą więź duchową.
Kościół Polskokatolicki odrzuca dogmat o prymacie i nieomylności papieża, odrzuca także naukę o odpustach, kulcie relikwii, niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny. Podkreśla znaczenie tradycji pierwszego tysiąclecia, a szczególnie pierwszych siedmiu soborów. Liturgia kościoła jest zbliżona do liturgii w Kościele rzymskokatolickim.
Kościół Polskokatolicki działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z 30 czerwca 1995 r. o stosunku państwa do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Siedziba władz kościoła mieści się w Warszawie, gdzie przy ul. Szwoleżerów 2 znajduje się parafia katedralna św. Ducha.Wspólnota kościoła liczy 22 tys. wiernych i dzieli się na trzy diecezje: warszawską, krakowsko-częstochowską i wrocławską. Ordynariuszem diecezji warszawskiej jest bp prof. Wiktor Wysoczański.
Godłem kościoła jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę, na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem„Prawdą, Pracą,Walką”. Słowa te mówią wiernym, że naukę Jezusa Chrystusa winni wypełniać w życiu przez głoszenie prawdy i życie zgodnie z prawdą. Powinni też rzetelnie pracować dla chwały bożej, dla swojej rodziny, dla narodu i ojczyzny. Hymnem jest pieśń „Tyle lat,my,Ci o Panie”.Wiernym Kościoła Polskokatolickiego jest każdy człowiek ochrzczony w tym kościele, który należy do określonej parafii polskokatolickiej. Może nim zostać również każdy człowiek ochrzczony w innym kościele, który przyjął zasady wiary głoszone w Kościele Polskokatolickim, bierze udział w życiu sakramentalnym tego kościoła i należy do określonej parafii polskokatolickiej. Małżeństwo zawarte w formie przewidzianej prawem wewnętrznym kościoła wywołuje skutki cywilne.
Wnętrze kaplicy polskokatolickiej parafii misyjnej św. św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół zapewnia wiernym opiekę duszpasterską, prowadzi nauczanie religii w szkołach publicznych, współpracuje z instytucjami państwowymi i samorządowymi w ochronie, konserwacji, udostępnianiu i upowszechnianiu zabytków architektury kościelnej i sztuki sakralnej, stanowiących część dziedzictwa kultury polskiej, prowadzi działalność wydawniczą, charytatywno- opiekuńczą, oświatową, prowadzi archiwum i zbiory biblioteczne.
Kandydaci na duchownych kształcą się w Wyższym Seminarium Duchownym Kościoła Polskokatolickiego i w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w sekcji starokatolickiej. Kościół dla swoich parafian wydaje miesięcznik „Rodzina” i kwartalnik „Posłannictwo”.
Kościół Polskokatolicki jest członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, Światowej Rady Kościołów i Polskiej Rady Ekumenicznej.
|