Czerwiec 2010 nr 6 (18)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2010 nr 6 (18)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Na pomoc powodzianom »

Od redaktora »

Pechowcy »

ZAPROSILI NAS »

Zespół Szkół Nr 4 w Słomczynie Zaprasza »



NASZE MIASTO

KONSTANCIN, XXI WIEK »

Kościół Polskokatolicki »

MIŁOŚNICY SWEMU MIASTU »

SKOLIMOWSKIE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE »

TAKIE JEST PRAWO »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Apel mieszkańców Parceli »

Kompetencje »

Nie za wszelką cenę »



AKTUALNOŚCI

Autobusy dopiero we wrześniu »

Chcieć to móc »

Dokąd przenieść urząd? »

ROZMOWY O ZDROWIU »

Spiszą rolników »

ZAGRAJĄ MŁODZI MUZYCY »



NASZA GMINA

Bezpieczeństwo w naszym mieście »

Dzień Strażaka – Słomczyn 2010 »

GDZIE JEST BURMISTRZ? »

Jest tak, jak było »

Poszukiwani dawcy szpiku »

Strefa kontrowersji »

Zespół Szkół Nr 1 dziękuje »



IMPREZY

DNI KONSTANCINA »

DZIEŃ DZIECKA RAZY TRZY »

MAJÓWKA NAD JEZIORKĄ »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Kościół Polskokatolicki

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

W Konstancinie-Jeziornie przy ul. Chylickiej 18 mieści się Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga. Budowniczym i organizatorem Centrum jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga to ważny ośrodek Kościoła Polskokatolickiego w Polsce

Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga to ważny ośrodek Kościoła Polskokatolickiego w Polsce

 

Dom Konferencyjny w Centrum jest miejscem, w którym odbywały się tak ważne wydarzenia, jak Synod Ogólnopolski Kościoła Polskokatolickiego w RP (w 1995 r.), inauguracja roku akademickiego 2006–2007 Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, sympozja i robocze konferencje naukowe Sekcji Teologii Starokatolickiej ChAT. To właśnie w tym domu 10 lutego 1998 r. rozpoczął się oficjalny dialog ekumeniczny pomiędzy Kościołem Polskokatolickim a Kościołem rzymskokatolickim.

 

Centrum Konferencyjno-Studyjne odwiedzali znakomici goście, m.in.: patriarcha Konstantynopola arcybiskup Bartolomeusz I i patriarcha Gruzji katolikos Eliasz II.W połowie lat 90. dom im. bp. Edwarda Herzoga został rozbudowany o kaplicę, w której znajduje się parafia misyjna pod wezwaniem św. św.Apostołów Piotra i Pawła.

 

Kościół Polskokatolicki wywodzi się z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, który powstał w Stanach Zjednoczonych pod przewodnictwem ks. Franciszka Hodura. Głównym powodem powstania polskiego kościoła narodowego był konflikt między polskimi katolikami z parafii Scranton w Pensylwanii a miejscowym proboszczemi biskupem. Spór toczył się o sprawy majątku parafialnego i praw mniejszości polskiej w parafii. Grupa ta wybrała sobie za swojego orędownika ks. Hodura, który w 1898 r. skierował do Watykanu memoriał ze swymi postulatami.Nie spotkał się jednak z przychylnym przyjęciem Stolicy Apostolskiej – papież Leon XIII nie wyraził zgody na realizację wysuwanych żądań. Ks. Hodur nie zgodził się z postanowieniami Watykanu i 16 grudnia 1900 r. ogłosił wraz z grupą zwolenników zerwanie z Kościołem rzymskim. W1907 r. ks. Franciszek Hodur przyjął sakrę biskupią u starokatolików. W miejsce języka łacińskiego do liturgii wprowadzono język polski.

 

W okresie międzywojennym, od 1921r., w Polsce powstało wiele parafii tego wyznania i dopiero w 1946 r. kościół uzyskał legalizację jako Polski Narodowy Kościół Katolicki. W1951 r. zmienił swoją nazwę na Kościół Polskokatolicki i oderwał się jurysdykcyjnie od kościoła w USA. Zachował jednak jedność ideową i ścisłą więź duchową.

 

Kościół Polskokatolicki odrzuca dogmat o prymacie i nieomylności papieża, odrzuca także naukę o odpustach, kulcie relikwii, niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny. Podkreśla znaczenie tradycji pierwszego tysiąclecia, a szczególnie pierwszych siedmiu soborów. Liturgia kościoła jest zbliżona do liturgii w Kościele rzymskokatolickim.

 

Kościół Polskokatolicki działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z 30 czerwca 1995 r. o stosunku państwa do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Siedziba władz kościoła mieści się w Warszawie, gdzie przy ul. Szwoleżerów 2 znajduje się parafia katedralna św. Ducha.Wspólnota kościoła liczy 22 tys. wiernych i dzieli się na trzy diecezje: warszawską, krakowsko-częstochowską i wrocławską. Ordynariuszem diecezji warszawskiej jest bp prof. Wiktor Wysoczański.

 

Godłem kościoła jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę, na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem„Prawdą, Pracą,Walką”. Słowa te mówią wiernym, że naukę Jezusa Chrystusa winni wypełniać w życiu przez głoszenie prawdy i życie zgodnie z prawdą. Powinni też rzetelnie pracować dla chwały bożej, dla swojej rodziny, dla narodu i ojczyzny. Hymnem jest pieśń „Tyle lat,my,Ci o Panie”.Wiernym Kościoła Polskokatolickiego jest każdy człowiek ochrzczony w tym kościele, który należy do określonej parafii polskokatolickiej. Może nim zostać również każdy człowiek ochrzczony w innym kościele, który przyjął zasady wiary głoszone w Kościele Polskokatolickim, bierze udział w życiu sakramentalnym tego kościoła i należy do określonej parafii polskokatolickiej. Małżeństwo zawarte w formie przewidzianej prawem wewnętrznym kościoła wywołuje skutki cywilne.

 

 

Wnętrze kaplicy polskokatolickiej parafii misyjnej św. św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Kościół zapewnia wiernym opiekę duszpasterską, prowadzi nauczanie religii w szkołach publicznych, współpracuje z instytucjami państwowymi i samorządowymi w ochronie, konserwacji, udostępnianiu i upowszechnianiu zabytków architektury kościelnej i sztuki sakralnej, stanowiących część dziedzictwa kultury polskiej, prowadzi działalność wydawniczą, charytatywno- opiekuńczą, oświatową, prowadzi archiwum i zbiory biblioteczne.

 

Kandydaci na duchownych kształcą się w Wyższym Seminarium Duchownym Kościoła Polskokatolickiego i w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w sekcji starokatolickiej. Kościół dla swoich parafian wydaje miesięcznik „Rodzina” i kwartalnik „Posłannictwo”.

 

 

Kościół Polskokatolicki jest członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, Światowej Rady Kościołów i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu