ROZMOWY O ZDROWIU
|
|
|
|
|
Spotkanie stowarzyszenia zgromadziło zainteresowanych stanem opieki zdrowotnej w gminie |
Organizacji opieki zdrowotnej na terenie naszej gminy poświęcone było pierwsze spotkanie z mieszkańcami, zorganizowane przez Stowarzyszenie Nasze Miasto–Konstancin, które odbyło się 18 maja w konstancińskiej restauracji Staroświecka.
Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli dwóch największych podmiotów świadczących podstawową opiekę zdrowotną: dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Jerzego Tarnowskiego i właściciela lecznicy Grapa Marka Rychlika oraz przedstawicieli pozostałych placówek: lecznicy Medivita i spółdzielni Vita. Udział wzięli również członkowie rady społecznej SPZZOZ, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego Stefan Dunin oraz radni powiatowi Maria Mioduszewska i Jerzy Wojdak, przedtawiciel Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie Zbigniew Dzierżanowski, radni konstancińskiej rady miejskiej:Edward Dudek, Ignacy Gołębiowski,Andrzej Należyty, Stanisław Szen i Jacek Tomaszewski, obydwaj zastępcy burmistrza naszej gminy Roman Rutkowski i Piotr Stankiewicz oraz sołtysi kilku sołectw.
Największe emocje wzbudziła sprawa ewentualnej prywatyzacji podstawowej opieki zdrowotnej w Konstancinie i związana z nią sprawa ważna dla blisko połowy mieszkańców miasta – budowa nowej przychodni lekarskiej. Przychodnia przy ul. Wareckiej nie spełnia obowiązujących standardów. Ciasne gabinety, wąskie strome schody na piętro, brak windy dla osób niepełnosprawnych, podjazdów, odpowiedniego miejsca na poradnię dla dzieci – wyliczać można by długo.
Dr Tarnowski przedstawił koncepcję budowy nowej przychodni na terenie działki przy ul.Wareckiej, w miejscu obecnego parkingu. Jednak gdzie wtedy parkowałyby samochody? Już po opracowaniu wstępnego projektu okazało się, że istniejący budynek jest w tak fatalnym stanie technicznym(bardzo słabe fundamenty), że należy go rozebrać i postawić od nowa.W przypadku utrzymywania SPZZOZ, koszt budowy nowoczesnej przychodni poniosłaby gmina.Trudno w tych warunkach mówić o równym traktowaniu wszystkich podmiotów– dr Rychlik sam musiał zatroszczyć się o pomieszczenia,w których świadczy usługi medyczne. I dr Tarnowski, i zastępca burmistrza Piotr Stankiewicz stwierdzili, że po wybudowaniu placówki można będzie ogłosić przetarg na świadczenie usług medycznych i być może realizować je będzie podmiot prywatny, który wydzierżawi od gminy budynek.
– Czy miastu opłaca się budować przychodnię pod wynajem w sytuacji, kiedy do gminy zgłosili się inwestorzy, gotowi na działce gminy wybudować nam w ciągu pół roku, z gotowych modułów sprowadzanych z Niemiec, nowoczesną przychodnię dla 15 tys. mieszkańców, wyposażyć w sprzęt i prowadzić? – pytał członek rady społecznej SPZZOZ dr Jerzy Kasiński. –W Warszawie ten inwestor wybudował już jedną taką przychodnię,można pojechać, zobaczyć jak funkcjonuje.
Potencjalni inwestorzy przedstawili taką propozycję członkom komisji zdrowia, ale nie wzbudziła ona zainteresowania samorządu. Lepiej wydać kilka milionów złotych z pustawej gminnej kasy. Koszt budowy nowej przychodni dr Tarnowski szacował na ok. 2,5mln zł, co i tak wydaje się skromną sumą. Stefan Dunin stwierdził, że ostatnio wybudowana w Prażmowie przychodnia wraz z czterema mieszkaniami dla lekarzy kosztowała 1,3 mln zł. Trochę trudno w to uwierzyć – w Konstancinie tyle kosztują cztery komunalne mieszkania w aktualnie budowanych blokach. A może tak dziwnie się dzieje, że każda inwestycja w naszej gminie kosztuje drożej niż gdzie indziej? Pewne jest jednak, że decyzje dotyczące budowy nowego obiektu muszą zostać podjęte jak najszybciej. Gdyby w przychodni przy ul.Wareckiej przeprowadzona została kompleksowa kontrola, zakończyłaby się podobnymi wnioskami, jak kontrola budynków zajmowanych przez urząd miasta.
Stefan Dunin poinformował zebranych o postępie prac przy rozbudowie szpitala w Piasecznie, prowadzonych przez Spółkę EMC Instytut Medyczny. Budowa nowego oddziału szpitala zakończy się jeszcze w tym roku. Gdyby nie wydzierżawienie szpitala spółce, powiatu nie stać by było na modernizację i rozbudowę tej placówki. Już choćby na przykładzie szpitala warto brać pod uwagę wszelkie możliwe formy partnerstwa publiczno-prywatnego.
Dla pacjentów nie ma znaczenia, czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej będzie prywatna, czy nie – obydwie świadczą usługi na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy przychodnię wybuduje prywatny inwestor, czy gmina, każdy kto będzie chciał ją prowadzić, będzie samodzielnie negocjował kontrakt z NFZ. Tytuł własności budynku nie jest brany pod uwagę w negocjacjach z NFZ i nie ma wpływu na wysokość kontraktu.
Argumentowano też, że w przypadku budowy nowej placówki za pieniądze gminy, pacjenci zapłacą podwójnie: raz składkę ubezpieczeniową, a ponadto to z ich podatków będą pochodziły pieniądze budżetowe, przeznaczone na budowę.Może lepiej sfinansować inne potrzebne inwestycje, jak choćby budowę przedszkola?
Miejmy nadzieję, że wypowiedzi uczestników spotkania spowodują poważną dyskusję przedstawicieli naszego samorządu i pozwolą podjąć decyzję, uwzględniającą jak najbardziej efektywne wydatkowanie naszych wspólnych pieniędzy.
Kolejne, czerwcowe spotkanie, poświęcone będzie problemom bezpieczeństwa w naszym mieście.
STOWARZYSZENIE NASZE MIASTO – KONSTANCIN (OPR. JZ)
|