Styczeń 2009 nr 1 (1)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Styczeń 2009 nr 1 (1)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Czekamy w korkach »

Gdzie jest centrum? »

Od Redaktora »

SYSTEM KONSTANCIŃSKI »



NASZE MIASTO

Jubileusz miłośników piękna i zabytków Konstancina »

Koniec mirażu »

KRAJOBRAZ PO JULISINIE »

Mamy Orlika »

Odejdź dziecię, ja cię uczyć nie każę »

Potrzebna pomoc dla DPS przy ul. Potulickich »

Rusza rozbudowa szpitala w Piasecznie »

Strefa C – kość niezgody »

Towarzyszy w potrzebie »

Woda czysta, ale ryb nie ma »



LISTY/AKTUALNOŚCI

700 inaczej »



NASZ SAMORZĄD

Mam duże oczekiwania »

O sukcesach zawsze łatwiej mówić »

Ocenę pozostawmy wyborcom »



FELIETON

Nowi wykluczeni »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Mam duże oczekiwania

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj
   

Z KAZIMIERZEM JAŃCZUKIEM, przewodniczącym Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny rozmawia Krystyna Malawska


Jest pan przewodniczącym rady miejskiej od września 2008 r. Jakie obowiązki łączą się z tą funkcją?

 

– Do moich ustawowych obowiązków należy organizacja pracy rady miejskiej i z tego zadania chcę się wywiązać się jak najlepiej. Rada powierzyła mi tę funkcję 19 września 2008 r. Zapowiedziałem nieco inny model pracy, zadeklarowałem współpracę z opozycją i koalicją, ze wszystkimi radnymi, bez względu na przynależność do określonej opcji i tych warunków się trzymam.

 

Mieszkańcy darzą pana dużym zaufaniem. Sprawdził się pan jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu, której praca jest stawiana za wzór. Jak Pan zamierza usprawnić pracę rady, przebieg sesji, aby mieszkańcy nie musieli oczekiwać na rozpatrzenie swoich wniosków do północy?

 

– Cieszy mnie opinia, że sprawdziłem się jako przewodniczący komisji. Moje doświadczenie i, nieskromnie mówiąc, umiejętności chcę przenieść na pracę RM, aby społeczeństwo i radni nie musieli obradować do późnych godzin nocnych. Dokonałem już kilku zmian i wprowadziłem m.in. inne godziny rozpoczynania obrad sesji oraz zatwierdzanie protokołów na początku sesji bez zbędnych dyskusji nad nimi. Uwagi mogą być składane na piśmie w ciągu siedmiu dni od otrzymania materiałów. Również na początek sesji zamierzam przenieść odpowiedzi burmistrza na interpelacje radnych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ radni poruszają kluczowe problemy miasta i gminy i dlatego chcemy też publicznie usłyszeć od burmistrza jak chce je rozwiązać. Zaproponowałem, żeby problemy mieszkańców zgłaszane radzie miasta przedstawiane były w formie pisemnej przewodniczącemu rady, który przesyła je do burmistrza z określeniem terminu na udzielenie odpowiedzi. I jestem w tym konsekwentny, bo dotychczas wielu mieszkańców długo czekało na jakiekolwiek stanowisko władz miasta. Staram się, aby tematy, którymi zajmują się komisje merytoryczne były bardzo dokładnie przeanalizowane, przepracowane. Będę sugerował w niektórych przypadkach, by komisje obradowały wspólnie i uzgadniały swe stanowisko, co pozwoli skrócić czas dyskusji na sesji.

 

Kazimierz Jańczuk

Moim celem jest zmiana niechlubnego stylu uchwalania budżetu w końcówce marca. Zapowiedziałem, że odbędzie się to 15 stycznia 2009 r. i mam zamiar dotrzymać terminu.

 

Planuje pan jeszcze jakieś zmiany?

 

– Moim celem nadrzędnym jest zmiana dotychczasowego niechlubnego stylu uchwalania budżetu w końcówce marca. Zapowiedziałem, że odbędzie się to 15 stycznia 2009 r. i mam zamiar dotrzymać tego terminu. W chwili obecnej komisje merytoryczne już pracują i nie później niż 15 grudnia Rada Miejska wyrazi na piśmie swoją opinię o projekcie przedstawionym przez burmistrza. Przyśpieszenie terminu uchwalenia budżetu jest bardzo ważne, bo wiele zadań będzie można realizować już teraz, a nie jak do tej pory od maja, a nawet czerwca, co powodowało negatywny wpływ na wykonywanie określonych zadań lub przerzucanie ich na drugą połowę roku.

 

Jakie priorytety stawia sobie przewodniczący rady?

 

– Bardzo istotne dla naszej gminy i jej mieszkańców są: budowa wodociągów i kanalizacji, natychmiastowe opracowanie koncepcji zmiany organizacji ruchu w kierunku do Warszawy, obwodnica, budowa dróg we współpracy z samorządem wojewódzkim, przede wszystkim drogi nr 724 do Góry Kalwarii, konieczność przyjrzenia się bliżej problemowi przedszkoli, ich sieci i rozbudowa żłobka.

 

Nad jakimi tematami rada miejska będzie pracować w 2009 r.?

 

– Szczególną uwagę zwracam na sprawę nieczystego, a nawet brudnego Konstancina, segregację śmieci, wywóz śmieci wielkogabarytowych i niebezpiecznych typu monitory, telewizory, azbest. W gminie 27 operatorów wywozi śmiecie! Egzekwowanie zawieranych umów z operatorami na wywóz śmieci spowoduje, że lasy i rowy nie będą zaśmiecane. Dużo uwagi poświęcimy także problemom bezpieczeństwa, współpracy z policją oraz strażami miejską i pożarną. Najwięcej kontrowersji budzi w tej chwili stanowisko burmistrza w sprawie zwiększenia liczby pracowników straży miejskiej. Burmistrz w projekcie budżetu założył, że od maja 2009 r. będzie ich 13. My nie zgadzamy się z tym projektem i zmierzamy do tego, by było ich 15. Jest to niezbędne, aby poprawić stan bezpieczeństwa, czystości i porządku w mieście i gminie. Pozytywnie zaopiniowaliśmy także propozycję zakupu drugiego samochodu dla straży miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że w 2009 r. w newralgicznych punktach miasta zostanie zainstalowanych 13 kamer monitorujących. Ograniczają nas finanse, ale na razie tyle to już dużo.

 

Jak układa się panu współpraca z burmistrzem?

 

– Trudno mi to ocenić po trzech miesiącach, nie chcę krytykować, bo to zbyt krótki okres czasu, ale uważam, że ta współpraca powinna być bardziej zacieśniona, służyć miastu i gminie, jej rozwojowi. W tej chwili w mojej ocenie współpraca jest dość pasywna. Zdaję sobie sprawę, że nie musimy podzielać wszystkich poglądów burmistrza, ale kluczem do rozwiązywania problemów są rozmowy, uzgodnienia określonych stanowisk. W swoim expose zadeklarowałem, że liczę na dobrą, harmonijną współpracę z burmistrzem, jego zastępcą i urzędem miasta i gminy. Reasumując, mam znacznie większe oczekiwania niż to co jest dzisiaj. Żywię nadzieję, że po uchwaleniu budżetu będzie czas na ułożenie dobrych stosunków między radą a burmistrzem. Mam nadzieję, że dobra wola obu stron doprowadzi do osiągnięcia consensusu.

 

Czy przewodniczący rady miasta-uzdrowiska jest dumny ze swojego kurortu?

 

– Ubolewam, że gmina nie korzysta ze środków unijnych, które w znaczący sposób powinny przyśpieszyć rozwój naszego miasta-uzdrowiska. Z całą odpowiedzialnością mówię, że Konstancin raczej z nazwy kojarzy się z uzdrowiskiem – no bo cóż oferujemy, oprócz leczenia, kuracjuszom i wczasowiczom poza tężniami i niedoinwestowanym parkiem. Jest pan przewodniczącym rady miejskiej, dyrektorem szkoły, członkiem komisji.

 

W gminie 27 operatorów wywozi śmiecie! Egzekwowanie umów z nimi spowoduje, że lasy i rowy nie będą zaśmiecane.

 

Jak pan znajduje czas na to wszystko? A co z odpoczynkiem, relaksem?

 

– Rzeczywiście mam sporo obowiązków. Na relaks zostaje sobota, niedziela i te dni staram się spędzać z żoną, która na pewno oczekiwałaby mnie częściej w domu, ale rozumie moje zaangażowanie w sprawy miasta i gminy.

 

Czego życzyłby pan mieszkańcom i sobie w nowym 2009 roku?

 

– Wszystkim – dobrej pracy rady, dla polepszenia warunków życia zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Prawda jest taka, że jest tak dużo zaniedbań do odrobienia, że nie da się wszystkiego zrobić na już. Chciałbym, by rok 2009 stał się rokiem zrównoważonego rozwoju poszczególnych dzielnic miasta i gminy. Życzę zdrowia, roku pełnego sukcesów i spełnionych marzeń.

 

Sobie – tylko zdrowia, zadowolenia z pracy, ze swojej rodziny. I tego panu i członkom rady w nowym roku życzymy.


Dziękuję za rozmowę.

   
Zobacz także:

Wrzesień 2009 nr 9 (9) Czas na zmiany »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Kazimierz Jańczuk (znajdź),   rada miejska (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu