Mam duże oczekiwania
   

Z KAZIMIERZEM JAŃCZUKIEM, przewodniczącym Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny rozmawia Krystyna Malawska


Jest pan przewodniczącym rady miejskiej od września 2008 r. Jakie obowiązki łączą się z tą funkcją?

 

– Do moich ustawowych obowiÄ…zków należy organizacja pracy rady miejskiej i z tego zadania chcÄ™ siÄ™ wywiÄ…zać siÄ™ jak najlepiej. Rada powierzyÅ‚a mi tÄ™ funkcjÄ™ 19 wrzeÅ›nia 2008 r. ZapowiedziaÅ‚em nieco inny model pracy, zadeklarowaÅ‚em wspóÅ‚pracÄ™ z opozycjÄ… i koalicjÄ…, ze wszystkimi radnymi, bez wzglÄ™du na przynależność do okreÅ›lonej opcji i tych warunków siÄ™ trzymam.

 

MieszkaÅ„cy darzÄ… pana dużym zaufaniem. SprawdziÅ‚ siÄ™ pan jako przewodniczÄ…cy Komisji BezpieczeÅ„stwa, OÅ›wiaty, Kultury i Sportu, której praca jest stawiana za wzór. Jak Pan zamierza usprawnić pracÄ™ rady, przebieg sesji, aby mieszkaÅ„cy nie musieli oczekiwać na rozpatrzenie swoich wniosków do póÅ‚nocy?

 

– Cieszy mnie opinia, że sprawdziÅ‚em siÄ™ jako przewodniczÄ…cy komisji. Moje doÅ›wiadczenie i, nieskromnie mówiÄ…c, umiejÄ™tnoÅ›ci chcÄ™ przenieść na pracÄ™ RM, aby spoÅ‚eczeÅ„stwo i radni nie musieli obradować do późnych godzin nocnych. DokonaÅ‚em już kilku zmian i wprowadziÅ‚em m.in. inne godziny rozpoczynania obrad sesji oraz zatwierdzanie protokoÅ‚ów na poczÄ…tku sesji bez zbÄ™dnych dyskusji nad nimi. Uwagi mogÄ… być skÅ‚adane na piÅ›mie w ciÄ…gu siedmiu dni od otrzymania materiaÅ‚ów. Również na poczÄ…tek sesji zamierzam przenieść odpowiedzi burmistrza na interpelacje radnych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ radni poruszajÄ… kluczowe problemy miasta i gminy i dlatego chcemy też publicznie usÅ‚yszeć od burmistrza jak chce je rozwiÄ…zać. ZaproponowaÅ‚em, żeby problemy mieszkaÅ„ców zgÅ‚aszane radzie miasta przedstawiane byÅ‚y w formie pisemnej przewodniczÄ…cemu rady, który przesyÅ‚a je do burmistrza z okreÅ›leniem terminu na udzielenie odpowiedzi. I jestem w tym konsekwentny, bo dotychczas wielu mieszkaÅ„ców dÅ‚ugo czekaÅ‚o na jakiekolwiek stanowisko wÅ‚adz miasta. Staram siÄ™, aby tematy, którymi zajmujÄ… siÄ™ komisje merytoryczne byÅ‚y bardzo dokÅ‚adnie przeanalizowane, przepracowane. BÄ™dÄ™ sugerowaÅ‚ w niektórych przypadkach, by komisje obradowaÅ‚y wspólnie i uzgadniaÅ‚y swe stanowisko, co pozwoli skrócić czas dyskusji na sesji.

 

Kazimierz Jańczuk

Moim celem jest zmiana niechlubnego stylu uchwalania budżetu w koÅ„cówce marca. ZapowiedziaÅ‚em, że odbÄ™dzie siÄ™ to 15 stycznia 2009 r. i mam zamiar dotrzymać terminu.

 

Planuje pan jeszcze jakieÅ› zmiany?

 

– Moim celem nadrzÄ™dnym jest zmiana dotychczasowego niechlubnego stylu uchwalania budżetu w koÅ„cówce marca. ZapowiedziaÅ‚em, że odbÄ™dzie siÄ™ to 15 stycznia 2009 r. i mam zamiar dotrzymać tego terminu. W chwili obecnej komisje merytoryczne już pracujÄ… i nie później niż 15 grudnia Rada Miejska wyrazi na piÅ›mie swojÄ… opiniÄ™ o projekcie przedstawionym przez burmistrza. PrzyÅ›pieszenie terminu uchwalenia budżetu jest bardzo ważne, bo wiele zadaÅ„ bÄ™dzie można realizować już teraz, a nie jak do tej pory od maja, a nawet czerwca, co powodowaÅ‚o negatywny wpÅ‚yw na wykonywanie okreÅ›lonych zadaÅ„ lub przerzucanie ich na drugÄ… poÅ‚owÄ™ roku.

 

Jakie priorytety stawia sobie przewodniczÄ…cy rady?

 

– Bardzo istotne dla naszej gminy i jej mieszkaÅ„ców sÄ…: budowa wodociÄ…gów i kanalizacji, natychmiastowe opracowanie koncepcji zmiany organizacji ruchu w kierunku do Warszawy, obwodnica, budowa dróg we wspóÅ‚pracy z samorzÄ…dem wojewódzkim, przede wszystkim drogi nr 724 do Góry Kalwarii, konieczność przyjrzenia siÄ™ bliżej problemowi przedszkoli, ich sieci i rozbudowa żłobka.

 

Nad jakimi tematami rada miejska będzie pracować w 2009 r.?

 

– SzczególnÄ… uwagÄ™ zwracam na sprawÄ™ nieczystego, a nawet brudnego Konstancina, segregacjÄ™ Å›mieci, wywóz Å›mieci wielkogabarytowych i niebezpiecznych typu monitory, telewizory, azbest. W gminie 27 operatorów wywozi Å›miecie! Egzekwowanie zawieranych umów z operatorami na wywóz Å›mieci spowoduje, że lasy i rowy nie bÄ™dÄ… zaÅ›miecane. Dużo uwagi poÅ›wiÄ™cimy także problemom bezpieczeÅ„stwa, wspóÅ‚pracy z policjÄ… oraz strażami miejskÄ… i pożarnÄ…. NajwiÄ™cej kontrowersji budzi w tej chwili stanowisko burmistrza w sprawie zwiÄ™kszenia liczby pracowników straży miejskiej. Burmistrz w projekcie budżetu zaÅ‚ożyÅ‚, że od maja 2009 r. bÄ™dzie ich 13. My nie zgadzamy siÄ™ z tym projektem i zmierzamy do tego, by byÅ‚o ich 15. Jest to niezbÄ™dne, aby poprawić stan bezpieczeÅ„stwa, czystoÅ›ci i porzÄ…dku w mieÅ›cie i gminie. Pozytywnie zaopiniowaliÅ›my także propozycjÄ™ zakupu drugiego samochodu dla straży miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że w 2009 r. w newralgicznych punktach miasta zostanie zainstalowanych 13 kamer monitorujÄ…cych. OgraniczajÄ… nas finanse, ale na razie tyle to już dużo.

 

Jak ukÅ‚ada siÄ™ panu wspóÅ‚praca z burmistrzem?

 

– Trudno mi to ocenić po trzech miesiÄ…cach, nie chcÄ™ krytykować, bo to zbyt krótki okres czasu, ale uważam, że ta wspóÅ‚praca powinna być bardziej zacieÅ›niona, sÅ‚użyć miastu i gminie, jej rozwojowi. W tej chwili w mojej ocenie wspóÅ‚praca jest dość pasywna. ZdajÄ™ sobie sprawÄ™, że nie musimy podzielać wszystkich poglÄ…dów burmistrza, ale kluczem do rozwiÄ…zywania problemów sÄ… rozmowy, uzgodnienia okreÅ›lonych stanowisk. W swoim expose zadeklarowaÅ‚em, że liczÄ™ na dobrÄ…, harmonijnÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z burmistrzem, jego zastÄ™pcÄ… i urzÄ™dem miasta i gminy. ReasumujÄ…c, mam znacznie wiÄ™ksze oczekiwania niż to co jest dzisiaj. Å»ywiÄ™ nadziejÄ™, że po uchwaleniu budżetu bÄ™dzie czas na uÅ‚ożenie dobrych stosunków miÄ™dzy radÄ… a burmistrzem. Mam nadziejÄ™, że dobra wola obu stron doprowadzi do osiÄ…gniÄ™cia consensusu.

 

Czy przewodniczÄ…cy rady miasta-uzdrowiska jest dumny ze swojego kurortu?

 

– Ubolewam, że gmina nie korzysta ze Å›rodków unijnych, które w znaczÄ…cy sposób powinny przyÅ›pieszyć rozwój naszego miasta-uzdrowiska. Z caÅ‚Ä… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… mówiÄ™, że Konstancin raczej z nazwy kojarzy siÄ™ z uzdrowiskiem – no bo cóż oferujemy, oprócz leczenia, kuracjuszom i wczasowiczom poza tężniami i niedoinwestowanym parkiem. Jest pan przewodniczÄ…cym rady miejskiej, dyrektorem szkoÅ‚y, czÅ‚onkiem komisji.

 

W gminie 27 operatorów wywozi Å›miecie! Egzekwowanie umów z nimi spowoduje, że lasy i rowy nie bÄ™dÄ… zaÅ›miecane.

 

Jak pan znajduje czas na to wszystko? A co z odpoczynkiem, relaksem?

 

– RzeczywiÅ›cie mam sporo obowiÄ…zków. Na relaks zostaje sobota, niedziela i te dni staram siÄ™ spÄ™dzać z żonÄ…, która na pewno oczekiwaÅ‚aby mnie częściej w domu, ale rozumie moje zaangażowanie w sprawy miasta i gminy.

 

Czego życzyłby pan mieszkańcom i sobie w nowym 2009 roku?

 

– Wszystkim – dobrej pracy rady, dla polepszenia warunków życia zgodnie z oczekiwaniami mieszkaÅ„ców. Prawda jest taka, że jest tak dużo zaniedbaÅ„ do odrobienia, że nie da siÄ™ wszystkiego zrobić na już. ChciaÅ‚bym, by rok 2009 staÅ‚ siÄ™ rokiem zrównoważonego rozwoju poszczególnych dzielnic miasta i gminy. Å»yczÄ™ zdrowia, roku peÅ‚nego sukcesów i speÅ‚nionych marzeÅ„.

 

Sobie – tylko zdrowia, zadowolenia z pracy, ze swojej rodziny. I tego panu i czÅ‚onkom rady w nowym roku życzymy.


Dziękuję za rozmowę.

   
Drukuj