Kwiecień 2009 nr 4 (4)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2009 nr 4 (4)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Granice absurdu »

Od Redaktora »

Szarża na budżet »

VI Festiwal Małych Form Teatralnych »

Zaprosili nas... »



NASZE MIASTO

Jak to z Parcelą było »

Kto stoi w miejscu, ten sie cofa »

Pieniądze przechodzą koło nosa »

Razem łatwiej »

Strategiczne oceny z udziałem społecznym »



NASZE ŚRODOWISKO

By zawsze miały własny dom »

Drzewa w Konstancinie »

Dzik jest dziki... »

REGULAMIN AKCJI „Oddaj kuchenkę – posadź sosenkę” »

Wakacje dla czworonogów »



NASZE ZDROWIE

Spójrzmy oczami pacjenta »

Zbadali Jeziorkę »



NASZE ŚWIĘTA

Polska Wielkanoc »

Święta na Świecie »



NASZA GMINA

W Okrzeszynie chcą mówić o sukcesach »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Drzewa w Konstancinie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MICHAŁ REWUCKI
   

Wyjątkowy charakter Konstancina wynika z miejsca położenia tej miejscowości. Na piaszczystym podłożu, wśród sosnowo-dębowego lasu hrabia Witold Skórzewski wyznaczył 1000-sążniowe (1000 sążni to 3300 m kw.) działki pod zabudowę letniskową. 

 

Domy miały stanąć wśród sosnowego lasu, już wówczas traktowanego jako antidotum na choroby płuc, trapiące różne warstwy społeczeństwa. Już w ubiegłym stuleciu badania naukowe dowiod ły, że powietrze w lesie sosnowym w okresie wegetacji letniej jest czystsze mikrobiologicznie niż powietrze na sali operacyjnej. Wszystko to dzięki zawartości fitoncydów w olejkach eterycznych wydzielanych przez sosnę. To powszechność występowania tego drzewa w lasach Konstancina i okolic miała bezpośredni wpływ na wyjątkowy mikroklimat tego miejsca. Jednak żeby zachować charakter Konstancina, nie wystarczy zachowanie drzew już rosnących na naszych działkach. Musimy pamiętać, że te drzewa się starzeją i trudniej im reagować na stresy, jakie im fundujemy. Wystarczy wspomnieć, że lustro wody gruntowej obniżyło się w niektórych rejonach Konstancina (miejscowe leje depresyjne) o 2–3 m. Dla drzew ponad 100-letnich jest to ciężka próba sił, kończąca się najcz ęściej ich przegraną. Drzewo słabnie, rzedną mu igły. Osłabione drzewa atakuje opieńka miodowa (skądinąd smaczny grzyb) i owad przypłaszczek granatek (jego larwy żerują w warstwie przewodzącej wodę i soki tuż pod korą). Miejscowe dzięcioły bezbłędnie wskazują takie drzewa, odłupując z nich całe płaty kory. Drzewa tracą resztkę igieł i schną. Kolejnym krokiem jest wniosek właściciela działki do urzędu gminy o usunięcie takiego drzewa jako zagrażającego osobom przebywającym na działce i w jej najbliższej okolicy.

 

konstancin drzewa

 

W mieście powstaje również dużo nowych domów, a miejsce pod nie powstaje kosztem drzew. Konia z rzędem temu, kto na miejsce wyciętych sosen posadzi nowe. Ich miejsce zajmują najczęściej różne gatunki ozdobne z panoszącą się wszędzie tują (żywotnikiem) na czele. Nie lepiej ma się rzecz z dębami. One reagują nieco inaczej, a ich śmierć trwa znacznie dłużej. Klasycznym objawem osłabienia jest tarcznik (gatunek pluskwiaka blisko spokrewnionego z mszycami), którego osobniki można obserwować oblepiające masowo wszystkie pędy z cienką korą. Drzewo słabnie, zmniejszają się jego przyrosty, drobnieją liście, przestaje owocować i zamiera. W ten sposób drobnymi kroczkami zmieniamy mikroklimat, który był powodem powstania naszej uzdrowiskowej miejscowości. Tej sytuacji można zaradzić, choć nie od razu. Wystarczy że każdy właściciel posesji posadzi na swoim terenie grupę sosen. Koniecznie musi to być słoneczne miejsce, bo ten gatunek przez całe swoje życie jest wybitnie światło- żądny. Drzewa pozbawione świat ła szybko marnieją i przegrywają w wyścigu do słońca. Musimy też pamiętać, że sosenki muszą pochodzić z rodziców rosnących w tej okolicy. W tym celu można zwrócić się do Nadleśnictwa Chojnów, które może sprzedać nam sadzonki. Urząd Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna proponuje też wzięcie udziału w akcji powiązanej ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Osoby oddające taki sprzęt na ul. Słowiczej otrzymają kupony na sadzonki drzew leśnych do realizacji w szkółce Nadleśnictwa Chojnów. Liczba drzewek, które otrzymamy, będzie zależna od ciężaru oddanego sprzętu. Moż- na będzie otrzymać jednorazowo do 15 sadzonek (w tym 10 sosen).

 

Autor jest kierownikiem Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

 

 

Pasożyt – symbol szczęścia

 

Jemioła pospolita – viscum album to krzewinka, roślina półpasożytnicza rosnąca na drzewach. Najczęściej występuje na drzewach liściastych – topolach, brzozach, klonach, lipach i jaworach, ale jej odmiany spotkamy również na jodłach (jemioła jodłowa) i na sosnach (jemioła rozpierzchła).Kuliste krzewy, uwieszone gałęzi potrafią osiągnąć wagę do 20 kg i rozpiętość do 1,5 m. Jej owoce, białe okrągłe jagody z kleistym miąższem, stanowią w zimie pożywienie dla ptactwa.To ptaki, przenosząc jagody na kolejne drzewa,powodują rozprzestrzenianie się jemioły. W Konstancinie jemioła opanowała już większość drzew liściastych. Dopiero zimą, gdy opadną liście,widać jak kule jemioły dosłownie oblepiają drzewa. Roślina ta szczególnie polubiła podmokłe tereny w sąsiedztwie Jeziorki.Wkilku miejscach naszego miasta uschnięte, wielkie brzozy pożarte przez jemiołę zostały już powycinane. Liczymy, że nasze służby miejskie zadbają o dostateczną ilość surowca dla przemysłu farmaceutycznego – bo je- żeli my nie poradzimy sobie z jemiołą,to jemio ła poradzi sobie z naszymi drzewami. Już starożytni Rzymianie znali iwykorzystywali właściwości lecznicze jemioły, a swym zmarłym dawali gałązkę jemioły, aby zapewni ła im wieczne życie w zaświatach. Wyciągi z jemioły używane są do produkcji leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy, zaburzeń czynności serca oraz artretyzmu. Jemioła powszechnie uważana jest za symbol szczęścia,miłości,płodności i zgody.Poca łunek zakochanych pod jemiołą wróży powodzenie i szczęście związkowi. W okresie Świąt Bożego Narodzenia przystraja się nią domy i wigilijne stoły. (JF)

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu