Dzik jest dziki... autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Nie byÅ‚o nas, byÅ‚ las. Las byÅ‚ pierwszym domem czÅ‚owieka, zapewniaÅ‚ schronienie i żywiÅ‚. Dzisiaj jest domem wielu gatunków zwierzÄ…t – ssaków, ptaków i owadów. Wnaszych lasach żyjÄ… m.in. sarny, dziki, Å‚osie, lisy, jenoty, borsuki, Å‚asice, kuny, gronostaje i wiewiórki oraz ponad 100 gatunków ptaków. Sarny, wiewiórki i Å‚osie lubimy, dzików boimy siÄ™. Od kilku lat znaczÄ…co wzrosÅ‚a populacja dzików. Powodem tego sÄ… ciepÅ‚e, krótkie zimy i my sami – ludzie wyrzucajÄ…cy w przydrożnych lasach Å›miecie i odpadki dostarczajÄ…ce dzikom pożywienia. Dzik jest przodkiem Å›wini domowej. WystÄ™puje w caÅ‚ej Europie i na wszystkich kontynentach wstrefie umiarkowanego i ciepÅ‚ego klimatu. Å»yje w stadach liczÄ…cych kilkanaÅ›cie, a nawet kilkadziesiÄ…t osobników. Idealnym siedliskiem dla dzika jest liÅ›ciasty i mieszany las. Jest typowym wszystkożercÄ… i tu znajduje najwiÄ™cej pożywienia. Å»ywi siÄ™ żoÅ‚Ä™dziami i orzeszkami buczynowymi, w leÅ›nym runie znajduje grzyby ikÅ‚Ä…cza roÅ›lin, zjada dżdżownice i larwy, maÅ‚e gryzonie, a nawet padlinÄ™. Wposzukiwaniu pokarmu odwiedza pobliskie pola – jest utrapieniem rolników, potrafi poczynić wielkie szkody, zwÅ‚aszcza wuprawach roÅ›lin bulwiastych. Lubi też zajrzeć do przydomowych sadów iogrodów. Te wizyty sÄ… przyczynÄ… wielu konfliktów miÄ™dzy myÅ›liwymi, rolnikami i mieszkaÅ„cami terenów na obrzeżach lasu. Zwykle w dzieÅ„ odpoczywa, na żer wyrusza pod osÅ‚onÄ… nocy. Dzik jest agresywnym zwierzÄ™ciem iwniektórych sytuacjach odważnie szarżuje na wroga. Szczególnie niebezpieczne sÄ… samice (lochy) zpotomstwem, dlatego bezwzglÄ™dnie należy schodzić im zdrogi. Wnaszym klimacie okres godowy dzików trwa zwykle od listopada do stycznia, w cieplejszych regionach – o każdej porze roku. Po 16 – 20 tygodniowej ciąży samica rodzi 4 – 8 mÅ‚odych, przy czym ich liczebność wmiocie roÅ›nie zwiekiem samicy. Waga samców dochodzi do 300 kg, samice sÄ… mniejsze – ważą do 140 kg. Ubarwienie dzików od pÅ‚owego, przez brÄ…zowo-czerwone do niemal czarnego jest zmienne, ciemniejsze latem. W lasach otaczajÄ…cych Konstancin dziki znajdujÄ… doskona Å‚e warunki bytowania. Do NadleÅ›nictwa Chojnów należy potężny, ponad 10- hektarowy kompleks leÅ›ny, poÅ‚ożony po lewej stronie Wis Å‚y na poÅ‚udnie i poÅ‚udniowy zachód od Warszawy. Las Chojnowski ciÄ…gnie siÄ™ od doliny WisÅ‚y wzdÅ‚uż Jeziorki do Obór. Od poÅ‚udnia nasza gmina graniczy z Lasem Kabackim - ponad 900-hektarowÄ… pozostaÅ‚oÅ›ciÄ… Puszczy Mazowieckiej. W samym mieÅ›cie mamy 14 hektarów gminnego lasu i ponad 190 hektarów prywatnego.

 

dziki w konstancinie

 

Terminy polowaÅ„ na dziki – odyÅ„ce, wycinki, przelatki i warchlaki – od 1 kwietnia do koÅ„ca lutego – lochy – od 15 sierpnia do 15 stycznia.


Kto spotyka w lesie dzika...


Dzik nie jest drapieżnikiem, atakuje czÅ‚owieka tylko w sytuacji zagrożenia. Zdaniem leÅ›ników i weterynarzy, spotkanie z dzikiem rzadko jest niebezpieczne, wyjÄ…tkiem jest locha z mÅ‚odymi lub ranne zwierzÄ™. Jeżeli spotkamy na swej drodze dzika, przede wszystkim zachowujmy spokój. Nie należy drażnić zwierzÄ™cia i swoim zachowaniem zwracać jego uwagi – nie krzyczmy, nie biegnijmy, nie rzucajmy w dzika kamieniami lub gaÅ‚Ä™ziami. Nie wpadajmy w panikÄ™ – zwierzÄ™- ta wyczuwajÄ… nasz strach. Najlepiej spokojnie oddalić siÄ™, kluczÄ…c miÄ™dzy drzewami.

 

 

dziki w konstancinie

 

Uwaga dziki!!!


W ostatnich latach możemy obserwować zwiÄ™kszenie populacji dzików w lasach okalajÄ…cych Konstancin-JeziornÄ…. Przyczyn jest kilka. JednÄ… z ważniejszych jest odkrycie przez ten gatunek ogromnej „stoÅ‚ówki” jakÄ… jest wysypisko odpadów w Å‚ubnej. WyrzucajÄ…c odpady do lasu niektórzy z mieszkaÅ„ców też wspierajÄ… ten gatunek. W marcu i kwietniu przychodzÄ… na Å›wiat mÅ‚ode dziki nazywane przez myÅ›liwych, z uwagi na charakterystyczne umaszczenie, pasiakami. Ich matki sÄ… w tym czasie szczególnie wyczulone na bezpieczeÅ„stwo maluchów i mogÄ… atakować każdego, kto w ich mniemaniu stanowić może dla mÅ‚odych zagrożenie.

 

Szanowni Państwo!!!

 

Zwracamy siÄ™ z gorÄ…cym apelem o ograniczenie w tym czasie spacerów do bardziej oddalonych i pokrytych gÄ™stym podszytem części lasów wokóÅ‚ Konstancina. Ze szczególnym apelem zwracamy siÄ™ do wÅ‚aÅ›cicieli psów. Prosimy o nie puszczanie psów w lesie pod żadnym pozorem. Pies zdecydowanie Å‚atwiej może wywo- Å‚ać atak ze strony zdesperowanej dziczej matki. SzarżujÄ…cy dzik nie wybiera celu ataku, a pies jest zdecydowanie sprawniejszy i szybszy niż czÅ‚owiek. JednoczeÅ›nie pragniemy zauważyć, iż dziki sÄ… częściÄ… ekosystemu leÅ›nego i caÅ‚kowicie wyeliminować ich nie można z uwagi na zdrowie lasu. Niemniej koÅ‚a Å‚owieckie dziaÅ‚ajÄ…ce na terenie naszej gminy, w szczególnoÅ›ci WKÅ‚ Szarak, którego obwód Å‚owiecki obejmuje okolice Borowiny, KawÄ™czynka, SÅ‚omczyna i Czarnowa, podejmujÄ… starania w celu redukcji populacji tego gatunku (w zeszÅ‚ym roku odstrzelono 80 osobników). Niestety nie ma skutecznej metody na dziki, a informacje dochodzÄ…ce z caÅ‚ej Polski sÄ… tego potwierdzeniem. UrzÄ…d gminy bÄ™dzie podejmowaÅ‚ dziaÅ‚ania adekwatne do skali zagrożenia powodowanego przez ten oraz inne gatunki zwierzÄ…t (np. kleszcze lub bÄ…blowica pochodzÄ…ca od lisów). Dlatego jeszcze raz ponawiamy apel o szczególnÄ… ostrożność w trakcie wiosennych spacerów do lasu!!!

 

Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna

 

   
Drukuj