Luty 2010 nr 2 (14)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2010 nr 2 (14)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Od Redaktora »

Oświadczenie »

Śmieszne czy straszne? »

Świąteczne spotkanie w kurii »



NASZE MIASTO

RATUSZ – REAKTYWACJA »

ŚCIŚLE JAWNE »

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Konstancinie »

Wizyta w oczyszczalni »

WOKÓŁ RATUSZA »

Zakładamy nowy bank »

ZIMOWY ZAWRÓT GŁOWY – FERIE 2010 »



NASZE ŚRODOWISKO

Co płynie Jeziorką? »

EKOLOGICZNIE, CZYSTO I TANIO »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Nowe przepisy w 2010 r. »

Spór o ul.Wagarową »

Wiemy, komu zawdzięczamy asfalciarnię »

Zima trzyma »



AKTUALNOŚCI

Dofinansowanie dla szkół z funduszy UE »

Kieruję, ale nie odpowiadam »

Nieszkodliwa jak asfalciarnia? »

Pieniądze dla sołectw »

Rewitalizacja Parku Zdrojowego »



NASZE ZDROWIE

Dyżury całodobowe »

NIE MA ROZWIĄZAŃ DOSKONAŁYCH »

Zanim będzie za późno »

ZUS wycofuje książeczki »



NASZ SAMORZĄD

REALNIE ZNACZY OSZCZĘDNIE »

STANOWISKO KLUBU RADNYCH POROZUMIENIE OBYWATELI KONSTANCINA-JEZIORNY W SPRAWIE BUDŻETU GMINY NA 2010 R. »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


EKOLOGICZNIE, CZYSTO I TANIO

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Wizja darmowej czystej energii, dzięki której mamy ciepłą wodę i gorące kaloryfery, z pewnością jest bardzo kusząca.W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne źródła energii: elektrownie wiatrowe, podziemne pompy ciepła, czy kolektory słoneczne. Ale po ilu latach zwróci się nam inwestycja w systemy solarne i czy sprawdzi się ona w naszym klimacie?

 

Kolektory słoneczne to ekologiczne, odnawialne źródło energii. Inwestowanie w systemy solarne można polecić wszystkim, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Kolektory słoneczne mogą być używane przez cały rok. Powinny być tak zamontowane, aby powierzchnia czynna była skierowana w kierunku najbardziej zbliżonym do południowego, pod kątem 40–45 stopni. Najbardziej efektywnie pracują od kwietnia do września. Wczesną wiosną i jesienią parametry pracy kolektora są zaledwie zadowalające. Jednak nowoczesne urządzenia absorbują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale również tzw. promieniowanie rozproszone. Dzięki temu możliwa jest ich praca przy częściowym lub całkowitym zachmurzeniu w okresie zimowym (listopad – luty). Słońce operuje wówczas jednak zbyt krótko i nisko, co powoduje, że woda ogrzewana za pomocą kolektorów wymaga dodatkowego podgrzania w tradycyjny sposób.

 

kolektory słoneczne

Kolektorów słonecznych używa m.in. Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie

 

Jak twierdzą fachowcy, moc dostarczana przez kolektory słoneczne w miesiącach zimowych (w sezonie grzewczym) jest mniejsza od mocy suszarki do włosów, więc zapewnienia, że system trzech kolektorów pozwoli ogrzać dom są dalekie od prawdy. Kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepła dla domu w miesiącach zimowych, dlatego niezbyt opłaca się ich montaż na cele centralnego ogrzewania. O wiele lepiej sprawdzają się do ogrzewania wody.

 

Kolektory zmniejszają wydatki na ogrzewanie domu o ok. 20 proc., a stosowane do podgrzania wody, pozwalają na zaoszczędzenie ok. 50 proc. kosztów tradycyjnych nośników energii. Zestawy solarne mogą współpracować z istniejącym systemem ogrzewania i domu i wody. Okres zwrotu kosztów inwestycji wynosi od kilku do kilkunastu lat – im większa liczba osób w domu, a więc większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym szybciej nastąpi zwrot nakładów finansowych. Żywotność dostępnych na rynku kolektorów słonecznych przewidziana jest na okres nie mniejszy niż 20 lat – tego wymagają instytucje certyfikujące urządzenia. Koszt budowy instalacji systemu solarnego (renomowanej firmy) dla 3–4 osobowej rodziny w domu o powierzchni do 200 mkw. to 15–20 tys. zł. Obejmuje on zakup 3–4 kolektorów słonecznych, zasobnika o pojemności 300 l, systemu sterowania wraz z pompą obiegową oraz montaż i uruchomienie.

 

Jak zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka, od września 2010 r. rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie ok. 30 proc. kredytu zaciągniętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. NFOŚiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r. Dofinansowanie w formie dotacji wstępnie określono na spłatę 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Wysokość tego kredytu będzie mogła sięgać 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.

 

Na wniosek mieszkańców i radnych Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG Konstancin- Jeziorna przystąpił do realizacji programu służącego wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii. Za pośrednictwem urzędu gminy będzie można skorzystać z dotacji do zakupu i montażu solarów. Do 31 marca 2010 roku w wydziale tym możemy składać deklaracje w sprawie przystąpienia do programu. Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania wniosków uzyskamy w urzędzie gminy.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu