EKOLOGICZNIE, CZYSTO I TANIO
|
autor:
MAGDA ANDRZEJEWICZ
|
|
|
Wizja darmowej czystej energii, dzięki której mamy ciepłą wodę i gorące kaloryfery, z pewnością jest bardzo kusząca.W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne źródła energii: elektrownie wiatrowe, podziemne pompy ciepła, czy kolektory słoneczne. Ale po ilu latach zwróci się nam inwestycja w systemy solarne i czy sprawdzi się ona w naszym klimacie?
Kolektory słoneczne to ekologiczne, odnawialne źródło energii. Inwestowanie w systemy solarne można polecić wszystkim, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Kolektory słoneczne mogą być używane przez cały rok. Powinny być tak zamontowane, aby powierzchnia czynna była skierowana w kierunku najbardziej zbliżonym do południowego, pod kątem 40–45 stopni. Najbardziej efektywnie pracują od kwietnia do września. Wczesną wiosną i jesienią parametry pracy kolektora są zaledwie zadowalające. Jednak nowoczesne urządzenia absorbują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale również tzw. promieniowanie rozproszone. Dzięki temu możliwa jest ich praca przy częściowym lub całkowitym zachmurzeniu w okresie zimowym (listopad – luty). Słońce operuje wówczas jednak zbyt krótko i nisko, co powoduje, że woda ogrzewana za pomocą kolektorów wymaga dodatkowego podgrzania w tradycyjny sposób.
Kolektorów słonecznych używa m.in. Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie
Jak twierdzą fachowcy, moc dostarczana przez kolektory słoneczne w miesiącach zimowych (w sezonie grzewczym) jest mniejsza od mocy suszarki do włosów, więc zapewnienia, że system trzech kolektorów pozwoli ogrzać dom są dalekie od prawdy. Kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepła dla domu w miesiącach zimowych, dlatego niezbyt opłaca się ich montaż na cele centralnego ogrzewania. O wiele lepiej sprawdzają się do ogrzewania wody.
Kolektory zmniejszają wydatki na ogrzewanie domu o ok. 20 proc., a stosowane do podgrzania wody, pozwalają na zaoszczędzenie ok. 50 proc. kosztów tradycyjnych nośników energii. Zestawy solarne mogą współpracować z istniejącym systemem ogrzewania i domu i wody. Okres zwrotu kosztów inwestycji wynosi od kilku do kilkunastu lat – im większa liczba osób w domu, a więc większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym szybciej nastąpi zwrot nakładów finansowych. Żywotność dostępnych na rynku kolektorów słonecznych przewidziana jest na okres nie mniejszy niż 20 lat – tego wymagają instytucje certyfikujące urządzenia. Koszt budowy instalacji systemu solarnego (renomowanej firmy) dla 3–4 osobowej rodziny w domu o powierzchni do 200 mkw. to 15–20 tys. zł. Obejmuje on zakup 3–4 kolektorów słonecznych, zasobnika o pojemności 300 l, systemu sterowania wraz z pompą obiegową oraz montaż i uruchomienie.
Jak zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka, od września 2010 r. rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie ok. 30 proc. kredytu zaciągniętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. NFOŚiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r. Dofinansowanie w formie dotacji wstępnie określono na spłatę 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Wysokość tego kredytu będzie mogła sięgać 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Na wniosek mieszkańców i radnych Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG Konstancin- Jeziorna przystąpił do realizacji programu służącego wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii. Za pośrednictwem urzędu gminy będzie można skorzystać z dotacji do zakupu i montażu solarów. Do 31 marca 2010 roku w wydziale tym możemy składać deklaracje w sprawie przystąpienia do programu. Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania wniosków uzyskamy w urzędzie gminy. |
|