EKOLOGICZNIE, CZYSTO I TANIO autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Wizja darmowej czystej energii, dziÄ™ki której mamy ciepÅ‚Ä… wodÄ™ i gorÄ…ce kaloryfery, z pewnoÅ›ciÄ… jest bardzo kuszÄ…ca.W ostatnich latach coraz wiÄ™kszym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ ekologiczne źródÅ‚a energii: elektrownie wiatrowe, podziemne pompy ciepÅ‚a, czy kolektory sÅ‚oneczne. Ale po ilu latach zwróci siÄ™ nam inwestycja w systemy solarne i czy sprawdzi siÄ™ ona w naszym klimacie?

 

Kolektory sÅ‚oneczne to ekologiczne, odnawialne źródÅ‚o energii. Inwestowanie w systemy solarne można polecić wszystkim, dla których ważna jest troska o Å›rodowisko naturalne. Kolektory sÅ‚oneczne mogÄ… być używane przez caÅ‚y rok. Powinny być tak zamontowane, aby powierzchnia czynna byÅ‚a skierowana w kierunku najbardziej zbliżonym do poÅ‚udniowego, pod kÄ…tem 40–45 stopni. Najbardziej efektywnie pracujÄ… od kwietnia do wrzeÅ›nia. WczesnÄ… wiosnÄ… i jesieniÄ… parametry pracy kolektora sÄ… zaledwie zadowalajÄ…ce. Jednak nowoczesne urzÄ…dzenia absorbujÄ… nie tylko promieniowanie bezpoÅ›rednie, ale również tzw. promieniowanie rozproszone. DziÄ™ki temu możliwa jest ich praca przy częściowym lub caÅ‚kowitym zachmurzeniu w okresie zimowym (listopad – luty). SÅ‚oÅ„ce operuje wówczas jednak zbyt krótko i nisko, co powoduje, że woda ogrzewana za pomocÄ… kolektorów wymaga dodatkowego podgrzania w tradycyjny sposób.

 

kolektory słoneczne

Kolektorów sÅ‚onecznych używa m.in. Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie

 

Jak twierdzÄ… fachowcy, moc dostarczana przez kolektory sÅ‚oneczne w miesiÄ…cach zimowych (w sezonie grzewczym) jest mniejsza od mocy suszarki do wÅ‚osów, wiÄ™c zapewnienia, że system trzech kolektorów pozwoli ogrzać dom sÄ… dalekie od prawdy. Kolektory sÅ‚oneczne nie sÄ… w stanie zapewnić odpowiedniej iloÅ›ci ciepÅ‚a dla domu w miesiÄ…cach zimowych, dlatego niezbyt opÅ‚aca siÄ™ ich montaż na cele centralnego ogrzewania. O wiele lepiej sprawdzajÄ… siÄ™ do ogrzewania wody.

 

Kolektory zmniejszajÄ… wydatki na ogrzewanie domu o ok. 20 proc., a stosowane do podgrzania wody, pozwalajÄ… na zaoszczÄ™dzenie ok. 50 proc. kosztów tradycyjnych noÅ›ników energii. Zestawy solarne mogÄ… wspóÅ‚pracować z istniejÄ…cym systemem ogrzewania i domu i wody. Okres zwrotu kosztów inwestycji wynosi od kilku do kilkunastu lat – im wiÄ™ksza liczba osób w domu, a wiÄ™c wiÄ™ksze zapotrzebowanie na ciepÅ‚Ä… wodÄ™, tym szybciej nastÄ…pi zwrot nakÅ‚adów finansowych. Å»ywotność dostÄ™pnych na rynku kolektorów sÅ‚onecznych przewidziana jest na okres nie mniejszy niż 20 lat – tego wymagajÄ… instytucje certyfikujÄ…ce urzÄ…dzenia. Koszt budowy instalacji systemu solarnego (renomowanej firmy) dla 3–4 osobowej rodziny w domu o powierzchni do 200 mkw. to 15–20 tys. zÅ‚. Obejmuje on zakup 3–4 kolektorów sÅ‚onecznych, zasobnika o pojemnoÅ›ci 300 l, systemu sterowania wraz z pompÄ… obiegowÄ… oraz montaż i uruchomienie.

 

Jak zapowiedziaÅ‚ prezes Narodowego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej Jan RÄ…czka, od wrzeÅ›nia 2010 r. rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogÄ… liczyć na dofinansowanie ok. 30 proc. kredytu zaciÄ…gniÄ™tego na zakup kolektorów sÅ‚onecznych do ogrzewania wody. NFOÅšiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do koÅ„ca czerwca 2010 r. Dofinansowanie w formie dotacji wstÄ™pnie okreÅ›lono na spÅ‚atÄ™ 30 proc. kapitaÅ‚u kredytu bankowego. Wysokość tego kredytu bÄ™dzie mogÅ‚a siÄ™gać 100 proc. kosztów przedsiÄ™wziÄ™cia.

 

Na wniosek mieszkaÅ„ców i radnych WydziaÅ‚ Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska UMiG Konstancin- Jeziorna przystÄ…piÅ‚ do realizacji programu sÅ‚użącego wykorzystaniu ekologicznych źródeÅ‚ energii. Za poÅ›rednictwem urzÄ™du gminy bÄ™dzie można skorzystać z dotacji do zakupu i montażu solarów. Do 31 marca 2010 roku w wydziale tym możemy skÅ‚adać deklaracje w sprawie przystÄ…pienia do programu. SzczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce trybu skÅ‚adania wniosków uzyskamy w urzÄ™dzie gminy.

 

   
Drukuj