Wizyta w oczyszczalni
|
autor:
(KW)
|
|
|
Realizacja największej i najbardziej kosztownej inwestycji gminy Piaseczno – nowoczesnej oczyszczalni ścieków dobiega końca.W ramach prac związanych z kanalizacją gminy, w ciągu dwóch lat wybudowano piaseczyńską oczyszczalnię i drugą mniejszą w Wólce Kozodawskiej.
Zbudowano 25 przepompowni, 4 tys. przyłączy i 130 km kanalizacji sanitarnej. Oprócz rozwiązania problemów kanalizacyjnych szybko rozwijającego się miasta, wybudowano kanalizację na terenie Żabieńca, Siedlisk, Zalesia Górnego, Gołkowa Letniska, GołkowaWsi i Kamionki. W efekcie wykonanych prac skanalizowane zostało ponad 90 proc. terenu gminy.
Osadniki piaseczyńskiej oczyszczalni ścieków
Na realizację projektu gmina Piaseczno uzyskała dotację z unijnego Funduszu Spójności, w wysokości 40 proc. kosztów inwestycji oraz zaciągnęła preferencyjny kredyt w Banku Ochrony Środowiska w wysokości ok. 123,87 mln zł, a także pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 6 mln zł. Olbrzymi wysiłek finansowy dziś może wydawać się trochę na wyrost, ale zapewni gminie rozwiązanie problemów wodno-kanalizacyjnych na kilka pokoleń. Moce przerobowe pozwoliłyby na podłączenie do oczyszczalni także kilku sąsiednich gmin, w tym także gminy Konstancin- -Jeziorna.
Zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi radni naszej gminy Ignacy Gołębiowski, Bogusław Komosa, Ryszard Machałek i Jacek Tomaszewski zwiedzili 15 stycznia piaseczyńską oczyszczalnię. Artur Woźniakowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie wraz z Tomaszem Wawrzyniakiem, dyrektorem ds. wodno-kanalizacyjnych spółki, oprowadzili radnych po terenie oczyszczalni i zapoznali ich z nowoczesnymi rozwiązaniami.
– Inwestycja robi wrażenie. Zwiedzałem warszawską oczyszczalnię Czajka i muszę przyznać, że piaseczyńska w niczym jej nie ustępuje – mówi Jacek Tomaszewski.
Radny Ryszard Machałek ogląda schemat działania nowoczesnej oczyszczalni
Radni obejrzeli, jak pracują ogromne komory osadu czynnego, oczyszczające ścieki z nadmiaru substancji biogennych – fosforu i potasu, interesowali się wydajnością oczyszczalni, technologią oczyszczania oraz spodziewanym efektem ekologicznym. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie do ogrzewania oczyszczalni biogazu uzyskiwanego w procesie oczyszczania. Obecnie, po zakończeniu budowy oczyszczalni, pozostało już tylko przygotowanie całej dokumentacji prac i rozliczenie inwestycji. Zrealizowanie takiego przedsięwzięcia to wielkie zadanie inwestycyjne, ale niejedna gmina może pozazdrościć Piasecznu takiej oczyszczalni.
Radni Bogusław Komosa, Ignacy Gołębiowski i Jacek Tomaszewski oraz prezes Artur Woźniakowski
Styczeń 2010 nr 1 (13)
Nieczysty problem »
Ignacy Gołębiowski
(znajdź),
oczyszczalnia ścieków
(znajdź),
Ryszard Machałek
(znajdź),
Bogusław Komosa
(znajdź),
Jacek Tomaszewski
(znajdź),
|