Dyżury całodobowe
|
autor:
(TB,ASR)
|
|
|
Zmienia się system ostrych dyżurów. Od 1 lutego pacjenci z urazami będą przez 24 godziny na dobę przyjmowani w każdym szpitalu z oddziałem urazowo-ortopedycznym.O zmianach zadecydował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski w porozumieniu z organami prowadzącymi szpitale i dyrektorami placówek.
Zmiany te oznaczają, że obecnie w przypadku urazu udamy się do najbliższego szpitala o każdej porze dnia i nocy, a nie jak dotychczas – do szpitala, który pełnił ostry dyżur tej specjalności. Dotychczasowy system ostrych dyżurów był uciążliwy dla pacjentów i sprzeczny z ustawą o ratownictwie medycznym.
Pacjenci, którzy sami zgłaszają się z urazami zagrażającymi zdrowiu, powinni kierować się do najbliższego szpitala urazowego lub szpitalnego oddziału ratunkowego. W przypadku mieszkańców Konstancina jest to STOCER. Zmieni się także sposób działania pogotowia ratunkowego, które od tej pory będzie wiozło pacjenta do najbliższego szpitala, a nie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Pacjenci, których stan nie zagraża życiu lub zdrowiu w godzinach nocnych i w święta powinni być obsługiwani w ramach nocnej i wyjazdowej pomocy lekarskiej, świadczonej przez przychodnię,w której są zarejestrowani.Taka informacja musi być uwidoczniona w każdej przychodni. Powinna znajdować się również na stronie internetowej mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdziliśmy – Konstancin-Jeziorna jest w tym przypadku białą plamą.
Sprawnemu działaniu systemu ma sprzyjać rejonizacja działania zespołów ratownictwa medycznego,aktywizacja placówek nocnej i wyjazdowej pomocy lekarskiej oraz wsparcie lekarza koordynatora ratownictwa medycznego.
|