Mity i prawda o strefie C
|
autor:
(TB)
|
|
|
Czytelnicy zwracają się do naszej redakcji z wieloma różnymi pytaniami dotyczącymi strefy C. Wyjaśniamy te kwestie, które budzą najwięcej emocji i kontrowersji.
Mieszkańcy twierdzą, że objęcie ich terenów strefą ochrony uzdrowiskowej C uniemożliwia im budowę lub rozbudowę domów i budynków gospodarskich.
Nie prawda – ograniczenia dotyczące możliwości budowy, czy rozbudowy domu, garażu, przechowalni owoców i warzyw nie wynikają z zapisów ustawy uzdrowiskowej, a z braku lub nieodpowiednich do potrzeb mieszkańców zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wymagającego aktualizacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To mieszkańcy, uczestnicząc w pracach nad tymi dokumentami, mogą wpływać na treść zapisów. Ustawa uzdrowiskowa w strefie ochrony C zabrania jedynie: nieplanowanego wyrębu drzew, prowadzenia działań powodujących niekorzystną zmianę stosunków wodnych, lokalizację nowych uciąż- liwych obiektów budowlanych i innych uciążliwych obiektów, w tym zakładów przemysłowych i prowadzenia działań mających wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego założenia przestrzenne lub właściwości lecznicze klimatu. I na pewno nikt z mieszkańców nie marzy, by powsta ła nowa asfalciarnia, wysypisko śmieci, baza przeładunkowa czy inny uciążliwy obiekt.
Prawda – wolno budować obiekty mieszkalne, garaże wolnostojące, obiekty gospodarskie, handlowe i drogi. Wszystko zależy od zapisów w miejscowych planach.
Strefa C zahamuje rozwój nowoczesnych gospodarstw rolnych – nie będzie można stosować nawozów i rolnictwo będzie nieopłacalne.
Nie prawda – będzie nadal opłacalne, ponieważ rolnikom rozpoczynającym produkcję ekologiczną już od pierwszego roku przestawiania gospodarstwa na metodę ekologiczną przysługuje dotacja do powierzchni upraw, wypłacana jako dopłata dodatkowa do płatności obszarowych zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Dopłaty wynoszą, w zależności od rodzaju uprawy, od 800 zł do 1 550 zł do 1 ha uprawy. Szczegółowych informacji udzielają Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze i biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Prawda – nowoczesne gospodarstwo rolne to gospodarstwo ekologiczne. Istnieją także środki ochrony roślin, które można stosować przy uprawach ekologicznych. Rzetelną i wyczerpującą informację rolnicy powinni uzyskać przede wszystkim od przedstawicieli samorządu: swoich radnych, sołtysów i pracowników urzędu gminy.
Styczeń 2009 nr 1 (1)
Strefa C – kość niezgody »
Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)
Strefa C ogłasza secesję »
Strefa C
(znajdź),
|