Tygrys Mazowsza
|
autor:
(GMT)
|
|
|
W ciągu kilku lat z mało znanej rolniczej gminy Lesznowola stała się jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. W mediach nazywana jest tygrysem Mazowsza.
Liczba nagród i wyróżnień, jakie otrzymała Lesznowola, budzi respekt
Na obszarze niespełna 7 tys. ha mieszka 16 000 osób, działa ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarczych. Motorem dynamiki rozwoju gminy okazał się plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru, precyzyjnie określający możliwości inwestycyjne – jako jedna z niewielu gmin w Polsce Lesznowola uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla 99 proc. swoich terenów. Rozwój inwestycji zapewnia mieszkańcom miejsca pracy, a budżetowi dodatkowe dochody.
Przedsiębiorcy wybierają Lesznowolę z wielu powodów. Bliskość Warszawy, niskie podatki i opłaty lokalne, dobre przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje, pomoc ze strony samorządu. Urząd gminy organizuje bezpłatne szkolenia dla małych i średnich przedsi ębiorstw. We współpracy ze Stowarzyszeniem Pracodawców Warszawy i Mazowsza działa Punkt Informacji Europejskiej – raz w miesiącu pełni dyżur ekspert do spraw dotacji unijnych. Lesznowola zapewnia inwestorom doskonałe warunki – 100 proc. terenu jest zwodociągowane, a 80 proc. – skanalizowane. W ciągu ostatnich pięciu lat na terenie gminy wybudowano dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków w łazach i w Wólce Kosowskiej, a trzecia w Zamieniu jest w budowie. Nowoczesne rozwiązania zastosowane przy ich budowie eliminują uciążliwości, jakie dotychczas powodowała lokalizacja takich obiektów. Modułowy system, w jakim zbudowane są oczyszczalnie, pozwala na dostosowanie ich wydajności do potrzeb użytkowników. W Wólce Kosowskiej rozpoczyna się właśnie dobudowa modułu o wydajności 500 m sześc. na dobę (taki moduł zapewnia odbiór ścieków od 3,3 tys. mieszkańców).
Dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. W ostatnich latach duże nakłady przeznaczono na remonty i przebudowę dróg lokalnych. Najważniejszym zadaniem, jakie obecnie stoi przed gminą jest udział w budowie dróg ponadlokalnych. Trwają prace nad uzgodnieniem nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 721 (biegnącej z Ciszycy w gminie Konstancin-Jeziorna do trasy katowickiej w rejonie Nadarzyna). W związku z protestami mieszkańców Magdalenki i Sękocina dotyczącymi lokalizacji wielopoziomowego skrzyżowania i skierowaniem tej sprawy do sądu, jego budowa znacznie się opóźni. Rozważana jest także koncepcja uruchomienia szybkiej kolei miejskiej wykorzystującej istniejącą linię kolejową (Warszawa – Radom).
Z powodzeniem sprawdził się w Lesznowoli wprowadzony w 2000 r. system niepublicznej służby zdrowia. Pacjenci są zadowoleni, a gmina nie ponosi kosztów związanych z funkcjonowaniem ośrodków zdrowia. Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, świadczy podstawową opiekę medyczną i zapewnia dostęp na miejscu do większości specjalistów. Z budżetu gminy finansowane są od wielu lat szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia, a w tym roku uczennice I klas gimnazjum zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołującego u kobiet raka szyjki macicy. Szczepienia te samorząd chce kontynuować w następnych latach.
Sporo pieniędzy władze gminy przeznaczają na funkcjonowanie systemu oświaty i inwestycje, mające na celu dalszą poprawę warunków nauki. Wkrótce zakończą się prace nad projektem budowlanowykonawczym Centrum Edukacji i Sportu, przeznaczonym dla 800 uczniów, z halą widowiskową na 400 osób i licznymi obiektami sportowymi. Rozpoczęła się również rozbudowa szkoły w Lesznowoli wraz z nową halą sportową.
Większość osiągnięć gminy to dokonania ostatnich 10 lat. Jasno określona strategia rozwoju i konsekwentne wprowadzanie jej założeń wżycie dało znakomite rezultaty. Sukces Lesznowoli to zasługa całego samorządu: radnych, sołtysów, całego zespołu pracowników urzędu, instytucji gminnych i samych mieszkańców. W ocenie niezależnych ekspertów Lesznowola należy do gmin bardzo dobrze zarządzanych, co zostało potwierdzone licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Samorząd i wójt gminy, Jolanta Batycka-Wąsik są laureatami kilkudziesi ęciu nagród i wyróżnień przyznawanych przez różne organizacje. – Taka ocena naszej pracy działa na nas mobilizująco – mówi Jolanta Batycka-Wąsik.
A w nas budzi zazdrość widok ściany w hallu urzędu gminy, zawieszonej od góry do dołu dyplomami.
Ważniejsze wyróżnienia zdobyte przez gminę Lesznowola:
– corocznie od 1999 r. w „Złotej Setce” gmin. Najlepsze miejsce, 22., w 2003 r. – ranking „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom”: 2003 r. – II miejsce w kategorii „Zarządzani rozwojem”; 2004 r. – I miejsce w kategorii „Zarządzanie rozwojem” i I miejsce w kategorii gmin do 15 tys. mieszkańców, nagroda specjalna im. Aleksandra Paszyńskiego. – konkurs „Gmina Fair Play”: 2003 – 2005 – tytuły „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”; 2006 r. – certyfikat „Gmina Fair Play” i tytuł „Złota Lokalizacja Biznesu”; 2007 r. – złota statuetka i certyfikat. – konkurs „Laur Edukacji Samorządowej”; 2003 i 2004 r. – Złoty Laur. – konkurs „Edukacja Samorządowa”: 2003 r. – nagroda dyrektora Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego; 2004 r. – nagroda rektora Uniwersytetu Warszawskiego. – akcja społeczna „Przejrzysta Gmina”: 2004 r. – certyfikat. – konkurs „Gmina Przyjazna Środowisku”: 2005 r. – wyróżnienie. – konkurs „Teraz Polska”: 2007 r. – laureat konkursu, godło „Teraz Polska”; 2008 r. – przedłużenie prawa do posługiwania się godłem. – Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku”: 2008 r. – laureat konkursu. – konkurs „Gmina Przyjazna Oświacie”: 2005 r. – I miejsce. – konkurs „Przyjazny Urząd Administracji Publicznej”: 2006 r. – I miejsce. – Ranking Samorządów: 2008 r. – IV miejsce w kategorii gmin wiejskich. – konkurs „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości”: 2006 i 2007 r. – Złote Statuetki za I miejsca.
Ważniejsze wyróżnienia zdobyte przez wójta Lesznowoli:
– tytuł „Wójt Roku”: 2002 r. – tytuł za 2001 r. dla Jolanty Batyckiej-Wąsik – konkurs „Najlepszy Samorządowiec Roku 2005”: I miejsce w kategorii gmin dla Jolanty Batyckiej-Wąsik. – wyróżnienie dla Jolanty Batyckiej-Wąsik za osiągnięcia we wspieraniu demokracji lokalnej w Polsce – 2004 r.
|
Marzec 2009 nr 3 (3)
Recepta na sukces »
Wrzesień 2009 nr 9 (9)
Kolejny sukces Lesznowoli »
Grudzień 2009 nr 12 (12)
Teraz Lesznowola »
Lesznowola
(znajdź),
Jolanta Batycka-Wąsik
(znajdź),
|