Recepta na sukces
|
|
|
|
Z Jolantą Batycką-Wąsik, Wójtem Gminy Lesznowola rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska
Czy możemy prosić o przepis na sukces?
– Lesznowola należy do grona bardzo dynamicznie rozwijających się gmin w Polsce. Ma fantastyczne położenie i jest to dla nas szansa, którą skutecznie wykorzystujemy. Sukces Lesznowoli jest efektem wieloletniej pracy samorządu i mieszkańców. Nie wiem, czy to jest uniwersalna recepta na sukces, ale dla nas podstawową kwestią było ustalenie celów strategicznych. 10 lat temu spisaliśmy listę priorytetów dla rozwoju gminy tak skomponowanych, by cały obszar Lesznowoli rozwijał się równomiernie. Wtamtych czasach byliśmy gminą typowo rolniczą – tylko Mysiadło i Nowa Iwiczna były zurbanizowane i miały plan zagospodarowania przestrzennego. Uznaliśmy, że nasze położenie i polskie aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej powinny wytyczać nam kierunki na przyszłość. Sprawą absolutnie kluczową było przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje czyli uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego, które przewidują zrównoważony rozwój gminy. Oznacza to, że oprócz możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowych (jednorodzinnych i rezydencjonalnych) stworzyliśmy warunki do rozwoju inwestycji związanych z nieuciążliwą działalnością gospodarczą, zwłaszcza wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych: al. Krakowskiej, ul. Puławskiej oraz ul. Słonecznej. Kolejną kwestią była konsekwentna budowa infrastruktury technicznej i społecznej. Jednakże za każdym sukcesem stoją zawsze ludzie. Nasz samorząd jest modelowy. U nas nie ma wewnętrznych sporów, czy też sztucznych koalicji. Różnice zdań mają podłoże merytoryczne. Ponadto mam przyjemność kierować zespołem pracowników samorządowych, który jest profesjonalny i przyjazny dla naszych klientów.
Zapewne duże znaczenie ma organizacja pracy w urzędzie?
– Urząd ma opinię przyjaznego dla swoich mieszkańców. Odzwierciedleniem tego jest otrzymany w ubiegłym roku Certyfikat ISO 9001:2001. Wopinii audytorów zewnętrznych praca urzędu uzyskała ocenę bardzo dobrą. Najważniejszym celem wprowadzenia systemu zarządzania jakością jest stałe podnoszenie standardu usług świadczonych przez urząd gminy. Certyfikat został przyznany nam na trzy lata. Po upływie tego okresu zostanie przeprowadzony audyt recertyfikacyjny. A to oznacza podjęcie stałego zobowiązania do świadczenia usług na najwyższym poziomie i stosowania określonych w dokumentacji procedur. Dla wygody mieszkańców otworzyliśmy w naszym urzędzie filie starostwa powiatowego. Są to: filia wydziału komunikacji i wydziału architektury. Staramy się, aby mieszkańcy wszystkie sprawy mogli załatwić w jednym miejscu. Zadań przybywa i trochę nam ciasno – w urzędzie pracuje 55 osób i planujemy zwiększyć zatrudnienie. Aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, mamy już projekt nadbudowy budynku urzędu. Realizację tego celu planujemy na najbliższe lata.
Za każdym sukcesem stoją ludzie. Nasz samorząd jest modelowy – nie ma wewnętrznych sporów i sztucznych koalicji, a różnice zdań mają podłoże merytoryczne |
Jakim budżetem dysponuje Lesznowola?
– Budżet gminy w 2009 r. wynosi 145 mln zł, z czego 46 proc. przeznaczamy na inwestycje. W ubieg łym roku zrealizowaliśmy katalog 153 zadań inwestycyjnych. W 2009 r. mamy zaplanowanych 100 zadań. To rzeczywiście dużo. Aby móc od stycznia przygotowywać procedury formalnoprawne niezbędne dla realizacji inwestycji, budżet uchwalamy zawsze w grudniu poprzedniego roku. Część naszych inwestycji wchodzi w zakres wieloletniego programu budowy infrastruktury wodnokanalizacyjnej. Znaczące środki przeznaczamy na oświatę oraz budowę dróg. Dobiegają końca prace nad projektem budowlano-wykonawczym nowoczesnego Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. Najwyższą stopę zwrotu daje wiedza, dlatego priorytetem naszym jest inwestowanie w oświatę.
W jakim stopniu pomocne są środki unijne i inne środki zewnętrzne?
– Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło dla naszej gminy nowe możliwości. Z funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych pozyskaliśmy dotychczas ponad 20 mln zł. Dzięki funduszom unijnym zbudowaliśmy 25 km kanalizacji i ponad 300 przyłączy, dwie oczyszczalnie ścieków, halę sportową w łazach. Wramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL zrealizowaliśmy wspólnie z Fundacją Synapsis pierwsze w Polsce modelowe przedsiębiorstwo społeczne dla osób dotkniętych autyzmem. Projekt ten był jednym z dwóch, które były prezentowane w Brukseli jako najlepsze rozwiązania innowacyjne. Jesteśmy liderem w unijnym programie „Szkoła Marzeń” dla naszych gimnazjalistów. Ze środków unijnych sfinansowaliśmy wszystkim chętnym pracownikom samorządowym naukę języka angielskiego. Wlutym współfinansowana była z funduszy unijnych wizyta delegacji francuskiej młodzieży – nasz wniosek został wybrany przez Komisję Europejską jako jeden z dwóch polskich projektów. Pozyskujemy również środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po uzyskaniu efektu ekologicznego pożyczki te są nawet w 50 proc. umarzane.
Dzięki funduszom unijnym zbudowaliśmy 25 km kanalizacji i ponad 300 przyłączy, dwie oczyszczalnie ścieków i halę sportową w Łazach |
Jak układa się współpraca gminy Lesznowola z organizacjami pozarządowymi?
– Współpraca ta odbywa się na zasadach ujętych w corocznym „Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” Program ten stanowi realizację zasad partnerstwa, pomocniczości i przejrzystości w działaniach gminy w dziedzinie współpracy i udzielania pomocy finansowej organizacjom pozarządowym. Współpracując z organizacjami pozarządowymi tworzymy ekonomię społeczną w gminie. Nasza ekonomia społeczna to działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców całej wspólnoty, realizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym, publiczno-społecznym lub trójsektorowym. Współpraca wmyśl tej definicji pobudza aktywność społeczną różnych środowisk, a aktywność społeczna wpływa na lepszą integrację. Integracja społeczna tworzy społeczeństwo obywatelskie, a społeczeństwo obywatelskie to nasza mała ojczyzna. Współpracujemy zwieloma organizacjami: zMazowieckim Związkiem Pracodawców Gminy Lesznowola, ze Stowarzyszeniem Pracodawców Warszawy iMazowsza, Stowarzyszeniem na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo i Fizycznie „Dobra Wola”, zFundacją „Promyk Słońca Dzieciom”, Fundacją Synapsis, Stowarzyszeniem Miłośników Osiedli Magdalenka i Sękocin, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, kołem Związku Emerytów iRencistów, Polskim Związkiem Niewidomych, jednostkami ochotniczych straży pożarnych oraz z klubami sportowymi i drużynami harcerskimi z terenu naszej gminy.
Czego możemy życzyć gminie i jej mieszkańcom?
– Optymizmu oraz realizacji naszych ambitnych zamierzeń.
Dziękuję za rozmowę.
Marzec 2009 nr 3 (3)
Tygrys Mazowsza »
Wrzesień 2009 nr 9 (9)
Kolejny sukces Lesznowoli »
Grudzień 2009 nr 12 (12)
Teraz Lesznowola »
Lesznowola
(znajdź),
Jolanta Batycka-Wąsik
(znajdź),
|