Mity i prawda o strefie C | autor: (TB) |
Czytelnicy zwracajÄ… siÄ™ do naszej redakcji z wieloma różnymi pytaniami dotyczÄ…cymi strefy C. WyjaÅ›niamy te kwestie, które budzÄ… najwiÄ™cej emocji i kontrowersji.
MieszkaÅ„cy twierdzÄ…, że objÄ™cie ich terenów strefÄ… ochrony uzdrowiskowej C uniemożliwia im budowÄ™ lub rozbudowÄ™ domów i budynków gospodarskich.
Nie prawda – ograniczenia dotyczÄ…ce możliwoÅ›ci budowy, czy rozbudowy domu, garażu, przechowalni owoców i warzyw nie wynikajÄ… z zapisów ustawy uzdrowiskowej, a z braku lub nieodpowiednich do potrzeb mieszkaÅ„ców zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wymagajÄ…cego aktualizacji studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To mieszkaÅ„cy, uczestniczÄ…c w pracach nad tymi dokumentami, mogÄ… wpÅ‚ywać na treść zapisów. Ustawa uzdrowiskowa w strefie ochrony C zabrania jedynie: nieplanowanego wyrÄ™bu drzew, prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ powodujÄ…cych niekorzystnÄ… zmianÄ™ stosunków wodnych, lokalizacjÄ™ nowych uciąż- liwych obiektów budowlanych i innych uciążliwych obiektów, w tym zakÅ‚adów przemysÅ‚owych i prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych wpÅ‚yw na fizjografiÄ™ uzdrowiska i jego zaÅ‚ożenia przestrzenne lub wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze klimatu. I na pewno nikt z mieszkaÅ„ców nie marzy, by powsta Å‚a nowa asfalciarnia, wysypisko Å›mieci, baza przeÅ‚adunkowa czy inny uciążliwy obiekt.
Prawda – wolno budować obiekty mieszkalne, garaże wolnostojÄ…ce, obiekty gospodarskie, handlowe i drogi. Wszystko zależy od zapisów w miejscowych planach.
Strefa C zahamuje rozwój nowoczesnych gospodarstw rolnych – nie bÄ™dzie można stosować nawozów i rolnictwo bÄ™dzie nieopÅ‚acalne.
Nie prawda – bÄ™dzie nadal opÅ‚acalne, ponieważ rolnikom rozpoczynajÄ…cym produkcjÄ™ ekologicznÄ… już od pierwszego roku przestawiania gospodarstwa na metodÄ™ ekologicznÄ… przysÅ‚uguje dotacja do powierzchni upraw, wypÅ‚acana jako dopÅ‚ata dodatkowa do pÅ‚atnoÅ›ci obszarowych zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. DopÅ‚aty wynoszÄ…, w zależnoÅ›ci od rodzaju uprawy, od 800 zÅ‚ do 1 550 zÅ‚ do 1 ha uprawy. SzczegóÅ‚owych informacji udzielajÄ… OÅ›rodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze i biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Prawda – nowoczesne gospodarstwo rolne to gospodarstwo ekologiczne. IstniejÄ… także Å›rodki ochrony roÅ›lin, które można stosować przy uprawach ekologicznych. RzetelnÄ… i wyczerpujÄ…cÄ… informacjÄ™ rolnicy powinni uzyskać przede wszystkim od przedstawicieli samorzÄ…du: swoich radnych, soÅ‚tysów i pracowników urzÄ™du gminy. |