Czad zabija
|
autor:
(MM)
|
|
|
Zbliża się jesień, a wraz z nią początek sezonu grzewczego – sezonu zatruć czadem. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a kilka tysięcy ulega ciężkiemu zatruciu.
Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Zatrucia czadem to najczęściej efekt wadliwych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Pamiętajmy, by dokonywać ich przeglądu technicznego nie rzadziej niż raz w roku, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych oraz często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania.Warto też rozmieścić w domu czujniki tlenku węgla, zwłaszcza w sypialni.
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: bóle i zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, trudnościami z oddychaniem, duszność. Jeśli wystąpią, należy jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112). Jeśli zaczadzony nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
|