Za trzy lata, jak dobrze pójdzie
|
autor:
(MZ)
|
|
|
23 marca 2012 r. rada miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zachodniej części Mirkowa (osiedla i terenów przyległych, od ul. Mirkowskiej w stronę Jeziorny), obejmującej obszar o powierzchni ok. 50 ha, a dwa miesiące później, 31 maja, uchwałę o przystąpieniu do zmiany MPZP wschodniej (pofabrycznej) części Mirkowa, o powierzchni blisko 130 hektarów.
O tym, jak będzie wyglądał Mirków w przyszłości, praktrycznie możemy się dowiedzieć za wiele lat
Przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie planów trwały dość długo. Najpierw, od 22 października do 30 listopada ubiegłego roku zainteresowani mogli składać wnioski do planu. Złożono siedem wniosków dotyczących przeznaczenia terenów pofabrycznych i kilkadziesiąt do terenów przylegających do osiedla Mirków, szczególnie ogródków działkowych. W ramach przedmiotu zamówienia, wyłoniona w przetargu firma wykona m.in. opracowanie ekofizjograficzne obszaru, prognozę oddziaływania na środowisko oraz prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego. Zwłaszcza ta ostatnia prognoza jest niezwykle istotna, bowiem zapisanie w planie możliwości realizowania budownictwa mieszkaniowego może mieć znaczące skutki dla finansów gminy w przyszłości: budowa dróg, infrastruktury technicznej, szkół, przedszkoli na tak dużym obszarze wymagać będzie kilkudziesięciomilionowych nakładów.
Pewne jest, że wiążące decyzje zapadną dopiero za kilka lat – w ogłoszeniu o przetargu termin sporządzenia planów określono dla terenów pofabrycznych – do 1 grudnia 2014 r., dla zachodniej części Mirkowa pół roku wcześniej – do 30 czerwca. Sporządzenie planu to dopiero początek całej procedury planistycznej. Następnie plan trafi do uzgodnień z ponad 30 różnymi instytucjami, m.in. komisją architektoniczni- budowlaną, strażą pożarną, policją, wojskiem, zarządami dróg, władz samorządowych sąsiednich gmin, organizacjami ochrony przyrody i konserwatorem zabytków. Kolejnym krokiem jest wyłożenie planu do publicznego wglądu i zebranie uwag do niego. Uwagi wniesione do planu rozpatruje burmistrz i przekazuje radzie miejskiej projekt planu wraz z nieuwzględnionymi uwagami.
Po podjęciu uchwały przez radę, wojewoda ocenia jej zgodność z obowiązującym prawem, MPZP zostaje ogłoszony w Dzienniku urzędowym Województwa i wchodzi w życie jako prawo miejscowe po 30 dniach od ogłoszenia. W teorii za ok. trzy lata powinniśmy poznać przyszłość pow praktyce prace przy sporządzaniu wielu miejscowych planów trwają nawet od 12 lat.
|