DUŻO ZA NIEWIELE
|
autor:
(MZ)
|
|
|
W Polsce od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z jej przepisami każdy podatnik może, opłacając podatek dochodowy od osób fizycznych, przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdującej się na oficjalnej liście. Obecnie, zgodnie z wykazem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, działa 7 289 organizacji pożytku publicznego (stan na 21 lutego 2013 r.). Liczba podmiotów pozwala na praktycznie dowolny wybór celu, jaki chcemy wesprzeć częścią swojego podatku.
Z roku na rok wzrasta liczba osób przekazujących jedną setną swojego podatku na rzecz organizacji non profit. W 2011 r. organizacje pożytku publicznego wsparło 11 165 578 podatników na kwotę ponad 457 mln zł. Można więc sądzić, że przekazywanie części swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i świadome wybranie instytucji, na którą mają zostać przekazane pieniądze, za parę lat będzie normą wśród podatników.
Wspieranie organizacji non profit powinno być przez podatników traktowane jak obowiązek, gdyż instytucje te wykonują ogrom pracy w przestrzeniach, które organy państwowe pomijają lub też działają w nichw sposób niedostateczny. Co najważniejsze, organizacje pożytku publicznego często swoim działaniem obejmują osoby potrzebujące wsparcia, zatem przekazywanie części swojego podatku tym organizacjom jest wyrazem solidarności z potrzebującymi pomocy członkami naszego społeczeństwa. Korzyść ze wspierania organizacji non profit jest oczywista: pomagamy potrzebującym nic nie tracąc.
|