MIESZKANIE OD GMINY
|
autor:
KLARA WARECKA
|
|
|
Ostatnie wybudowane mieszkania komunalne w naszym mieście oddane zostały do użytku dwa lata temu. Mimo że potrzeby są ogromne – większość interesantów, zgłaszających się do burmistrza ubiega się o przydział mieszkania – nowych lokali nie buduje się.Wkolejce po mieszkanie nadal czeka ponad 400 rodzin.
Nie jestem zwolennikiem rozdawnictwa lokali – wielokrotnie mówił burmistrz Kazimierz Jańczuk. Gmina nie przewiduje budowy kolejnych mieszkań komunalnych, ale burmistrz zapowiada, że w 2013 r. samorząd będzie starał się znaleźć lokalizację pod nowe budownictwo socjalne dla osób najbardziej potrzebujących o najniższych dochodach. Jednak w ciągu najbliższych dwóch lat nie uda się wybudować nowych mieszkań. Burmistrz zapowiada zaadaptowanie w ciągu najbliższych miesięcy ok. 20 lokali na mieszkania socjalne. Dzięki temu z lokali komunalnych będzie można wykwaterować lokatorów zalegających z opłatami, którzy mają wyroki eksmisji. Ci zostaną przeniesieni do lokali socjalnych, a mieszkania zajmowane przez nich dotychczas zwolnią się dla oczekujących. Dłużnicy zalegający z opłatami muszą liczyć się z eksmisją i przeprowadzką do mieszkania o gorszym standardzie.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów i o mieszkaniowym zasobie gminy, gmina powinna posiadać lokale socjalne, aby zapewnić swoim najuboższym mieszkańcom prawo do mieszkania, a także zapobiegać bezdomności. Lokal socjalny, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie praw lokatorów, to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi (nie powierzchnia użytkowa lokalu) przypadająca na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 mkw., a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego – 10 mkw. Lokal socjalny może mieć obniżony standard – ma być w takim stanie technicznym i ma mieć takie wyposażenie, aby nadawał się do zamieszkania. Szczegółowe zasady przyznawania lokali socjalnych określane są przez radę miejską. Umowa najmu lokalu socjalnego zawierana jest na czas oznaczony, określony przez władze gminy – dotyczy to zarówno umów, o których zawarciu decyduje samorząd, jak i umów, będących następstwem sądowego wyroku eksmisji. Stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
Ustawa o ochronie praw lokatorów określa listę osób, którym sąd musi przyznać prawo do lokalu socjalnego wwyroku eksmisyjnym:
• kobiecie w ciąży,
• małoletniemu, niepełnosprawnemu lub ubezwłasnowolnionemu oraz sprawującemu nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
• obłożnie chorym,
• emerytom i rencistom spełniającym wymagania do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej (określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów policji, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu i straży pożarnej oraz ich rodzin z 9 września 2004 r.)
• osobie mającej status bezrobotnego,
• osobie spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.
Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobom, które samowolnie zajmują lokal i którym sąd nakazał opróżnienie lokalu.
|