Za trzy lata, jak dobrze pójdzie | autor: (MZ) |
23 marca 2012 r. rada miejska podjęła uchwaÅ‚Ä™ o przystÄ…pieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zachodniej części Mirkowa (osiedla i terenów przylegÅ‚ych, od ul. Mirkowskiej w stronÄ™ Jeziorny), obejmujÄ…cej obszar o powierzchni ok. 50 ha, a dwa miesiÄ…ce później, 31 maja, uchwaÅ‚Ä™ o przystÄ…pieniu do zmiany MPZP wschodniej (pofabrycznej) części Mirkowa, o powierzchni blisko 130 hektarów.
O tym, jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ Mirków w przyszÅ‚oÅ›ci, praktrycznie możemy siÄ™ dowiedzieć za wiele lat
Przygotowania do ogÅ‚oszenia przetargu na wykonanie planów trwaÅ‚y dość dÅ‚ugo. Najpierw, od 22 października do 30 listopada ubiegÅ‚ego roku zainteresowani mogli skÅ‚adać wnioski do planu. ZÅ‚ożono siedem wniosków dotyczÄ…cych przeznaczenia terenów pofabrycznych i kilkadziesiÄ…t do terenów przylegajÄ…cych do osiedla Mirków, szczególnie ogródków dziaÅ‚kowych. W ramach przedmiotu zamówienia, wyÅ‚oniona w przetargu firma wykona m.in. opracowanie ekofizjograficzne obszaru, prognozÄ™ oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko oraz prognozÄ™ skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego. ZwÅ‚aszcza ta ostatnia prognoza jest niezwykle istotna, bowiem zapisanie w planie możliwoÅ›ci realizowania budownictwa mieszkaniowego może mieć znaczÄ…ce skutki dla finansów gminy w przyszÅ‚oÅ›ci: budowa dróg, infrastruktury technicznej, szkóÅ‚, przedszkoli na tak dużym obszarze wymagać bÄ™dzie kilkudziesiÄ™ciomilionowych nakÅ‚adów.
Pewne jest, że wiążące decyzje zapadnÄ… dopiero za kilka lat – w ogÅ‚oszeniu o przetargu termin sporzÄ…dzenia planów okreÅ›lono dla terenów pofabrycznych – do 1 grudnia 2014 r., dla zachodniej części Mirkowa póÅ‚ roku wczeÅ›niej – do 30 czerwca. SporzÄ…dzenie planu to dopiero poczÄ…tek caÅ‚ej procedury planistycznej. NastÄ™pnie plan trafi do uzgodnieÅ„ z ponad 30 różnymi instytucjami, m.in. komisjÄ… architektoniczni- budowlanÄ…, strażą pożarnÄ…, policjÄ…, wojskiem, zarzÄ…dami dróg, wÅ‚adz samorzÄ…dowych sÄ…siednich gmin, organizacjami ochrony przyrody i konserwatorem zabytków. Kolejnym krokiem jest wyÅ‚ożenie planu do publicznego wglÄ…du i zebranie uwag do niego. Uwagi wniesione do planu rozpatruje burmistrz i przekazuje radzie miejskiej projekt planu wraz z nieuwzglÄ™dnionymi uwagami.
Po podjÄ™ciu uchwaÅ‚y przez radÄ™, wojewoda ocenia jej zgodność z obowiÄ…zujÄ…cym prawem, MPZP zostaje ogÅ‚oszony w Dzienniku urzÄ™dowym Województwa i wchodzi w życie jako prawo miejscowe po 30 dniach od ogÅ‚oszenia. W teorii za ok. trzy lata powinniÅ›my poznać przyszÅ‚ość pow praktyce prace przy sporzÄ…dzaniu wielu miejscowych planów trwajÄ… nawet od 12 lat. |