Ważne dla kierowców
|
autor:
(MZ)
|
|
|
Nowe przepisy dotyczące kursów nauki jazdy zaczną obowiązywać od 11 lutego 2012 r.
Przede wszystkim zmienią się zasady zdawania egzaminu teoretycznego: do tej pory kursant miał 25 minut by odpowiedzieć na 18 pytań testowych, w myśl nowych przepisów na każde pytanie trzeba będzie odpowiedzieć w określonym czasie. Kandydat na kierowcę będzie musiał odpowiedzieć w czasie rzeczywistym, co znaczy, że będzie miał na podjęcie decyzji tylko kilkadziesiąt sekund. Egzamin będzie dla zdającego bardziej zrozumiały dzięki zastosowaniu animacji – będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą się pojawić podczas rzeczywistej jazdy. W myśl nowych przepisów (prawo o ruchu drogowym), kursanci nie będą już musieli chodzić do szkoły nauki jazdy na wykłady. Kurs teoretyczny będzie można odbyć za pośrednictwem internetu.
Dla początkujących motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle - A1 (w wieku 16 lat, moc maksymalna 11 kW) lub A2 (jeśli skończy 18 lat). Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat.
Zgodnie z ustawą, zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM (od 14. roku życia), uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych (quadów o niewielkiej mocy silnika).
Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B (na samochód), będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń, kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech – prawo jazdy zostanie mu odebrane.
W czasie okresu próbnego kierowca będzie musiał przez pierwszych osiem miesięcy jeździć autem z zielonym listkiem na szybie, a między czwartym i ósmym miesiącem będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Świeżo upieczonego kierowcę będą przez osiem miesięcy obowiązywały ograniczenia prędkości – do 50 km/h w terenie zabudowanym, nawet jeśli znaki pozwolą na więcej i do 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h. Według statystyk, ponad 40 proc. wypadków powodują kierowcy w wieku 18–24 lata.
Nowa ustawa wprowadza również zmiany, które w bezpośredni sposób dotkną osoby, które już mają prawo jazdy. Na kurs reedukacyjny, a nie ponowny egzamin, jak obecnie, będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę). Za ponowne przekroczenie 24 punktów w ciągu roku prawo jazdy zostanie nie cofnięte, ale zabrane. To oznacza, że aby je odzyskać, trzeba będzie ponownie zapisać się na kurs, a następnie zdać egzamin. Jednocześnie jako świeży kierowca utracimy np. wszystkie zniżki na ubezpieczenie.
Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat. Te przepisy maja zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej.
|