Grudzień 2011 nr 12 (36)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Grudzień 2011 nr 12 (36)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Poważny problem »

Świątecznie i tanecznie »



NASZE MIASTO

TAJNE/POUFNE »

TIROM MÓWIMY „NIE” »

Życzenia Świąteczne 2011 »



LISTY/AKTUALNOŚCI

List Otwarty do mieszkańców Konstancina »

Radny Marek Skowroński »

Szukam pracy »

Ważne dla kierowców »



AKTUALNOŚCI

CZUJEMY SIĘ OSZUKANI »

Lesznowola – Mazowiecka Gmina Roku 2011 »

Liceum znaczy liceo »

Most już otwarty »

Najważniejsze wydarzenie kulturalne powiatu piaseczyńskiego »

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZY POPULIZM »

Pamiętamy, Panie Dyrektorze »

Plan do poprawki »

Projekty unijne w Zespole Szkół nr 2 »



NASZA GMINA

PO CO NAM PARK KULTUROWY »



NASZ SAMORZĄD

TRUDNY ROK »



UZDROWISKO

POLSKIE DAVOS »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PO CO NAM PARK KULTUROWY

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Od półtora roku wiemy, że Metsä Tissue chce sprzedać swoje tereny, że ma konkretne pomysły na ich zagospodarowanie i że żaden z tych pomysłów nie jest korzystny dla gminy i jej mieszkańców. W jaki sposób ustrzec Mirków przed rozwojem funkcji, na które pozwala zarówno studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, jak i obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania? Utworzyć na tym terenie park kulturowy.

 

Mirków

Park kulturowy pozwoli zachować zabytkową zabudowę Mirkowa wraz z jej otoczeniem przyrodniczym

 

Pojęcie parku kulturowego pojawiło się po raz pierwszy w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która weszła w życie w listopadzie 2003 r.

 

Park kulturowy to określony obszar ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

 

Pomysłodawcami projektu uchwały o utworzeniu parku są radni Andrzej Cieślawski i Tomasz Zymer oraz osoby związane ze stowarzyszeniami Otwarty Konstancin i Uzdrowisko Dzieciom, którzy uważają, że Mirków, ze względu na swoją historię, zabytki oraz otoczenie, jest właśnie takim miejscem. Na terenie Mirkowa znajdują się 32 obiekty (mieszkalne i przemysłowe) wpisane do gminnej ewidencji zabytków, podlegające ochronie konserwatorskiej. Unikalność Mirkowa polega także na jego otoczeniu przyrodniczym: łąkami zalewowymi, objętymi rezerwatami wiślanymi lasami łęgowymi i lasami skarpy oborskiej wraz z zespołem zabudowań majątku Obory z XVII-wiecznym pałacem i parkiem.

 

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej przez samorząd praktyki ignorowania opinii mieszkańców w sprawach istotnych dla naszej społeczności, dyskusja nad tym projektem zaczęła się od spotkania z udziałem radnych i mieszkańców gminy.

 

Jak każdy projekt, tak i ten ma zwolennikówi przeciwników. Już pierwsze spotkanie udowodniło, że nie będzie łatwo. – Tereny pofabryczne – zgoda – komentował jeden z mieszkańców Parceli. – Ale objęcie terenem parku kulturowego połowy powierzchni gminy, od Bielawy po Parcelę, to już przesada. Dosyć mamy zakazów i nakazów.

 

– Jeszcze jedno ograniczenie? Konstancin jako układ urbanistyczny i zespół architektoniczny wpisany jest do rejestru zabytków. Strefy ochrony uzdrowiskowej A, B i C obejmują powierzchnię całej gminy. Duża część terenów gminy należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Natury 2000, podlega opiece urzędu górniczego, służbom ochrony środowiska, a szczegółowe zasady, co wolno, a czego nie, powinny znaleźć się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i studium – mówi mieszkanka gminy Hanna G. Gdyby egzekwowano zapisy tych wszystkich dokumentów, nie byłoby mowy o powstaniu asfalciarni w miejscowości uzdrowiskowej. Podejmowanie uchwał i tworzenie kolejnych dokumentów to czysta papierologia.

 

Aby przekonać wszystkich radnych i mieszkańców, konieczne wydaje się opracowanie studium korzyści płynących z utworzenia parku kulturowego i społecznych kosztów jego funkcjonowania, co dla mieszkańców obszaru, na jakim park kulturowy ma się rozciągać, ma zasadnicze znaczenie.

 

Aby przekonać wszystkich radnych i mieszkańców konieczne wydaje się opracowanie studium korzyści płynących z utworzenia parku kulturowego i społecznych kosztów jego funkcjonowania

 

– Uchwała o utworzeniu parku kulturowego pozwoliłaby nam przystąpić do takich zmian w planie miejscowym Mirkowa, które są zgodne z zaproponowaną przez Andrzeja Cieślawskiego strategią gminy dla tego terenu, to jest: lokalizacji centrum konferencyjnego, powierzchni wystawienniczych, handlowych, dużych obiektów sportowych i edukacyjnych, hoteli i gastronomii, biur wielkich firm przynoszących gminie wymierne dochody z podatku CIT– argumentował Tomasz Zymer.

 

W wersji minimum, obejmującej tylko Mirków, autorzy projektu wyodrębnili cztery obszary o różnych funkcjach, zgodnych z ich historycznym charakterem, które objęte zostałyby granicami parku kulturowego:

• teren usług szkolno-sportowych i funkcji publicznych (S), obejmujący Zespół Szkół im.Władysława St. Reymonta i budynki towarzyszące wraz z boiskami Orlik 2012, oraz teren klubu sportowego RKS Mirków,

• teren planowanych funkcji mieszanych (M): usług dla ludności, w tym możliwych urządzeń komunalnych, a także biur, pensjonatów, hoteli, instytucji oświaty i kultury i towarzyszących im urządzeń sportowo-rekreacyjnych wraz z zielenią urządzoną, zabudowy jednorodzinnej, bliźniaczej i wielorodzinnej oraz dróg dojazdowych,

• teren zachowania zabytkowej zabudowy mieszkaniowej Osady Fabrycznej Mirków wraz z jej otoczeniem przyrodniczym,

• teren zachowania zabytkowej zabudowy przemysłowej Osady Fabrycznej Mirków przeznaczony pod usługi konferencyjne, wystawiennicze, handlowe, hotele, biura, zabudowę mieszkaniową i inne funkcje z wyłączeniem uciążliwej produkcji oraz baz transportowych i centrów logistycznych. Funkcje te będą realizowane w zabytkowych budynkach pofabrycznych zaadaptowanych według wytycznych wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wnowych budynkach nawiązujących architektonicznie do zabudowy historycznej.

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) Mirkowa można było zmienić już dawno. W poprzedniej kadencji grupa radnych proponowała podjęcie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu, by wykluczyć możliwość działania asfalciarni i powstania podobnych zakładów, ale zastopowała ich konieczność wypłacenia właścicielowi wytwórni mas bitumicznych olbrzymiego odszkodowania. Teraz też zakładom trzeba będzie płacić odszkodowania. Dlaczego nikt nie mówi o kosztach?

 

W ustępie 2 art. 17 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zapisano: w razie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości na skutek ustanowienia zakazów i ograniczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 131–134 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska. A te przepisy stanowią: „W razie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości (...) na żądanie poszkodowanego właściwy starosta ustala, w drodze decyzji, wysokość odszkodowania. Obowiązanym do wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości – jeżeli ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nastąpiło w wyniku uchwalenia aktu prawa miejscowego przez organ samorządu terytorialnego – jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego”.

 

Te zakazy i ograniczenia, które mogą obowiązywać na całym obszarze lub części parku kulturowego wymienione są w ust. 1 art. 17 i dotyczą m.in.: prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej, rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej, zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych, umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego oraz składowania lub magazynowania odpadów.

 

Utworzyć park kulturowy i zmienić miejscowy plan będzie łatwiej, niż znaleźć inwestorów gotowych wybudować centrum konferencyjne, hotel lub aquapark

 

– Na papierze wszystko jest możliwe. Można utworzyć park kulturowy i zmienić plan, ciekawe jednak, w jaki sposób radni znajdą inwestorów gotowych budować planowane przez nich obiekty – zastanawiają się sceptycy.

 

Uchwała rady miejskiej o utworzeniu parku kulturowego to dopiero początek. W celu utworzenia parku wymagane prawem są jeszcze dwa inne akty:

• MPZP dla obszaru parku, do opracowania którego należy przystąpić w terminie trzech miesięcy od chwili utworzenia parku (ale terminy zakończenia prac i uchwalenia MPZP dla obszaru parku nie są określone prawem i mogą trwać latami)

• plan ochrony parku kulturowego uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków, zatwierdzony przez radę gminy (również w bliżej nieokreślonym czasie) – za utworzenie planu ochrony odpowiedzialny jest organ władzy wykonawczej w gminie (burmistrz) w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

 

Procedury te będą trwały dość długo. Czy mamy tyle czasu? Metsä Tissue za trzy miesiące zakończy produkcję i będzie chciała sprzedać swoje tereny jak najszybciej.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Metsä Tissue (znajdź),   Konstancin-Jeziorna (znajdź),   konstancin zabytki (znajdź),   Konstancin budownictwo (znajdź),   Mirków (znajdź),   Andrzej Cieślawski (znajdź),   Tomasz Zymer (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu