Ważne dla kierowców autor: (MZ)
   

Prawo jazdyNowe przepisy dotyczÄ…ce kursów nauki jazdy zacznÄ… obowiÄ…zywać od 11 lutego 2012 r.

 

Przede wszystkim zmieniÄ… siÄ™ zasady zdawania egzaminu teoretycznego: do tej pory kursant miaÅ‚ 25 minut by odpowiedzieć na 18 pytaÅ„ testowych, w myÅ›l nowych przepisów na każde pytanie trzeba bÄ™dzie odpowiedzieć w okreÅ›lonym czasie. Kandydat na kierowcÄ™ bÄ™dzie musiaÅ‚ odpowiedzieć w czasie rzeczywistym, co znaczy, że bÄ™dzie miaÅ‚ na podjÄ™cie decyzji tylko kilkadziesiÄ…t sekund. Egzamin bÄ™dzie dla zdajÄ…cego bardziej zrozumiaÅ‚y dziÄ™ki zastosowaniu animacji – bÄ™dzie zawieraÅ‚ symulacje zdarzeÅ„ drogowych, które mogÄ… siÄ™ pojawić podczas rzeczywistej jazdy. W myÅ›l nowych przepisów (prawo o ruchu drogowym), kursanci nie bÄ™dÄ… już musieli chodzić do szkoÅ‚y nauki jazdy na wykÅ‚ady. Kurs teoretyczny bÄ™dzie można odbyć za poÅ›rednictwem internetu.

 

Dla poczÄ…tkujÄ…cych motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawo jazdy A2, uprawniajÄ…ce do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, mÅ‚ody kierowca bÄ™dzie musiaÅ‚ najpierw zdobyć prawo jazdy na maÅ‚e motocykle - A1 (w wieku 16 lat, moc maksymalna 11 kW) lub A2 (jeÅ›li skoÅ„czy 18 lat). Po nastÄ™pnych dwóch latach bÄ™dzie siÄ™ mógÅ‚ ubiegać o prawo jazdy kat. A2 lub A. GranicÄ™ minimalnego wieku niezbÄ™dnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat.

 

Zgodnie z ustawÄ…, zamiast karty motorowerowej bÄ™dzie wydawane prawo jazdy kategorii AM (od 14. roku życia), uprawniajÄ…ce do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokoÅ‚owych (quadów o niewielkiej mocy silnika).

 

MÅ‚odzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B (na samochód), bÄ™dÄ… przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedÅ‚użany w razie popeÅ‚nienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeÅ„ drogowych. W razie popeÅ‚nienia dwóch wykroczeÅ„, kierowca bÄ™dzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popeÅ‚nienia trzech – prawo jazdy zostanie mu odebrane.

 

W czasie okresu próbnego kierowca bÄ™dzie musiaÅ‚ przez pierwszych osiem miesiÄ™cy jeździć autem z zielonym listkiem na szybie, a miÄ™dzy czwartym i ósmym miesiÄ…cem bÄ™dzie musiaÅ‚ przejść dodatkowe szkolenie z bezpieczeÅ„stwa ruchu drogowego. Åšwieżo upieczonego kierowcÄ™ bÄ™dÄ… przez osiem miesiÄ™cy obowiÄ…zywaÅ‚y ograniczenia prÄ™dkoÅ›ci – do 50 km/h w terenie zabudowanym, nawet jeÅ›li znaki pozwolÄ… na wiÄ™cej i do 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h. WedÅ‚ug statystyk, ponad 40 proc. wypadków powodujÄ… kierowcy w wieku 18–24 lata.

 

Nowa ustawa wprowadza również zmiany, które w bezpoÅ›redni sposób dotknÄ… osoby, które już majÄ… prawo jazdy. Na kurs reedukacyjny, a nie ponowny egzamin, jak obecnie, bÄ™dÄ… kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorÄ… 24 punkty karne (czyli maksymalnÄ… liczbÄ™). Za ponowne przekroczenie 24 punktów w ciÄ…gu roku prawo jazdy zostanie nie cofniÄ™te, ale zabrane. To oznacza, że aby je odzyskać, trzeba bÄ™dzie ponownie zapisać siÄ™ na kurs, a nastÄ™pnie zdać egzamin. JednoczeÅ›nie jako Å›wieży kierowca utracimy np. wszystkie zniżki na ubezpieczenie.

 

Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E bÄ™dÄ… ważne przez 15 lat, pozostaÅ‚e przez pięć lat. Te przepisy maja zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze wzglÄ™du na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypeÅ‚nianej pod rygorem odpowiedzialnoÅ›ci karnej.

   
Drukuj