Lesznowola – Mazowiecka Gmina Roku 2011
|
autor:
KLARA WARECKA
|
|
|
Podczas Wielkiej Gali „Polska Przedsiębiorczość 2011” Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli, po raz czwarty wyróżniona została tytułem Najlepszego Wójta Roku, a gmina Lesznowola uhonorowana została I miejscem w konkursach Mazowiecka Gmina Roku 2011 oraz Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości 2011.
Kolejnym zaszczytem dla Lesznowoli jest przyznanie gminie dyplomu „Gmina dbająca o finanse mieszkańców 2011” i specjalnego wyróżnienia jej wójtowi. Tę nagrodę przyznawano gminom, które w 2011 r. skutecznie troszczyły się o finanse swoich mieszkańców oraz brały aktywny udział w ogólnopolskim systemie wymiany informacji gospodarczych. Tegoroczne nagrody powiększą pulę już ponad 100 wyróżnień i zaszczytów, jakimi uhonorowana została gmina i jej wójt w ciągu ostatnich 10 lat.
Sukcesy gminy docenione zostały przez samorząd Mazowsza: w lipcu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył Marii Jolancie Batyckiej-Wąsik decyzję stwierdzającą nieodpłatne nabycie przez Lesznowolę gruntów po byłym przedsiębiorstwie Eko-Mysiadło (spadkobiercy dawnego KPGO Mysiadło).
Eko-Mysiadło powstało w 1994 r. na terenach zadłużonego PGR KPGO Mysiadło. Nabył je przedsiębiorca Tomasz Maj, który nie uregulował wszystkich swoich zobowiązań wobec skarbu państwa. Po kilku latach Eko-Mysiadło winne było skarbowi państwa z tytułu zobowiązań prywatyzacyjnych ponad 50 mln zł. Firma postawiona została w stan upadłości. Toczący się przez kilka lat proces unieważnienia aktu notarialnego z właścicielem firmy, Tomaszem Majem, zakończył się prawomocnym wyrokiem sądu wiosną tego roku. 83,5 ha dawnego PGR Mysiadło wróciło do skarbu państwa, co dało możliwość rozpatrzenia wniosku o komunalizację tego terenu złożonego przez gminę Lesznowola wiele lat temu. Komunalizacja to proces nieodpłatnego przekazania mienia skarbu państwa samorządowi.
– To szalenie atrakcyjny teren, jeden z najatrakcyjniejszych znajdujących się wokół Warszawy. Cieszę się, że udało się rozplątać ten węzeł gordyjski i zakończyć procedurę upadłości w taki sposób. Dobrze, że majątek po KPGO Mysiadło nie został naruszony i wrócił do Skarbu Państwa. Od początku nie miałem wątpliwości, że najlepszym gospodarzem tego terenu będą władze lokalne – mówił wojewoda Jacek Kozłowski.
– Dla Lesznowoli to szansa dalszego rozwoju i dowód, że jesteśmy wiarygodnym partnerem. Zapewniam, że wykorzystanie tego obszaru będzie optymalne. Dzięki gruntom po Eko-Mysiadle, zwiększą się m.in. wpływy do budżetu gminy i państwa, a mieszkańcy Lesznowoli zyskają nowe miejsca pracy – podkreśliła Maria Batycka-Wąsik.
Przejęcie terenów po Eko-Mysiadle to ogromny sukces gminy Lesznowola. Teren położony wzdłuż drogi krajowej nr 79 ma własną stację uzdatniania wody oraz własną oczyszczalnię ścieków. Studium zagospodarowania gminy Lesznowola określa, że na tym terenie powinny przede wszystkim powstawać budynki usług publicznych – usług turystycznych, w tym hoteli, pensjonatów, obiektów gastronomicznych, sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, placówki oświatowe, obiekty świadczące usługi medyczne itp. Studium dopuszcza także na tym terenie budynki mieszkalne oraz tereny zieleni urządzonej.
Władze gminy zapewniają, że najpierw dokonają szczegółowych analiz, by sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie rynku, tak by teren nie czekał na inwestorów latami.
Blisko połowę terenu gmina chce przeznaczyć pod największy w Polsce park technologiczno-naukowy. Ten projekt Lesznowola zamierza realizować w partnerstwie z prywatnymi inwestorami. Gmina wniesie do inwestycji grunty i pomysł, koszty budowy sfinansują prywatni inwestorzy i częściowo fundusze unijne. Gmina Lesznowola od wielu lat stwarza prywatnym przedsiębiorcom znakomite warunki inwestowania i z pewnością chętnych nie zabraknie.
– Jesteśmy wiarygodnym partnerem – zapewniają samorządowcy Lesznowoli. Deszcz nagród, jakie przyznano Lesznowoli w tym roku oraz w latach poprzednich, dobitnie o tym świadczy. Gratulujemy Lesznowoli sukcesów.
|