KOMUNIKACJA MOŻE BYĆ LEPSZA
|
autor:
KLARA WARECKA
|
|
|
Długo czekaliśmy na możliwość przemieszczania się po terenie gminy busikami. Od uruchomienia połączeń minął miesiąc i wiemy już, jakie są mocne i słabsze strony nowego środka komunikacji.
Dla wielu mieszkańców sołectw linie L14, L15 i L16 to jedyna możliwość dotarcia do urzędu, na pocztę lub do lekarza. W godzinach popołudniowych z autobusów korzystają uczniowie konstancińskich szkół mieszkający w sołectwach, którzy często zajęcia pozalekcyjne kończą po godz. 15.00, kiedy gimbusy już nie jeżdżą. Generalnie więc jesteśmy „za”, chociaż to i owo można by poprawić:
• przebieg tras zaplanowany został w taki sposób, że bez przesiadki do autobusu którejś z linii 700, 710, 724 i 742 nie sposób dojechać do centrum Konstancina, a przesiadka podwaja koszty wyprawy do miasta,
• w dni targowe, środy i soboty, chcielibyśmy dojechać busikiem na targ,
• gdyby linia L14 dojeżdżała do Klarysewa, a po otwarciu mostu jeździła trasą przez Starą Papiernię, Jeziornę i Klarysew do Bielawy, wtedy mieszkańcy Ciszycy, Gassów, Habdzina i Bielawy mogliby dojechać do banku, poczty i urzędu. Mieliby również komunikację z innymi liniami niż tylko 710,
• poprowadzenie trasy linii L16 ulicami: Chylicką, Pułaskiego, Piaseczyńską,Warszawską, Mirkowską, Wojska Polskiego itd. pozwoliłoby pasażerom przesiadać się do linii 700, 710, 724 i 742 w strefie miejskiej.
Pasażerowie linii L, zwłaszcza starsi, narzekają na kłopoty z wsiadaniem do busików. Linie obsługiwane są przez busy typu Sprinter, w których brak barierki przy drzwiach wejściowych, a same drzwi ciężko się otwierają. Można by zastanowić się nad częstotliwością kursowania busików w godzinach szczytu i poza nimi. - Żeby tylko ktoś, kto sprawdzi, że o jakiejś porze bus nie jest pełny, nie wpadł na pomysł skasowania komunikacji – obawiają się mieszkańcy sołectw.
Z pewnością wszystkie uwagi użytkowników komunikacji będą wzięte pod uwagę przy ogłaszaniu nowego przetargu, przed styczniem przyszłego roku. Wydział Dróg Gminnych Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna zbiera opinie mieszkańców, dotyczące przebiegu tras i rozkładu jazdy.
Ważne dla seniorów
po ukończeniu 65. roku życia możemy korzystać z komunikacji publicznej na podstawie biletu seniora. Można go kupić we wszystkich punktach sprzedaży biletów i automatach biletowych, kosztuje 40 zł i uprawnia do dowolnej liczby przejazdów przez cały rok. Bilet seniora uprawnia do korzystania ze wszystkich linii warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego: autobusowych, tramwajowych, metra i Szybkiej Kolei Miejskiej w I i II strefie biletowej. Posiadacze biletu seniora mogą podróżować również w strefie obowiązywania wspólnego biletu – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz liniami lokalnymi oznaczonymi literą L.
Senior musi mieć kartę miejską ze zdjęciem. Wniosek o jej wydanie dostaniemy w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Działają one przy ul. Żelaznej 61, na stacjach metra: Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Plac Wilsona, Marymont oraz przy węźle komunikacyjnym Młociny. Kartę można zamówić również za pośrednictwem internetu (https://personalizacja.ztm.waw.pl/) wysyłając zdjęcie i podając, w którym punkcie chce się ją odebrać.
po ukończeniu 70. roku życia podróżujemy bezpłatnie, na podstawie dokumentu potwierdzającego wiek.
Konstancin-Jeziorna
(znajdź),
Konstancin komunikacja
(znajdź),
|