Zmiany na uczelniach
|
autor:
(KW)
|
|
|
W nowym roku akademickim studentów i wykładowców 458 szkół wyższych (132 publicznych i 326 prywatnych) czekają zmiany.
1 października weszły w życie nowelizacje ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytule naukowym, wprowadzające m.in. odpłatność za drugi kierunek studiów (zwolnieni z opłaty będą tylko najlepsi studenci) i ograniczenie pracy wykładowców na kilku uczelniach.
Nowela wprowadza ograniczenie tzw. wieloetatowości. Wykładowcy zatrudnieni na uczelniach publicznych będą mogli (za zgodą rektora) pracować na etacie tylko w jeszcze jednej placówce naukowej lub akademickiej. Na stanowiskach, między którymi istnieje bezpośrednia podległość służbowa, nie będą mogły być zatrudniane osoby blisko spokrewnione lub spowinowacone. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników, którzy na swoją funkcję (np. dziekana i prodziekana) zostali wybrani.
Nowością są Krajowe Ramy Kwalifikacji – wytyczne, według których uczelnie będą mogły same tworzyć nowe kierunki studiów i układać ich programy. Krajowe Ramy Kwalifikacji mają zapewnić m.in. lepsze dostosowanie programu kształcenia do wymagań rynku pracy. Uczelnie będą miały obowiązek monitorować losy swoich absolwentów, co pozwoli ocenić, czego powinny uczyć.
edukacja
(znajdź),
|