MIRKÓW ZDRÓJ
|
autor:
MAGDA ANDRZEJEWICZ
|
|
|
„Proponowany plan zmiany zagospodarowania terenu z przemysłowego na mieszkaniowy pozostaje w zgodzie z wizją władz miasta, czyli utrzymania statusu Konstancina-Jeziorny jako uzdrowiska” – czytamy w komunikacie spółki Metsä Tissue. Jak budowa gigantycznego osiedla mieszkaniowego może sprzyjać uzdrowisku, trudno zgadnąć.
Bloki aż po horyzont – czy taka perspektywa czeka nas po likwidacji papierni?
Spółka Metsä Tissue, przedstawiła Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny propozycję zmiany zagospodarowania przestrzennego terenów fabryki po zaprzestaniu produkcji papieru. Maszyna papiernicza będzie pracować do połowy 2012 r., a potem…
Metsä Tissue rozważa trzy możliwości zagospodarowania pofabrycznych terenów: utworzenie centrum logistycznego (linie przetwórcze i logistyka), logistyczno-usługowego oraz zmianę zagospodarowania terenu pod kątem budownictwa mieszkaniowego.
– Nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje i wszystkie trzy opcje dla Konstancina-Jeziorny są wciąż otwarte. Podjęte przez nas kroki są konieczne, aby trafnie ocenić możliwe scenariusze działania na przyszłość. Bardzo istotnym jest, abyśmy kontynuowali rozmowy zmierzające do porozumienia i znaleźli najlepsze z możliwych rozwiązań dla obu stron – powiedział Mariusz Jędrzejewski, wiceprezes Metsä Tissue ds. operacji regionalnych.
Decyzje nie zapadły, jednak ponad miesiąc wcześniej na stronie internetowej Retailnet.pl (portalu centrów handlowych) ukazała się informacja podana przez spółkę Colliers International (firmę obrotu nieruchomościami): „Colliers International przedstawił listę gruntów inwestycyjnych na sprzedaż. (…) Na liście kilkunastu najciekawszych dostępnych obecnie terenów jest między innymi grunt inwestycyjny w Konstancinie-Jeziorna (Metsä Tissue). Ma on powierzchnię 22 ha. Zlokalizowany jest na terenie Fabryki Papieru przy ul. Mirkowskiej 45. Według projektu założone warunki umożliwiają zabudowę mieszkaniową o powierzchni użytkowej 230 tys. mkw. (PUM) wraz z zabudową komercyjną o powierzchni użytkowej 32 tys. mkw. (GLA) (…)”. Jeżeli przyjmiemy, że przeciętne mieszkanie ma 50 mkw., to takich mieszkań może być nawet 4 600. A ilu będzie mieszkańców? Licząc trzy osoby w każdym lokalu, to blisko 14 tys. osób.
Obecny na posiedzeniu komisji przedstawiciel Colliers International zdementował informację podaną przez Retailnet.pl i stwierdził, że w oficjalnych komunikatach jego firma mówi tylko o pojawiających się terenach inwestycyjnych w gminie Konstancin-Jeziorna nie precyzując ich położenia ani przeznaczenia. Przedstawiciel Colliers International zaprezentował członkom komisji koncepcję zagospodarowania pofabrycznych terenów Metsä Tissue i spółki Konstans, która zakłada zachowanie i renowację zabytkowych budynków najstarszej części fabryki i wykorzystanie ich jako powierzchni handlowo- usługowej wielokrotnie większej niż suma wszystkich powierzchni handlowych w naszym mieście. A na pozostałej części gruntów (z wyłączeniem terenów szkolnych oraz RKS Mirków) – budowę trzypiętrowych bloków, nawiązujących architekturą do ceglanych domów starego Mirkowa. Zdaniem przedstawicieli spółki, powierzchnia użytkowa nowego osiedla wyniosłaby ok. 80 tys. mkw. i zamieszkałoby w nim ok. 3–4 tys. nowych mieszkańców.
Zastępca burmistrza Dorota Gadomska zaproponowała radnym, by wystąpili z inicjatywą takiej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Mirkowa, która umożliwiłaby budowę osiedla
Osiedle na kilka, a być może kilkanaście tysięcy mieszkańców to przede wszystkim kilometry nowych dróg, sieci wodno-kanalizacyjnej, nowe przedszkola i szkoły. Tymczasem przyjęty blisko trzy lata temu plan budowy gminnych przedszkoli nie został zrealizowany choćby w jednym procencie, na utwardzenie wielu gminnych dróg mieszkańcy czekają od 40 lat, o kanalizacji sołectw nie wspominając.
To oczywiste, że 90 ha gruntów położonych tak blisko Warszawy nie pozostanie niezagospodarowane, ale intensywna zabudowa z pewnością nie sprzyja zachowaniu uzdrowiskowego charakteru Konstancina. Czy w Mirkowie powstanie miasto bloków, a my będziemy mieszkać w pobliskiej maleńkiej osadzie Konstancin?
Zgodnie z informacją uzyskaną w Wydziale Architektury Urzędu Miasta i Gminy, Rada Miejska Konstancina-Jeziorny nie podjęła jeszcze uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Mirkowa, umożliwiającej zabudowę deweloperską. Może jednak ktoś już pracuje nad planem, bo na kolejnym posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych zastępca burmistrza Dorota Gadomska zaproponowała radnym, by wystąpili z inicjatywą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Mirkowa, która umożliwiłaby budowę osiedla. To interesujące, że radni mają wystąpić z inicjatywą umożliwiającą zabudowanie Mirkowa blokami, choć Metsä Tissue jeszcze nie wystąpiła z wnioskiem o taką zmianę planu.
Metsä Tissue
(znajdź),
Konstancin-Jeziorna
(znajdź),
Stara Papiernia
(znajdź),
Konstancin uzdrowisko
(znajdź),
Konstancin budownictwo
(znajdź),
Mirków
(znajdź),
|