Maj 2009 nr 5 (5)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Maj 2009 nr 5 (5)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Inauguracja Stolicy Kulturalnej Mazowsza 2009 »

Małgośka Mówią Mi »

Od Redaktora »

Teraz Skansen »



NASZE MIASTO

Elastyczny budżet »

Nic o nas bez nas »

Nowa Jakość »

Punkt paszportowy »

Płynie rzeka, płynie »

Wieje Nudą »

Zmiany w Radzie Powiatu »

Fundusze unijne »

Latem nad Jeziorką »

Paraliż komunikacyjny »

Świątynie Konstancina część I »

XXVI sesja rady miejskiej »



NASZ POWIAT

Powiat numer jeden »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Absolutorium »

Darmowe worki »

Doskonała kondycja ZOZ-u »

Szarża na budżet »

XXVII sesja rady miejskiej »

Zapraszamy na spotkanie »



OGŁOSZENIE

Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »



NASZE ZDROWIE

To już 10 lat »



PROMOCJA

Liceum z klasą »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Powiat numer jeden

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: Grażyna Matusik-Tomaszewska
   

W prestiżowym rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” powiat piaseczyński zajął I miejsce w Polsce jako najlepiej zarządzany finansowo powiat. A marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przyznał powiatowi tytuł Kulturalnej Stolicy Mazowsza 2009. Gratuluję sukcesów!


– Dziękuję, to sukces wszystkich gmin i samorządów naszego powiatu. Takie sukcesy ogromnie cieszą i napawają nas dumą, a jednocześnie motywują do dalszej pracy. A tej w nadchodzącym roku na pewno nie zabraknie. Mamy do zrealizowania największy w historii powiatu budżet w wysokości prawie 214 mln zł.

 

jan dąbek

 

Mamy do zrealizowania największy w historii powiatu budżet w wysokości prawie 214 mln z.

 

Mamy nadzieję, że część tego budżetu zostanie przeznaczona na inwestycje drogowe, realizowane w ramach współpracy powiatu z samorządem Konstancina. Jak układa się ta współpraca?


– Układa się dobrze. Wspólnie z samorządem Konstancina- Jeziorny od kilku lat przeznaczamy znaczne środki na działania inwestycyjne i remontowe związane z drogami powiatowymi. Przykładem tych działań jest zmodernizowanie i wyremontowanie ciągu ulic Piłsudskiego – Prusa – Długiej i pierwszy etap przebudowy ul. Mirkowskiej. Wtym roku mamy w planie realizację drugiego etapu – części ul. Mirkowskiej od ul. Bielawskiej do al. Wojska Polskiego i gruntowną przebudowę mostu w ciągu ul. Mirkowskiej. Wfazie ukończenia jest również kompletowanie dokumentacji budowy ronda Bielawska – Mirkowska. Kolejną potrzebną inwestycją jest budowa chodnika na całej długości drogi 721 od granicy Piaseczna do Konstancina. Podpisaliśmy porozumienie zMazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich i umowę na wykonanie chodnika. Będzie to wspólna inwestycja urzędu marsza łkowskiego, powiatu piaseczyńskiego i gminy Konstancin- Jeziorna. Rozpoczęcie prac będzie możliwe po zakończeniu budowy kanalizacji w ciągu ulic Piaseczyńska – Pułaskiego. Planujemy także zakończenie remontu drogi w Ciszycy oraz realizację przedłużenia ul. Chylickiej, która połączy Konstancin z drogą krajową numer 79 (Piaseczno – Góra Kalwaria).

 

Mieszkańcy Konstancina są przeciwni budowie drogi przez Chojnowski Park Krajobrazowy. Budowa przedłużenia ul. Chylickiej wymagałaby wycięcia lasu. Szczególnie mieszkańcy Czarnowa są zaniepokojeni skierowaniem ruchu przez tę ulicę. Do Piaseczna jeżdżą drogą 721, do Góry Kalwarii drogą 724 lub przez Baniochę. Dla kogo więc jest ta inwestycja?


– Sądziliśmy, że to właśnie mieszkańcy Konstancina są zainteresowani budową nowej drogi łączącej Konstancin z planowaną drogą krajową 79. Oczywiście, przed przystąpieniem do realizacji tego projektu przeprowadzimy konsultacje z przedstawicielami środowisk lokalnych i uwzględnimy zgłoszone postulaty.

 

Budowa dróg ma dla wszystkich mieszkańców gminy zasadnicze znaczenie, ale to nie jedyny sposób usprawnienia komunikacji. Jak postępują prace związane z transportem szynowym, uruchomienia szybkiej kolei podmiejskiej?

 

– Z pewnością szybka kolej podmiejska znacząco usprawniłaby komunikację gmin naszego powiatu zWarszawą. Udało nam się znaleźć płaszczyznę porozumienia. Wsprawę możliwie najszybszej poprawy komunikacji zaangażowane są samorządy wszystkich gmin powiatu. Władze powiatu, jako koordynator tych działań, prowadzą rozmowy z marszałkiem województwa mazowieckiego, właścicielem toru siekierkowskiego i zarządem Kolei Mazowieckich. Chcemy uruchomić połączenia szynowe ze stolicą poprzez kolej radomską i kolej siekierkowską. Koleje Mazowieckie, jako operator, zapewniłyby tabor, a samorządy zadbałyby o organizację parkingów typu parkuj i jedź oraz budynki obsługi pasażerów, tj. stacje i dworce. Aby ułatwić mieszkańcom bezkolizyjne przemieszczanie się na terenie gminy i wygodny dojazd do stacji kolejowych, chcemy wprowadzić połączenia autobusowe. Wnajbliższym czasie opracujemy studium wykonalności takiego przedsięwzięcia, uwzględniające liczbę pasażerów i częstotliwość kursowania autobusów. Realizacja tych planów zależy oczywiście od woli samorządów.

 

Kolejną bardzo ważną sprawą dla mieszkańców Konstancina jest przeniesienie tzw. asfalciarni. Stowarzyszenia protestują przeciwko obecnej lokalizacji wytwórni mas bitumicznych. Starostwo obiecało pomóc, ale zakład nadal działa. Przy wydawaniu pozwolenia na budowę tego obiektu popełniono wiele uchybień. Ze strony starostwa powiatowego również. Nie ma w dokumentacji zgody ministra zdrowia i naczelnego lekarza uzdrowiska. Zabrakło również uzgodnień komunikacyjnych. Czy zarząd powiatu podjął w tej sprawie konkretne działania?

 

– Pozwolenie na budowę zostało wydane zgodnie z przepisami prawa. Wszystkie decyzje podjęte przez starostwo zostały utrzymane w mocy. Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczał w tym miejscu lokalizację takiego obiektu. Jednak jeśli samorząd gminy podejmie decyzję o przeniesieniu wytwórni mas bitumicznych, starostwo powiatowe podtrzyma deklarację pomocy w znalezieniu zastępczej lokalizacji. Podstawą do jakichkolwiek działań ze strony zarządu powiatu będzie uchwała Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zakład. Zgadzam się z mieszkańcami, że tego typu wytwórnia nie powinna istnieć w uzdrowisku. Przyszłością jedynego uzdrowiska na Mazowszu jest rozwój jego funkcji uzdrowiskowych i turystycznych. To bardzo ważne dla Konstancina, dla naszego powiatu i województwa mazowieckiego. Rada powiatu piaseczyńskiego podjęła uchwałę o przejęciu uzdrowiska przez nasz samorząd wspólnie z wojewódzkim i gminnym. Wystąpimy raz jeszcze do Ministerstwa Skarbu Państwa o rozpatrzenie naszej propozycji.

 

Istotną sprawą dla mieszkańców naszej gminy jest przejęcie prowadzenia piaseczyńskiego szpitala przez spółkę EMC Instytut Medyczny. Czy znany jest konkretny termin realizacji umowy z EMC?

 

– Kontrakt na 2009 r., zaproponowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie zapewniał realizacji usług medycznych na odpowiednim poziomie. Podjęliśmy się wspólnie dokończenia negocjacji. Obecnie właśnie kończą się rozmowy zarządu EMC z NFZ oraz uzgodnienia dotyczące przebudowy przychodni i izby przyjęć z Ministerstwem Spraw Wewn ętrznych i Administracji, dotychczasowym zarządcą szpitala. Wszystko wskazuje na to, że do końca bieżącego roku EMC uruchomi izbę przyjęć, wykona remont przychodni szpitalnej i w IV kwartale przejmie piaseczyńską placówkę.

 

Szybka kolej podmiejska znacząco usprawniłaby komunikację gmin naszego powiatu z Warszawą. Udało nam się znaleźć płaszczyznę porozumienia. Wsprawą możliwie najszybszej poprawy komunikacji zaangażowane są samorządy wszystkich gmin powiatu.

 

Na szczęście, życie nasze składa się również z miłych akcentów. Co w najbliższym czasie zaproponuje nam Kulturalna Stolica Mazowsza 2009?

 

– To, że powiat piaseczyński jest zwycięzcą tegorocznego programu Kulturalnej Stolicy Mazowsza jest dla nas wielkim wyróżnieniem i dowodem, że potrafimy sprawnie zarządzać nie tylko finansami powiatu, ale i dbać o rozwój życia kulturalnego w naszej małej Ojczyźnie. 19 kwietnia odbyła się uroczysta inauguracja programu Kulturalna Stolica Mazowsza 2009. Zaprosiliśmy do udziału ośrodki kultury wszystkich gmin naszego powiatu. O szczegółowym programie imprez będziemy informować na bieżąco, w lokalnej prasie. Serdecznie zapraszamy.

 

Dziękuje za zaproszenie i rozmowę, raz jeszcze gratuluj ę sukcesu.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Jan Dąbek (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu