Styczeń 2010 nr 1 (13)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Styczeń 2010 nr 1 (13)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dzień bez Krawata »

Od redaktora »

Spotkanie wigilijne w ZS nr 3 »

Życzenia od premiera »



NASZE MIASTO

Budżet tak, ale… »

Dbamy o porządek publiczny »

Diakonia to znaczy służba »

Dyrektor ZGK złożył wypowiedzenie »

Jesteś w ukrytej kamerze »

Komu zawdzięczamy asfalciarnię »

Minął kolejny rok »

Nieczysty problem »

Poznaj swojego dzielnicowego »

PROBLEMY REGIONÓW »

Ślepa uliczka »

Wagonikiem do Kabat »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Czy wróci cenzura? »

Jarmark w słomczyńskiej szkole »

Kwestia standardów »

Odpowiedź na oświadczenie radnej Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny Jadwigi Sowińskiej »



AKTUALNOŚCI

Czego nie lubi władza »

Dziękujemy firmie Pol-Aqua »

XXXVI sesja rady miejskiej »

Zmiany ważne dla rodziny »



NASZ SAMORZĄD

Budżet 2010 »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Diakonia to znaczy służba

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Tablica upamietniająca założenie Tabity

Kościół ewangelicko-augsburski (luterański) w Warszawie i okolicach liczy ok. 3 tys. wiernych. W stolicy znajdują się dwie parafie – Świętej Trójcy i Wniebowstąpienia Pańskiego. W Konstancinie przy ul.Długiej 43, na terenie Ewangelickiego Ośrodka Diakonii Tabita, mieści się kaplica filialna warszawskiej parafii Świętej Trójcy. W kaplicy regularnie odbywają się spotkania modlitewne i nabożeństwa niedzielne, odprawiane o godz. 11.00.

 

Znakiem diakonii jest krzyż z koroną. Krzyż oznacza boże miłosierdzie w Jezusie Chrystusie. Korona oznacza jego zmartwychwstanie, zwycięstwo nad śmiercią.

 

Diakonia to organizacja Kościoła ewangelicko- -augsburskiego, której celem jest niesienie wszelkiego rodzaju pomocy potrzebującym: chorym, osobom starszym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym i dysfunkcyjnym oraz rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Słowo „diakonia” pochodzi z języka greckiego i oznacza służbę miłosierdzia, do której, poprzez wyznawaną wiarę był zobowiązany każdy chrześcijanin.

 

W okresie zaborówi Polskimiędzywojennej ewangelicy prowadzili szeroko zakrojoną działalność oświatową i charytatywną: szkoły, szpitale, domy starców i domy sierot. Konstancińska Tabita powstała pod koniec XIX w. jako jeden z ośrodków, w którym opiekę sprawowały członkinie żeńskiego diakonatu. Mieścił się tu Zakład dla Rekonwalescentów Szpitala Ewangelickiego oraz Dom Macierzysty sióstr diakonis.


Kaplica ewangelicko-augsburska
przy konstancińskiej Tabicie

Dom opieki Tabita w Konstancinie-Jeziornie to jedyny ośrodek, jaki przetrwał w powojennej rzeczywistości. Obecnie, po rozbudowie ośrodka, ok. 100 osób może tu korzystać z całodobowej opieki medycznej, opieki pielęgniarskiej i psychologicznej. Po ukończeniu budowy trzeciego, ostatniego skrzydła budynku, placówka będzie oferować fachową stacjonarną opiekę 140 osobom. Co najistotniejsze, pensjonariusze przyjmowani są bez względu na wyznanie.

 

 

Początek reformacji, w wyniku której narodziła się nowa gałąź chrześcijaństwa, dał augustianin i profesor teologii na uniwersytecie w Wittenberdze Marcin Luter (1483–1546). 31 października 1517 r. na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze zawiesił 95 tez, które stały się punktem wyjścia do odnowy chrześcijaństwa i kolejnego rozłamu w Kościele rzymsko-katolickim. Marcin Luter wystąpił przeciw praktyce odpustów, krytykował kler i hierarchię kościelną za liczne nieprawidłowości i nadużycia oraz zgłosił wątpliwości co do nieomylności papieża.Wystąpił z propozycją reform, które, choć zostały pozytywnie odebrane przez społeczeństwo, spotkały się ze stanowczym sprzeciwem papieża i katolickich hierarchów.

 

 

Kryterium wszelkiej działalności Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego jest Pismo Święte. Luter zachował wszystkie podstawowe dogmaty pierwotnego Kościoła, wprowadził też zmiany: zreformował liturgię, przetłumaczył Pismo Święte na język niemiecki, zniósł również celibat. Podstawowe tezy doktrynalne ujął w cztery zasady:


tylko słowo – według nauki Lutra, kościół jest wszędzie tam, gdzie zwiastuje się słowo boże. Głoszenie Ewangelii uważał za najważniejszy obowiązek chrześcijanina;


tylko Pismo Święte – tylko ono jest normą nauki i życia Kościoła. Luter zalecał głośne czytanie Biblii i śpiewanie psalmów;


tylko łaska – Luter odrzucił pogląd, że na zbawienie możemy zasłużyć. Twierdził, że jesteśmy zbawieni tylko z łaski bożej, a dobre uczynki nie mają na zbawienie żadnego wpływu;

 

tylko Chrystus – tylko on jest odkupicielem, zbawicielem, poza nim nie ma żadnego autorytetu; autorytetem nie mogą być ani święci, ani Matka Boża, ani zwierzchnicy kościelni, ani sobory i synody.

 

Wnętrze kaplicy

 

Luter odrzucił spowiedź sakramentalną. Kościół luterański uznaje tylko dwa sakramenty: chrzest i komunię Świętą. Marcin Luter odrzucił naukę o mszy świętej, jako przeistoczeniu.


Pobożność ewangelików opiera się głównie na szczerej modlitwie, sumiennym spełnianiu swych obowiązków i przykładnym życiu rodzinnym. Protestanci oczekują dnia Sądu Ostatecznego i zmartwychwstania umarłych, nie uznają czyśćca i modlitw za zmarłych.

 

Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce liczy około 78 tys. wiernych należących do 130 parafii w sześciu diecezjach: warszawskiej, cieszyńskiej, katowickiej, mazurskiej, pomorsko-wielkopolskiej i wrocławskiej.

 

Naczelną władzą Kościoła Ewangelicko- -Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej jest Synod i Rada Synodalna. Kościół jest członkiem Światowej Rady Kościołów, Światowej Federacji Luterańskiej i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

 

W czasie II wojny światowej polski Kościół luterański poniósł dotkliwe straty. Spośród 120 duchownych narodowości polskiej blisko połowa została aresztowana w chwili wybuchu wojny. Część z nich zwolniono z więzień, ale ponad 20 proc. duchowieństwakoncentracyjnych, w powstaniu warszawskim lub hitlerowskich więzieniach. Jedną z ofiar obozu w Oranienburgu był ks. biskup Juliusz Bursche, pierwszy po odzyskaniu niepodległości zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 


 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu