Dbamy o porządek publiczny
|
|
|
|
Z GRZEGORZEM SZEWCZYKIEM, zastępcą komendanta Straży Miejskiej Konstancina-Jeziorny, rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska.
Do ustawowych zadań straży miejskiej należy ochrona porządku publicznego. Jak w minionym roku nasza straż miejska wywiązała się z tego zadania?
– Działania dotyczące ochrony spokoju i porządku publicznego to przede wszystkim pełnienie służby patrolowej w patrolach pieszych, rowerowych i samochodowych. To kontrola sieci dróg – ich oświetlenia i uszkodzeń nawierzchni, oznakowania ulic, stanu odśnieżania i odladzania w okresie zimowym, prawidłowości parkowania samochodów, kontrola sklepów i placówek gastronomicznych w dziedzinie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, nadzór nad działalnością targowiska. To również zabezpieczanie imprez i uroczystości organizowanych na terenie miasta i gminy. W2009 r. straż miejska podjęła ponad 5000 różnego rodzaju interwencji.W dziedzinie poprawy bezpieczeństwa w około 1300 przypadkach interweniowaliśmy w związku z sygnałami mieszkańców naszej gminy, wylegitymowaliśmy ponad 1200 osób podejrzanych o popełnienie różnych wykroczeń, pouczyliśmy ponad 1500 osób, wystawiliśmy blisko 700 wezwań do podjęcia dalszych czynności służbowych oraz ponad 230 mandatów karnych na sumę ok. 35 tys. zł.
A działania w kierunku poprawy czystości i porządku?
– W ubiegłym roku skontrolowaliśmy blisko 1200 posesji. Podzieliliśmy teren miasta i gminy na cztery sektory i kolejno sprawdzamy umowy i rachunki na wywóz nieczystości stałych i płynnych, oznakowanie posesji i porządek na nich. Niestety, zdarza się, że mieszkaniec, który ma podpisaną umowę na odbiór śmieci, w ramach oszczędności jeden pojemnik oddaje operatorowi, a drugi wyrzuca w miejscu publicznym. Zapewniam, że takie oszczędności są nieopłacalne – w takich przypadkach karzemy mandatem. W tym roku planujemy skontrolowanie 1200 kolejnych posesji. Sprawdzamy również, czy właściciele psów dokonali szczepień swoich pupilów. Kontrolujemy stan utrzymania zieleni miejskiej, parku, miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych i miejsc pamięci narodowej.
Jakie jeszcze działania podejmuje straż miejska?
– Ważnym obszarem naszych działań są programy edukacyjne, prowadzone w szkołach podstawowych i gimnazjach naszej gminy. W ubiegłym roku dwukrotnie przeprowadziliśmy prelekcje z dziedziny ogólnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa drogowego. Przeprowadziliśmy również egzaminy teoretyczne i praktyczne na kartę rowerową dla 237 uczniów i na kartę motorowerową dla 68 uczniów. Patrolujemy trasy dojścia do szkół podstawowych, gimnazjów oraz kontrolujemy otoczenie szkół. Nadzorujemy boiska szkolne, zwłaszcza w okresie wakacji. W wielu przypadkach współpracujemy z innymi służbami: prowadzimy wspólne patrole prewencyjne z policją, współdziałamy ze strażą pożarną, zabezpieczamy miejsca katastrof i ustalamy świadków zdarzeń, pomagamy w usuwaniu awarii technicznych, informujemy lokalną społeczność o zagrożeniach, ochraniamy obiekty komunalne i urządzenia użyteczności publicznej.
Czy dużo kłopotów sprawia nasza młodzież?
– Zdarzają się przypadki dewastacji wiat przystankowych i znaków drogowych, czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdecydowanie poprawi sytuację monitoring miasta – w listopadzie zainstalowano kamery w czterech jego punktach, w tym roku przybędą kolejne cztery. Będziemy mogli szybciej reagować. Mieszkańcy wielokrotnie postulowali, by straż miejska pracowała całodobowo.
W jakich godzinach możemy obecnie liczyć na pomoc strażników?
– Pracujemy od poniedziałku do czwartku w godz. 6 – 22. W piątki i soboty, gdy odbywa się najwięcej różnego rodzaju imprez, pracujemy całodobowo. W niedziele i święta – w godz. 9 – 21. Obecnie w straży zatrudnionych jest 13 funkcjonariuszy. Zapewnienie całodobowych dyżurów we wszystkie dni tygodnia wymagałoby zatrudnienia dodatkowo 4 – 5 osób.
Z czym funkcjonariusze straży mają najwięcej problemów?
– Mamy problem z zatrzymanymi osobami nietrzeźwymi. Urząd gminy nie ma podpisanej umowy z izbą wytrzeźwień. Problemem są również bezdomne zwierzęta. Z dr. Dariuszem Różyckim z lecznicy weterynaryjnej Anda gmina ma podpisaną umowę na przyjęcie dwóch psów miesięcznie, a to niestety zbyt mało. Konstancin nie ma swojego schroniska dla psów i nie ma podpisanej umowy z żadnym z dużych schronisk.
Czego możemy życzyć strażnikom w nowym roku?
– Zrozumienia i współpracy ze strony mieszkańców. Zawiadomienie straży miejskiej, że ktoś wywozi śmiecie do lasu to nie jest donos. Dzięki takiej reakcji będziemy żyli w czystym mieście.
Dziękuję za rozmowę.
Luty 2009 nr 2 (2)
Będziemy skuteczniej działać »
Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)
Miasto jest bezpieczne, ale pracy nie brakuje »
Styczeń 2010 nr 1 (13)
Poznaj swojego dzielnicowego »
Styczeń 2010 nr 1 (13)
Jesteś w ukrytej kamerze »
Konstancin bezpieczeństwo
(znajdź),
Grzegorz Szewczyk
(znajdź),
|