Wrzesień 2011 nr 9 (33)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2011 nr 9 (33)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

OD WYDAWCY »

Pamięci nieznanego węgierskiego żołnierza »

Podróże kształcą »



NASZE MIASTO

BEZWARUNKOWA PRYWATYZACJA »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Gdzie są obiecane przedszkola? »

Sprzątanie Świata - Polska 2011 »

W sprawie odrzucenia »

Wybory 2011 »

Zgodnie z prawem »



AKTUALNOŚCI

20-lecie straży miejskiej »

Czas do szkoły »

Dożynki w gminie »

Habdzinman 2011 »

Lepiej późno niż wcale »

MIASTO ZMIENIA REGUŁY GRY »

Ratunku, toniemy! »

Wakacje to rzecz miła »

Zmiany w komunikacji »



NASZA GMINA

AZBEST MUSI ZNIKNĄĆ »

GMINĘ ODDAM W AJENCJĘ »

GŁUPOTA – TO MAŁO POWIEDZIANE »



NASZ SAMORZĄD

1 ZAWSZE JEST WIĘKSZE OD 0 »



UZDROWISKO

KTO DA WIĘCEJ »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


AZBEST MUSI ZNIKNĄĆ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

azbestAzbest (od greckiego „asbestos”) – nieugaszony, niezniszczalny. A jednak z biegiem lat kruszy się i łamie i właśnie wtedy jest najbardziej niebezpieczny. O tym, że szkodzi naszemu zdrowiu wiemy od dawna. Wiemy też, że prędzej czy później trzeba będzie go usunąć z dachów naszych domów. Kto nam w tym pomoże?

 

We wszystkich sołectwach naszej gminy, nawet w strefie A ochrony uzdrowiskowej, azbest straszy na dachach setek budynków mieszkalnych i gospodarczych. Azbest zawierają nie tylko płyty eternitowe stosowane do krycia dachów domów mieszkalnych, szkół, przedszkoli i obiektów przemysłowych, ale również płyty elewacyjne i balkonowe budynków, izolacje cieplne, przewody kominowe, zsypy, oraz rury i uszczelki instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Szacuje się, że azbest był używany do produkcji około 3 tys. różnych wyrobów.

 

Azbest jest niebezpieczny, gdy płyty eternitowe, używane do pokrycia dachów, z biegiem lat zaczynają pękać i przeciekać, a azbest przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych.

 

Azbest jest naturalnym surowcem o budowie włóknistej. Pęczki włókien mogą rozszczepiać się na włókna cieńsze niż włos, które krusząc się i łamiąc, przedostają się do atmosfery. Do organizmu człowieka włókna azbestowe wnikają przez układ oddechowy. Największe zagrożenie stanowią włókna mikroskopijnej wielkości, które na zawsze pozostają w płucach i mogą powodować choroby nowotworowe lub azbestozę, czyli zwłóknienie tkanki płucnej. Choroby te rozwijają się nawet po wielu latach od czasu kontaktu z azbestem.

 

Ustawą z 19 czerwca 1997 r. zakazano produkcji wyrobów zawierających azbest, obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest oraz sprowadzania ich do kraju. W 2002 r. rząd przyjął „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, w którym między innymi zapisano, że wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 r. W programie określone zostały zadania prowadzące do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczywają. Na razie jednak dla wielu urzędów, które powinny zająć się tym problemem, rok 2032 jest tak odległy, że nie podjęły jeszcze żadnych działań.

 

Zgodnie z przepisami, obowiązek usunięcia azbestu spoczywa na właścicielach budynków. Usunięcie azbestu z dachu wiąże się z koniecznością wykonania nowego pokrycia. Mało tego, zwykle po usunięciu płyt eternitowych, które leżały na dachu kilkadziesiąt lat, okazuje się, że konieczne jest wykonanie remontu więźby dachowej i remontu komina. Koszt usunięcia azbestu to zaledwie ok. 10 proc. kosztu wymiany całego dachu. Właściciele budynków często nie wiedzą o istnieniu programu rządowego i o różnych możliwościach współfinansowania usunięcia i wywiezienia azbestu. Mieszkańcy naszej gminy mogą liczyć na niewielką pomoc. – Koszty transportu i utylizacji materiałów budowlanych zawierających azbest przejmuje Urząd Gminy Konstancin-Jeziorna, natomiast koszty demontażu oraz wykonania nowego poszycia ponosi właściciel nieruchomości – informuje zastępca burmistrza Konstancina- Jeziorny Dorota Gadomska.

 

Samorządy wielu miast i gmin podjęły uchwały umożliwiające mieszkańcom uzyskanie większego dofinansowania, np.:

• gmina Będzin finansuje w 100 proc. koszty demontażu, transportu i unieszkodliwiania odpadów azbestowych,

• starostwo powiatowe w Suchej Beskidzkiej dofinansowuje mieszkańcom powiatu koszty unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest, wwysokości 40 proc. poniesionych nakładów, ale nie więcej niż 1 tys. zł,

• mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego (a takżewspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe) mogą uzyskać 50 proc. dofinansowania na demontaż, pakowanie, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest.

• w Częstochowie dofinansowanie wynosi do 50 proc. wartości wykonanej usługi, jednak nie więcej niż 1 tys. zł.

 

Płyty zawierające azbest zdemontowane. I co dalej? – Zdjęliśmy eternit z dachu pod koniec października ubiegłego roku i do dziś leży popakowany pod płotem. Nikt go nie odbiera – żali się jeden z mieszkańców Kawęczyna.

 

– Od początku roku przyjmujemy wnioski o wywóz zdjętego z dachów eternitu. Zwykle w drugiej połowie roku wyłaniana jest w drodze przetargu firma uprawniona przez starostę do odbioru i utylizacji odpadów niebezpiecznych, zawierających azbest. Do 5 sierpnia 2011 r. do urzędu wpłynęło 39 wniosków o wywóz eternitu i wnioski nadal są przyjmowane – wyjaśnia Iwona Śledź, zastępca kierownika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

 

Rządowy program zakładał, że jednostki samorządowe przygotują programy usuwania azbestu na swoim terenie do 31 grudnia 2006 r. Nasza gmina nie opracowała zalecanego programu, a przede wszystkim nie wywiązała się z podstawowego obowiązku, jakim jest inwentaryzacja wszystkich budynków na terenie gminy i wyrobów, w których jest zawarty azbest oraz przedłożenie takiego zestawienia wojewodzie. Wiadomo już, że planowana na ten rok inwentaryzacja – z powodu braku pieniędzy w budżecie – nie będzie przeprowadzona. Warto pamiętać, że inwentaryzacja to warunek konieczny, by gmina mogła ubiegać się o fundusze na działania związane z usunięciem materiałów zawierających azbest.

 

– Obecnie prace inwentaryzacyjne, określające ilość wyrobów zawierających azbest, prowadzone są na podstawie zgłoszeń o zamiarze usunięcia odpadów zawierających azbest. Ponadto, w oparciu o zamówioną ortofotomapę terenu gminy Konstancin-Jeziorna, rozpocznie się inwentaryzowanie azbestu pozostającego nadal na dachach nieruchomości – zapowiada Dorota Gadomska. Nie podaje jednak terminu, kiedy to nastąpi.

 

Zdjęcie azbestu, jego wywóz i składowanie mogą być dofinansowane z pieniędzy budżetowych gminy i z funduszy ochrony środowiska. Można również próbować pozyskać je z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Wsi w ramach działań inwestycyjnych na modernizację budynków lub obiektów służących produkcji rolnej lub ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w ramach działań na rzecz modernizacji bazy turystycznej, aby podnieść atrakcyjność regionu. O pieniądze z tych funduszy mogą ubiegać się sami mieszkańcy, może również ubiegać się gmina i to ona ma większe szanse na uzyskanie dofinansowania. Ale najpierw trzeba przeprowadzić inwentaryzację.

 

Rządowy program usuwania azbestu zakłada, że w Polsce do 2032 r. musimy usunąć blisko 16 mln t azbestu. Minęło dziewięć lat, a usunięto niewiele ponad 1 mln t. Ile jest azbestu w naszej gminie, nadal nie wiemy. Od 2004 r. do końca ubiegłego roku pozbyliśmy się 1 045,08 t.


 

Ponieważ wśród wielu aktów prawnych regulujących usuwanie wyrobów zawierających azbest jest też zapis mówiący o tym, że działania związane z demontażem, usuwaniem i transportem materiałów zawierających azbest mogą wykonywać tylko specjalistyczne firmy, w urzędzie gminy powinniśmy uzyskać pełną informację na temat tego:

• jakie przepisy regulują postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest,

• jakie są procedury usuwania, zabezpieczania, składowania i wywożenia azbestu,

• jakie firmy mają prawo wykonywać prace związane z usuwaniem materiałów zawierających azbest na terenie gminy,

• czy gmina ma pieniądze na dofinansowanie usunięcia eternitu, jak można je uzyskać i ile,

• gdzie się znajdują najbliższe składowiska odpadów niebezpiecznych, na które można wywozić materiały zawierające azbest.


   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Konstancin-Jeziorna (znajdź),   Konstancin bezpieczeństwo (znajdź),   Konstancin budownictwo (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu