AZBEST MUSI ZNIKNĄĆ | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Azbest (od greckiego „asbestos”) – nieugaszony, niezniszczalny. A jednak z biegiem lat kruszy siÄ™ i Å‚amie i wÅ‚aÅ›nie wtedy jest najbardziej niebezpieczny. O tym, że szkodzi naszemu zdrowiu wiemy od dawna. Wiemy też, że prÄ™dzej czy później trzeba bÄ™dzie go usunąć z dachów naszych domów. Kto nam w tym pomoże?
We wszystkich soÅ‚ectwach naszej gminy, nawet w strefie A ochrony uzdrowiskowej, azbest straszy na dachach setek budynków mieszkalnych i gospodarczych. Azbest zawierajÄ… nie tylko pÅ‚yty eternitowe stosowane do krycia dachów domów mieszkalnych, szkóÅ‚, przedszkoli i obiektów przemysÅ‚owych, ale również pÅ‚yty elewacyjne i balkonowe budynków, izolacje cieplne, przewody kominowe, zsypy, oraz rury i uszczelki instalacji wodociÄ…gowych i kanalizacyjnych. Szacuje siÄ™, że azbest byÅ‚ używany do produkcji okoÅ‚o 3 tys. różnych wyrobów.
Azbest jest niebezpieczny, gdy pÅ‚yty eternitowe, używane do pokrycia dachów, z biegiem lat zaczynajÄ… pÄ™kać i przeciekać, a azbest przedostaje siÄ™ do pomieszczeÅ„ mieszkalnych.
Azbest jest naturalnym surowcem o budowie wÅ‚óknistej. PÄ™czki wÅ‚ókien mogÄ… rozszczepiać siÄ™ na wÅ‚ókna cieÅ„sze niż wÅ‚os, które kruszÄ…c siÄ™ i Å‚amiÄ…c, przedostajÄ… siÄ™ do atmosfery. Do organizmu czÅ‚owieka wÅ‚ókna azbestowe wnikajÄ… przez ukÅ‚ad oddechowy. NajwiÄ™ksze zagrożenie stanowiÄ… wÅ‚ókna mikroskopijnej wielkoÅ›ci, które na zawsze pozostajÄ… w pÅ‚ucach i mogÄ… powodować choroby nowotworowe lub azbestozÄ™, czyli zwÅ‚óknienie tkanki pÅ‚ucnej. Choroby te rozwijajÄ… siÄ™ nawet po wielu latach od czasu kontaktu z azbestem.
UstawÄ… z 19 czerwca 1997 r. zakazano produkcji wyrobów zawierajÄ…cych azbest, obrotu azbestem i wyrobami zawierajÄ…cymi azbest oraz sprowadzania ich do kraju. W 2002 r. rzÄ…d przyjÄ…Å‚ „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierajÄ…cych azbest stosowanych na terytorium Polski”, w którym miÄ™dzy innymi zapisano, że wszystkie wyroby zawierajÄ…ce azbest muszÄ… być wyÅ‚Ä…czone z użytku i unieszkodliwione do koÅ„ca 2032 r. W programie okreÅ›lone zostaÅ‚y zadania prowadzÄ…ce do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczywajÄ…. Na razie jednak dla wielu urzÄ™dów, które powinny zająć siÄ™ tym problemem, rok 2032 jest tak odlegÅ‚y, że nie podjęły jeszcze żadnych dziaÅ‚aÅ„.
Zgodnie z przepisami, obowiÄ…zek usuniÄ™cia azbestu spoczywa na wÅ‚aÅ›cicielach budynków. UsuniÄ™cie azbestu z dachu wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… wykonania nowego pokrycia. MaÅ‚o tego, zwykle po usuniÄ™ciu pÅ‚yt eternitowych, które leżaÅ‚y na dachu kilkadziesiÄ…t lat, okazuje siÄ™, że konieczne jest wykonanie remontu więźby dachowej i remontu komina. Koszt usuniÄ™cia azbestu to zaledwie ok. 10 proc. kosztu wymiany caÅ‚ego dachu. WÅ‚aÅ›ciciele budynków czÄ™sto nie wiedzÄ… o istnieniu programu rzÄ…dowego i o różnych możliwoÅ›ciach wspóÅ‚finansowania usuniÄ™cia i wywiezienia azbestu. MieszkaÅ„cy naszej gminy mogÄ… liczyć na niewielkÄ… pomoc. – Koszty transportu i utylizacji materiaÅ‚ów budowlanych zawierajÄ…cych azbest przejmuje UrzÄ…d Gminy Konstancin-Jeziorna, natomiast koszty demontażu oraz wykonania nowego poszycia ponosi wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci – informuje zastÄ™pca burmistrza Konstancina- Jeziorny Dorota Gadomska.
SamorzÄ…dy wielu miast i gmin podjęły uchwaÅ‚y umożliwiajÄ…ce mieszkaÅ„com uzyskanie wiÄ™kszego dofinansowania, np.: • gmina BÄ™dzin finansuje w 100 proc. koszty demontażu, transportu i unieszkodliwiania odpadów azbestowych, • starostwo powiatowe w Suchej Beskidzkiej dofinansowuje mieszkaÅ„com powiatu koszty unieszkodliwiania wyrobów zawierajÄ…cych azbest, wwysokoÅ›ci 40 proc. poniesionych nakÅ‚adów, ale nie wiÄ™cej niż 1 tys. zÅ‚, • mieszkaÅ„cy Pruszcza GdaÅ„skiego (a takżewspólnoty i spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe) mogÄ… uzyskać 50 proc. dofinansowania na demontaż, pakowanie, transport i utylizacjÄ™ wyrobów zawierajÄ…cych azbest. • w CzÄ™stochowie dofinansowanie wynosi do 50 proc. wartoÅ›ci wykonanej usÅ‚ugi, jednak nie wiÄ™cej niż 1 tys. zÅ‚.
PÅ‚yty zawierajÄ…ce azbest zdemontowane. I co dalej? – ZdjÄ™liÅ›my eternit z dachu pod koniec października ubiegÅ‚ego roku i do dziÅ› leży popakowany pod pÅ‚otem. Nikt go nie odbiera – żali siÄ™ jeden z mieszkaÅ„ców KawÄ™czyna.
– Od poczÄ…tku roku przyjmujemy wnioski o wywóz zdjÄ™tego z dachów eternitu. Zwykle w drugiej poÅ‚owie roku wyÅ‚aniana jest w drodze przetargu firma uprawniona przez starostÄ™ do odbioru i utylizacji odpadów niebezpiecznych, zawierajÄ…cych azbest. Do 5 sierpnia 2011 r. do urzÄ™du wpÅ‚ynęło 39 wniosków o wywóz eternitu i wnioski nadal sÄ… przyjmowane – wyjaÅ›nia Iwona Åšledź, zastÄ™pca kierownika WydziaÅ‚u Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska UrzÄ™du Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.
RzÄ…dowy program zakÅ‚adaÅ‚, że jednostki samorzÄ…dowe przygotujÄ… programy usuwania azbestu na swoim terenie do 31 grudnia 2006 r. Nasza gmina nie opracowaÅ‚a zalecanego programu, a przede wszystkim nie wywiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z podstawowego obowiÄ…zku, jakim jest inwentaryzacja wszystkich budynków na terenie gminy i wyrobów, w których jest zawarty azbest oraz przedÅ‚ożenie takiego zestawienia wojewodzie. Wiadomo już, że planowana na ten rok inwentaryzacja – z powodu braku pieniÄ™dzy w budżecie – nie bÄ™dzie przeprowadzona. Warto pamiÄ™tać, że inwentaryzacja to warunek konieczny, by gmina mogÅ‚a ubiegać siÄ™ o fundusze na dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z usuniÄ™ciem materiaÅ‚ów zawierajÄ…cych azbest.
– Obecnie prace inwentaryzacyjne, okreÅ›lajÄ…ce ilość wyrobów zawierajÄ…cych azbest, prowadzone sÄ… na podstawie zgÅ‚oszeÅ„ o zamiarze usuniÄ™cia odpadów zawierajÄ…cych azbest. Ponadto, w oparciu o zamówionÄ… ortofotomapÄ™ terenu gminy Konstancin-Jeziorna, rozpocznie siÄ™ inwentaryzowanie azbestu pozostajÄ…cego nadal na dachach nieruchomoÅ›ci – zapowiada Dorota Gadomska. Nie podaje jednak terminu, kiedy to nastÄ…pi.
ZdjÄ™cie azbestu, jego wywóz i skÅ‚adowanie mogÄ… być dofinansowane z pieniÄ™dzy budżetowych gminy i z funduszy ochrony Å›rodowiska. Można również próbować pozyskać je z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Å»ywnoÅ›ciowego oraz Rozwoju Wsi w ramach dziaÅ‚aÅ„ inwestycyjnych na modernizacjÄ™ budynków lub obiektów sÅ‚użących produkcji rolnej lub ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w ramach dziaÅ‚aÅ„ na rzecz modernizacji bazy turystycznej, aby podnieść atrakcyjność regionu. O pieniÄ…dze z tych funduszy mogÄ… ubiegać siÄ™ sami mieszkaÅ„cy, może również ubiegać siÄ™ gmina i to ona ma wiÄ™ksze szanse na uzyskanie dofinansowania. Ale najpierw trzeba przeprowadzić inwentaryzacjÄ™.
Rządowy program usuwania azbestu zakłada, że w Polsce do 2032 r. musimy usunąć blisko 16 mln t azbestu. Minęło dziewięć lat, a usunięto niewiele ponad 1 mln t. Ile jest azbestu w naszej gminie, nadal nie wiemy. Od 2004 r. do końca ubiegłego roku pozbyliśmy się 1 045,08 t.
Ponieważ wÅ›ród wielu aktów prawnych regulujÄ…cych usuwanie wyrobów zawierajÄ…cych azbest jest też zapis mówiÄ…cy o tym, że dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z demontażem, usuwaniem i transportem materiaÅ‚ów zawierajÄ…cych azbest mogÄ… wykonywać tylko specjalistyczne firmy, w urzÄ™dzie gminy powinniÅ›my uzyskać peÅ‚nÄ… informacjÄ™ na temat tego: • jakie przepisy regulujÄ… postÄ™powanie z wyrobami zawierajÄ…cymi azbest, • jakie sÄ… procedury usuwania, zabezpieczania, skÅ‚adowania i wywożenia azbestu, • jakie firmy majÄ… prawo wykonywać prace zwiÄ…zane z usuwaniem materiaÅ‚ów zawierajÄ…cych azbest na terenie gminy, • czy gmina ma pieniÄ…dze na dofinansowanie usuniÄ™cia eternitu, jak można je uzyskać i ile, • gdzie siÄ™ znajdujÄ… najbliższe skÅ‚adowiska odpadów niebezpiecznych, na które można wywozić materiaÅ‚y zawierajÄ…ce azbest. |