Uwaga, wścieklizna!
|
autor:
(KW)
|
|
|
Nietoperz, który ugryzł jednego ze spacerowiczów w Piasecznie, jest zarażony wścieklizną. To spowodowało, że powiatowy lekarz weterynarii uznał powiat piaseczyński za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie rozporządzeniem nr 1/2011 określił obszar zagrożony wścieklizną zwierząt na terenie powiatu piaseczyńskiego ograniczony od północy miejscowościami: Piaseczno, Siedliska,Czarnów, od wschodu miejscowościami: Solec,Baniocha Osiedle, Dobiesz, od południa miejscowościami: Krępa, Kędzierówka, Piskórka, Grochowa, Bogatki, od zachodu miejscowościami: Jazgarzewszczyzna, Gołków, Gołków Letnisko, Głosków.
Na tym obszarze zakazuje się organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów, bydła, świń, owiec i kóz oraz zwierząt futerkowych, polowań i odłowów zwierząt łownych oraz przemieszczania lub obrotu zwierząt: psów, kotów, bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt futerkowych, zwłok zwierzęcych, produktów, surowców i przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie się wścieklizny. W obszarze zagrożonym wścieklizną nakazuje się trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu, pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach; zaopatrywanie zwierząt lub produktów mogących spowodować szerzenie się wścieklizny w świadectwa zdrowia wystawiane przez urzędowego lekarza weterynarii oraz poddanie wszystkich psów i kotów szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Powyższe zakazy i nakazy obowiązują wszystkich mieszkańców i wszystkie osoby przebywające czasowo na terenie zagrożonym, a także wszystkich właścicieli, użytkowników i zarządców gruntów, służbę leśną, zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich na obszarze zagrożonym.Rozporządzenie zgodne jest ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Wścieklizna zagraża zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt. Do zakażenia dochodzi w trakcie pogryzienia, zadrapania bądź innego kontaktu ze śliną chorego zwierzęcia. Zarażone zwierzę pozbawione jest bojaźliwości i nie ucieka na widok człowieka, dlatego nie wolno zbliżać się do podejrzanie łagodnych lub nietypowo zachowujących się dzikich zwierząt oraz bezdomnych psów i kotów.
|