ZAPROSILI NAS
|
autor:
(opr. MM)
|
|
|
19 WRZEŚNIA
– reformowana gmina żydowska Beit Konstancin na modlitwę i wieczór szabasowy w Hugonówce – wieczór z tradycją i kulturą żydowską. To spotkanie otwarte było dla osób różnych poglądów i wyznań zainteresowanych kulturą żydowską i jej odrodzeniem we współczesnej Polsce, a także dialogiem międzykulturowym, dla wszystkich, którym bliska jest idea społecznej i religijnej tolerancji. Współczesna gmina żydowska w Konstancinie-Jeziornie pragnie dzielić się dziedzictwem kultury żydowskiej będącej integralną częścią kultury polskiej i lokalnej. Śpiew prowadził znany kantor Piotr Mirski z Lublina. Paweł Komosa, Adam Zyszczyk i Tomasz Zymer, pasjonaci historii terenów naszej gminy i okolic, podczas spotkania przybliżyli nam postacie kilkorga z członków społeczności żydowskiej, mieszkających na obszarze Konstancina, Jeziorny, Skolimowa i okolic w okresie przed II wojną światową. W najbliższej przyszłości Beit Konstancin planuje zaprosić na wspólną wieczerzę władze gminy, a także nawiązać współpracę z samorządem oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami społecznymi.
25 WRZEŚNIA
– Fundacja na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim na Konferencję z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.
Podczas konferencji referaty na temat powojennej recepcji twórczości Żeromskiego oraz jego obecności w Konstancinie wygłosili: prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Jerzy Snopek z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, kustosz honorowy Domu Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie.
W dalszej części spotkania odbyła się otwarta debata z udziałem publiczności, na temat aktualności dzieła pisarza wobec wyzwań współczesnej kultury i edukacji. W trakcie debaty delegacja Zespołu Szkół nr 2 wystąpiła z inicjatywą ustawienia ławeczki pisarza. Zgromadzeni przyjęli tę propozycję z aprobatą. Kwestia lokalizacji ławeczki pozostaje otwarta, z pewnością jednak gdzieś na szlaku spacerowym między domem Stefana Żeromskiego a tężnią solankową w Parku Zdrojowym.
Współorganizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.
27 WRZEŚNIA
– na uroczystość nadania ścieżce zdrowia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Tomasza Hopfera. W uroczystości uczestniczyła rodzina patrona ścieżki, władze gminy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Odsłonięcia pamiątkowego kamienia dokonali Zofia Hopfer i burmistrz Kazimierz Jańczuk. Na starcie inauguracyjnego biegu stanęło kilkadziesiąt osób.
27 WRZEŚNIA
– Konstanciński Dom Kultury i Wirtualne Muzeum Konstancina na spotkanie „Lekarze Konstancina” z cyklu „Konstancin – ocalić od zapomnienia”, podczas którego uczestnicy przypomnieli sylwetki niektórych spośród wielu lekarzy wykonujących swoją misję w Konstancinie, m.in. Jana Gutkowskiego, Stefana Pająka, Marię Szmidtową, Stanisława Seńczuka, Zbigniewa Cechnickiego, Marię Piętkową i Andrzeja Piętkę. W spotkaniu udział wzięli dr Czesława Gasik, dr Jan Piętka, Krystyna Żółtek, Maja Nekanda-Trepka i Krzysztof Cechnicki.
28 WRZEŚNIA
– na koncert charytatywny na rzecz transplantologi „HLA Moje i Twoje Życie” i na spotkanie wspierające medycynę transplantacyjną, zorganizowane przez Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie przy ul. Wołoskiej pod kierownictwem prof. Marka Durlika i Konstanciński Dom Kultury. W wydarzeniu wzięli udział artyści, lekarze i ludzie, którzy zyskali drugie życie dzięki transplantacji.
Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg i lider zespołu Cardioband tak opowiadał o potencjalnych dawcach i biorcach życia: – Żyją w wiecznym strachu i oczekiwaniu. Potencjalni biorcy to ludzie młodzi, którym zepsuło się serce, wątroba lub nerki. (…) Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami głupiej, beznadziejnej i nagłej śmierci. To, co chcemy zrobić, to połączyć te dwa światy, żeby życie mogło przepływać między nimi. Ci co giną, żeby mogli żyć dalej w kimś”.
Wszyscy ludzie, zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, mają unikalny kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy, tym większa szansa na dobre funkcjonowanie przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy się od siebie, im więcej nas w klubie HLA, tym większa szansa na jego dopasowanie, co umożliwia lekarzom „przepompowywanie Życia”. Jednak środowisko lekarskie często spotyka się ze sprzeciwem rodziny na pobranie narządu od osoby zmarłej, w szczególności młodej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach i wynikach transplantacji.
Jarosław Jakimowicz, ambasador akcji, aktor znany m.in. z filmu „Młode Wilki”, opowiadał o chorobie swojego dziecka. – To, co spotkało mnie i mojego syna Jeremiasza, to było trzęsienie ziemi, tsunami, wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogą nawiedzić świat. Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że konieczna będzie transplantacja, od razu wiedziałem, że będę dawcą. Jeremiasz był bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje się dopiero u trzy-, czteroletnich dzieci. On miał siedem miesięcy. (…) Był za mały i prawdopodobieństwo udania się transplantacji wątroby 34-letniego mężczyzny było znikome. Ale stał się cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego w Centrum Zdrowia Dziecka – mówił.
Towarzyszące spotkaniu koncerty zespołów Hamak Band i Cardioband były próbą przekonania wielu osób do składania „Oświadczenia woli”. Jeden podpis pod oświadczeniem: „W nadziei ratowania Życia innych wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów do przeszczepienia”, daje szanse na nowe życie.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant oraz burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.
30 WRZEŚNIA
– na Spotkanie z muzyką Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: prof. Witold Kieżun, Ryszard Makowski oraz Jan Pietrzak, którzy wzięli udział w dyskusji o roli muzyki w czasie okupacji i powstania.
|