ZAPROSILI NAS autor: (opr. MM)
   

19 WRZEÅšNIA

 

– reformowana gmina żydowska Beit Konstancin na modlitwÄ™ i wieczór szabasowy w Hugonówce – wieczór z tradycjÄ… i kulturÄ… żydowskÄ…. To spotkanie otwarte byÅ‚o dla osób różnych poglÄ…dów i wyznaÅ„ zainteresowanych kulturÄ… żydowskÄ… i jej odrodzeniem we wspóÅ‚czesnej Polsce, a także dialogiem miÄ™dzykulturowym, dla wszystkich, którym bliska jest idea spoÅ‚ecznej i religijnej tolerancji. WspóÅ‚czesna gmina żydowska w Konstancinie-Jeziornie pragnie dzielić siÄ™ dziedzictwem kultury żydowskiej bÄ™dÄ…cej integralnÄ… częściÄ… kultury polskiej i lokalnej. Åšpiew prowadziÅ‚ znany kantor Piotr Mirski z Lublina. PaweÅ‚ Komosa, Adam Zyszczyk i Tomasz Zymer, pasjonaci historii terenów naszej gminy i okolic, podczas spotkania przybliżyli nam postacie kilkorga z czÅ‚onków spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej, mieszkajÄ…cych na obszarze Konstancina, Jeziorny, Skolimowa i okolic w okresie przed II wojnÄ… Å›wiatowÄ…. W najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci Beit Konstancin planuje zaprosić na wspólnÄ… wieczerzÄ™ wÅ‚adze gminy, a także nawiÄ…zać wspóÅ‚pracÄ™ z samorzÄ…dem oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami spoÅ‚ecznymi.

 

 

 

25 WRZEÅšNIA

 

Stefan Å»eromski– Fundacja na Rzecz Utrzymania SpuÅ›cizny po Stefanie Å»eromskim na KonferencjÄ™ z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Å»eromskiego.

 

Podczas konferencji referaty na temat powojennej recepcji twórczoÅ›ci Å»eromskiego oraz jego obecnoÅ›ci w Konstancinie wygÅ‚osili: prof. dr hab. ZdzisÅ‚aw Jerzy Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr WiesÅ‚aw Ratajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Jerzy Snopek z Instytutu BadaÅ„ Literackich Polskiej Akademii Nauk, kustosz honorowy Domu Stefana Å»eromskiego w Konstancinie-Jeziornie.

 

W dalszej części spotkania odbyÅ‚a siÄ™ otwarta debata z udziaÅ‚em publicznoÅ›ci, na temat aktualnoÅ›ci dzieÅ‚a pisarza wobec wyzwaÅ„ wspóÅ‚czesnej kultury i edukacji. W trakcie debaty delegacja ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 2 wystÄ…piÅ‚a z inicjatywÄ… ustawienia Å‚aweczki pisarza. Zgromadzeni przyjÄ™li tÄ™ propozycjÄ™ z aprobatÄ…. Kwestia lokalizacji Å‚aweczki pozostaje otwarta, z pewnoÅ›ciÄ… jednak gdzieÅ› na szlaku spacerowym miÄ™dzy domem Stefana Å»eromskiego a tężniÄ… solankowÄ… w Parku Zdrojowym.

 

WspóÅ‚organizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe w Piasecznie, UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz KonstanciÅ„ski Dom Kultury.

 

 

 

27 WRZEÅšNIA

 

Ścieżka zdrowia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Tomasza Hopfera

 

– na uroczystość nadania Å›cieżce zdrowia Gminnego OÅ›rodka Sportu i Rekreacji imienia Tomasza Hopfera. W uroczystoÅ›ci uczestniczyÅ‚a rodzina patrona Å›cieżki, wÅ‚adze gminy, mieszkaÅ„cy oraz zaproszeni goÅ›cie. OdsÅ‚oniÄ™cia pamiÄ…tkowego kamienia dokonali Zofia Hopfer i burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk. Na starcie inauguracyjnego biegu stanęło kilkadziesiÄ…t osób.

 

 

 

27 WRZEÅšNIA

 

– KonstanciÅ„ski Dom Kultury i Wirtualne Muzeum Konstancina na spotkanie „Lekarze Konstancina” z cyklu „Konstancin – ocalić od zapomnienia”, podczas którego uczestnicy przypomnieli sylwetki niektórych spoÅ›ród wielu lekarzy wykonujÄ…cych swojÄ… misjÄ™ w Konstancinie, m.in. Jana Gutkowskiego, Stefana PajÄ…ka, MariÄ™ SzmidtowÄ…, StanisÅ‚awa SeÅ„czuka, Zbigniewa Cechnickiego, MariÄ™ PiÄ™tkowÄ… i Andrzeja PiÄ™tkÄ™. W spotkaniu udziaÅ‚ wziÄ™li dr CzesÅ‚awa Gasik, dr Jan PiÄ™tka, Krystyna Å»óÅ‚tek, Maja Nekanda-Trepka i Krzysztof Cechnicki.

 

 

 

28 WRZEÅšNIA

 

– na koncert charytatywny na rzecz transplantologi „HLA Moje i Twoje Å»ycie” i na spotkanie wspierajÄ…ce medycynÄ™ transplantacyjnÄ…, zorganizowane przez Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw WewnÄ™trznych w Warszawie przy ul. WoÅ‚oskiej pod kierownictwem prof. Marka Durlika i KonstanciÅ„ski Dom Kultury. W wydarzeniu wziÄ™li udziaÅ‚ artyÅ›ci, lekarze i ludzie, którzy zyskali drugie życie dziÄ™ki transplantacji.

 

Zygmunt KaliciÅ„ski, kardiochirurg i lider zespoÅ‚u Cardioband tak opowiadaÅ‚ o potencjalnych dawcach i biorcach życia: – Å»yjÄ… w wiecznym strachu i oczekiwaniu. Potencjalni biorcy to ludzie mÅ‚odzi, którym zepsuÅ‚o siÄ™ serce, wÄ…troba lub nerki. (…) Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami gÅ‚upiej, beznadziejnej i nagÅ‚ej Å›mierci. To, co chcemy zrobić, to poÅ‚Ä…czyć te dwa Å›wiaty, żeby życie mogÅ‚o przepÅ‚ywać miÄ™dzy nimi. Ci co ginÄ…, żeby mogli żyć dalej w kimÅ›”.

 

Wszyscy ludzie, zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, majÄ… unikalny kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy, tym wiÄ™ksza szansa na dobre funkcjonowanie przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy siÄ™ od siebie, im wiÄ™cej nas w klubie HLA, tym wiÄ™ksza szansa na jego dopasowanie, co umożliwia lekarzom „przepompowywanie Å»ycia”. Jednak Å›rodowisko lekarskie czÄ™sto spotyka siÄ™ ze sprzeciwem rodziny na pobranie narzÄ…du od osoby zmarÅ‚ej, w szczególnoÅ›ci mÅ‚odej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach i wynikach transplantacji.

 

JarosÅ‚aw Jakimowicz, ambasador akcji, aktor znany m.in. z filmu „MÅ‚ode Wilki”, opowiadaÅ‚ o chorobie swojego dziecka. – To, co spotkaÅ‚o mnie i mojego syna Jeremiasza, to byÅ‚o trzÄ™sienie ziemi, tsunami, wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogÄ… nawiedzić Å›wiat. Kiedy usÅ‚yszeliÅ›my pierwszy raz, że konieczna bÄ™dzie transplantacja, od razu wiedziaÅ‚em, że bÄ™dÄ™ dawcÄ…. Jeremiasz byÅ‚ bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje siÄ™ dopiero u trzy-, czteroletnich dzieci. On miaÅ‚ siedem miesiÄ™cy. (…) ByÅ‚ za maÅ‚y i prawdopodobieÅ„stwo udania siÄ™ transplantacji wÄ…troby 34-letniego mężczyzny byÅ‚o znikome. Ale staÅ‚ siÄ™ cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii DzieciÄ™cej i Transplantacji NarzÄ…dów pod kierownictwem prof. Piotra KaliciÅ„skiego w Centrum Zdrowia Dziecka – mówiÅ‚.

 

TowarzyszÄ…ce spotkaniu koncerty zespoÅ‚ów Hamak Band i Cardioband byÅ‚y próbÄ… przekonania wielu osób do skÅ‚adania „OÅ›wiadczenia woli”. Jeden podpis pod oÅ›wiadczeniem: „W nadziei ratowania Å»ycia innych wyrażam zgodÄ™ na pobranie po Å›mierci moich narzÄ…dów do przeszczepienia”, daje szanse na nowe życie.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant oraz burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.

 

 

 

30 WRZEÅšNIA

 

– na Spotkanie z muzykÄ… Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: prof. Witold Kieżun, Ryszard Makowski oraz Jan Pietrzak, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w dyskusji o roli muzyki w czasie okupacji i powstania.


   
Drukuj