100 lat kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
|
autor:
(KW)
|
|
|
Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Piłsudskiego wzniesiono w latach 1910–1911 jako kościół filialny parafii Słomczyn. W 1910 r. proboszcz Stanisław Kozłowski ze Słomczyna wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni. Założyciel Konstancina hrabia Witold Skórzewski przeznaczył pod jej budowę działkę, a pieniądze na budowę ofiarowała hrabina Józefa z Iwaszkiewiczów Dąmbska. Świątynię zaprojektował w stylu neogotyckim Józef Pius Dziekoński, który w swoim dziele inspirował się gotykiem nadwiślańskim. Poświęcenie kościoła miało miejsce 100 lat temu – 12maja 1913 r.
W 1919 r. odprawiał tu mszę ówczesny nuncjusz w Polsce kardynał Achille Ratti, późniejszy papież PiusXI.
Od 1923 r. kościół znalazł się w strukturach parafii skolimowskiej, której siedziba znajdowała się w kościele Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Dekretem erekcyjnym arcybiskupa warszawsko-gnieźnieńskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego kościół został erygowany jako parafialny 1 września 1976 r.
Kościół zbudowano z czerwonej cegły, z wysoką wieżą i wielobocznym prezbiterium. W stylizowanym na gotycki ołtarzu głównym widnieje obraz „Wniebowzięcia Matki Boskiej” namalowany przez Bronisława Wiśniewskiego, będący kopią obrazu włoskiego malarza okresu wczesnego baroku Quido Reniego. W ołtarzach bocznych umieszczono rzeźby św. Antoniego w lewym i św. Ekspedyta w prawym. W podobnym neogotyckim stylu utrzymany jest zabytkowy rzeźbiony konfesjonał ze strzelistymi wieżyczkami.
Zegar na wieży kościelnej został założony dopiero w 1931 r. Jest to dar mieszkańca Konstancina, przemysłowca Daniela Kraushara, który był właścicielem położonej naprzeciw kościoła willi Słoneczna. Kościół ucierpiał w czasie wojny – w 1940 r. Niemcy zrabowali dzwony, które po 10 latach, dzięki ofiarności wiernych, powróciły na dzwonnicę. Po zakończeniu wojny uporządkowane zostało otoczenie kościoła, urządzony ogród i posadzony żywopłot. Dzisiejszy wygląd parafia zawdzięcza trosce kolejnych kapłanów, księży: Antoniego Burzyńskiego, Eugeniusza Żelazowskiego, Bogdana Jaworka i obecnego proboszcza kanonika Jana Tondery. W ostatnim 20-leciu świątynia została gruntownie odnowiona: wybudowane zostało nowe ogrodzenie, wyremontowane wnętrze, wymienione pokrycie dachu.
Od 1977 r. kościół wpisany jest do rejestru zabytków.
|