Maj 2013 nr 5 (53)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Maj 2013 nr 5 (53)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dłuuugi weekend »

Noc Muzeów po raz 10. »

Pamiętam, więc idę »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »



NASZE MIASTO

PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Anonimowi urzędnicy »

Atak bobrów »

Co z pojemnikami? »

Posprzątaj po swoim psie »

Prosty i funkcjonalny »

Śmieciowa rewolucja »

W obronie uzdrowiska »



AKTUALNOŚCI

100 lat kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny »

ANKIETA W MIRKOWIE »

Droga przez mękę »

Dzień Przedszkolaka »

Dzień Ziemi w naszej gminie »

Konkursy dla dzieci i dorosłych »

Mirkowska papiernia zabytkiem »

POŁUDNIOWA OBWODNICA WARSZAWY »

Stoi jak słup »

Stop! Nie wypalaj traw! »

Szczepienie lisów »

Tramwajem po Wiśle »

Ulice do remontu »

Wakacyjne dyżury gminnych przedszkoli »

Wielki Test Języka Angielskiego w Konstancinie-Jeziornie »



NASZA GMINA

Konkurs rozstrzygnięty »

NA NOWYCH ZASADACH »

PRZYSZŁOŚĆ OPIEKI ZDROWOTNEJ »

Turniej samorządowców »

WYCIĘLI DRZEWA »



NASZ SAMORZĄD

GMINA MIEJSKO-WIEJSKA »



UZDROWISKO

KONSTANCIN MA POTENCJAŁ »



KULTURA

Taniec – miniatura instrumentalna »

„Cioteczka” nagrodzona na festiwalu w Piasecznie »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Stop! Nie wypalaj traw!

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (KW)
   

W połowie kwietnia, starosta piaseczyński Jan Dąbek zatwierdził program przeciwdziałania wypalaniu traw „Nie dla wypalania traw w Powiecie Piaseczyńskim”. Program, przygotowany przez Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego, obejmuje działania edukacyjne skierowane głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, prowadzenie akcji informacyjnych oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę stanu utrzymania gruntów gminnych i regularne wykaszanie traw oraz prowadzenie ewidencji gruntów, na których dochodzi do pożarów traw.

 

Wypalanie traw zabija

 

Mimo ostrzeżeń i kampanii społecznych, pożary łąk i lasów są o tej porze roku prawdziwą plagą. W tym roku straż pożarna odnotowała już ponad 14 tys. pożarów łąk i nieużytków. Nie ma dnia, by konstancińscy strażacy nie wyjeżdżali do pożarów spowodowanych podpaleniem traw. Niebezpieczne jest rozprzestrzenianie się ognia, który może przenieść się na pobliskie zabudowania, a związane z pożarem zadymienie ograniczając widoczność może być przyczyną kolizji i wypadków drogowych.

 

Przekonanie, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roślinności jest błędne. To niebezpieczne dla ludzi i szkodliwe dla środowiska – wyjaławia ziemię, przerywa naturalny rozkład resztek roślinnych i tworzenie próchnicy, powoduje niszczenie wielu gatunków roślinności.Wypalona łąka regeneruje się kilka lat. W pożarach giną też zwierzęta: owady, ptaki, drobne i większe ssaki.

 

W realizację programu „Nie dla wypalania traw w Powiecie Piaseczyńskim”, który służyć będzie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, włączyły się, oprócz Starostwa Powiatowego w Piasecznie, samorządy gminne, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie oraz Nadleśnictwo Chojnów. Program zobowiązuje samorządy gminne do zamieszczania na stronach internetowych urzędów komunikatów o zakazie wypalania traw i skutkach z tym związanych, wydawania i rozpowszechniania plakatów, broszur, ulotek w miejscach publicznych (przedszkolach, szkołach, urzędach, bibliotekach, kościołach itp.), prezentacji problematyki związanej z wypalaniem traw od strony finansowej oraz zagrożeń dla ludzi i środowiska mieszkańcom gmin oraz współpracy z policją i Państwową Strażą Pożarną.

 

Wypalania traw na łąkach, pastwiskach, nieużytkach i rowach przydrożnych zabrania ustawa o ochronie przyrody, kwestie rozpalania ognia w lasach i do 100 m od ich granicy reguluje ustawa o lasach. Dla osób, które są sprawcami podpalenia, prawo przewiduje kary grzywny (do 5 000 zł), a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia – karę pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat.

 

 

Zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnikom, którzy nie przestrzegają zakazu, grozi utrata części dopłat bezpośrednich. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o 3–5 proc. mogą być pomniejszone: jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe, pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz płatności z tytułu ONW. W przypadku, gdy rolnikowi udowodnione zostanie celowe wypalanie traw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich nawet do 20 proc., a w skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu