Maj 2013 nr 5 (53)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Maj 2013 nr 5 (53)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dłuuugi weekend »

Noc Muzeów po raz 10. »

Pamiętam, więc idę »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »



NASZE MIASTO

PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Anonimowi urzędnicy »

Atak bobrów »

Co z pojemnikami? »

Posprzątaj po swoim psie »

Prosty i funkcjonalny »

Śmieciowa rewolucja »

W obronie uzdrowiska »



AKTUALNOŚCI

100 lat kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny »

ANKIETA W MIRKOWIE »

Droga przez mękę »

Dzień Przedszkolaka »

Dzień Ziemi w naszej gminie »

Konkursy dla dzieci i dorosłych »

Mirkowska papiernia zabytkiem »

POŁUDNIOWA OBWODNICA WARSZAWY »

Stoi jak słup »

Stop! Nie wypalaj traw! »

Szczepienie lisów »

Tramwajem po Wiśle »

Ulice do remontu »

Wakacyjne dyżury gminnych przedszkoli »

Wielki Test Języka Angielskiego w Konstancinie-Jeziornie »



NASZA GMINA

Konkurs rozstrzygnięty »

NA NOWYCH ZASADACH »

PRZYSZŁOŚĆ OPIEKI ZDROWOTNEJ »

Turniej samorządowców »

WYCIĘLI DRZEWA »



NASZ SAMORZĄD

GMINA MIEJSKO-WIEJSKA »



UZDROWISKO

KONSTANCIN MA POTENCJAŁ »



KULTURA

Taniec – miniatura instrumentalna »

„Cioteczka” nagrodzona na festiwalu w Piasecznie »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
6. Konstancin już jest częścią metropolii »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


KONSTANCIN MA POTENCJAŁ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj
   

Krzysztof PiszZ dr.KRZYSZTOFEM PISZEM, naczelnym lekarzem uzdrowiskowym województwa mazowieckiego, rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska

 

Jest Pan naczelnym lekarzem uzdrowiskowym województwa mazowieckiego, a nie uzdrowiska Konstancin?


– Naczelnego lekarza uzdrowiska powołuje wojewoda. I obojętnie, ile uzdrowisk znajduje się na terenie województwa, naczelny lekarz jest jeden. Obowiązek wyznaczenia takiej osoby nałożyły na wojewodę przepisy znowelizowanej ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych. Krótko mówiąc jestem urzędnikiem wojewody, a nie lekarzem uzdrowiska Konstancin i spółki uzdrowiskowej.

 

Na czym polega Pana praca?

 

– Od ukończenia studiów marzyłem, by zajmować się lecznictwem uzdrowiskowym. Trochę to trwało: specjalizację z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej mogą uzyskać lekarze mający już inną konkretną specjalność – w moim przypadku jest to interna. Pracę na stanowisku naczelnego lekarza uzdrowiska zacząłem od ustalenia, w jakiej kondycji znajduje się uzdrowisko Konstancin, jakie są jego plusy i minusy, ustalenia, jakie działania należy wdrożyć, by lepiej funkcjonowało. Jestem tylko doradcą, mogę jedynie zaproponować pewne rozwiązania, ale zapewniam, że przyszedłem, by rozwijać uzdrowisko, a nie gasić światło.

 

Jaką rolę odgrywa lecznictwo uzdrowiskowe?

 

– Naturalne metody lecznicze przeżywają obecnie renesans, głównie dzięki postępowi wiedzy balneologicznej. W Europie: w Niemczech, Czechach, na Słowacji lecznictwo uzdrowiskowe rozwija się. W krajach, które odeszły od tej formy terapii, np. w USA, znów zaczynają powstawać uzdrowiska. Lecznictwo uzdrowiskowe to działalność medyczna polegająca na leczeniu przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych,m.in. solanki, borowiny, peloidów, gazów oraz właściwości leczniczych klimatu. To jedna z najtańszych – przed laty Niemcy obliczyli, że leczenie uzdrowiskowe jest pięciokrotnie tańsze od tradycyjnego – i najbezpieczniejszych form leczenia, nie powodująca takich skutków ubocznych, jak farmakoterapia i na dodatek atrakcyjna dla pacjenta. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do stosowania lecznictwa uzdrowiskowego (czynna choroba nowotworowa), ale o tym, gdzie i z jakich zabiegów będzie korzystać kuracjusz, decyduje lekarz.

 

Jak Pan ocenia nasze uzdrowisko?


– Konstancin ma ogromny potencjał – solankę, klimat, infrastrukturę: tężnię, Park Zdrojowy i wieloletnie tradycje. Obecnie Konstancin nie wykorzystuje swoich możliwości, uzdrowisko realizuje tylko trzy profile lecznicze: neurologia, kardiologia i laryngologia. Dlaczego w miejscowości, znanej w całej Polsce jako kolebka rehabilitacji ortopedyczno-urazowej, siedzibie STOCERU i Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, lecznictwo uzdrowiskowe nie uwzględnia tego profilu? Wykorzystywanie istniejącej bazy i możliwości tylko w niewielkiej części, jest czystym marnotrawstwem. Widzę potrzebę rozszerzenia profili lecznictwa i będę działał w tym kierunku. Będę pukał do każdych drzwi i rozmawiał z każdym, kto planuje rozwój bazy uzdrowiskowej i prowadzenie działalności leczniczej. CKR jest zainteresowane rozszerzeniem zakresu działalności, z kierownictwem STOCERU będę rozmawiał w najbliższym czasie. Świadczeniem usług uzdrowiskowych zainteresowany jest również ośrodek Tabita. Spółka uzdrowiskowa w takiej formie, jak dotychczas, nie miała szans przetrwania. Czekała ją powolna agonia, a Konstancin, pacjenci i cały region zasługują na dobre uzdrowisko. Budowa Centrum Hydroterapii to krok w dobrym kierunku. Centrum będzie świadczyło usługi i dla pacjentów Narodowego Funduszu Zdrowia i komercyjne. Przykład innych polskich uzdrowisk – Buska, Ciechocinka, Nałęczowa – pokazuje, że istnieje potrzeba rozwijania działalności komercyjnej. Bardzo atrakcyjną formą lecznictwa uzdrowiskowego, w Konstancinie na razie nieznaną, są usługi świadczone ambulatoryjnie – pacjent we własnym zakresie organizuje sobie zakwaterowanie i wyżywienie, a z zabiegów korzysta ze skierowaniem z NFZ. Taka forma realizacji leczenia uzdrowiskowego wpłynęłaby na rozwój całego Konstancina, na powstanie nowych pensjonatów i obiektów gastronomicznych.

 

Naczelny lekarz uzdrowiska ma szerokie kompetencje kontrolne.Może kontrolować wyposażenie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego w sprzęt medyczny, jakość świadczeń opieki zdrowotnej i warunki, w jakich są realizowane.W Pana kompetencjach leży również rozpatrywanie skarg i wniosków kuracjuszy. Czy wielu kuracjuszy skarży się na jakość usług?

 

– Obejrzałem wszystkie obiekty, w których realizowane są usługi uzdrowiskowe. Niestety, większość z nich jest zaniedbana, nie spełnia obowiązujących standardów. Przed spółką uzdrowiskową ogrom pracy. Zanim wybudowane zostaną nowe obiekty, upłynie trochę czasu, ale cieszę się, że zarząd spółki już działa: planuje adaptację hotelu Konstancja na zakład lecznictwa uzdrowiskowego. Skargi kuracjuszy zdarzają się, jak wszędzie.

 

 

Rozkwit uzdrowiska Konstancin zależy w podobnym stopniu od działalności podmiotów świadczących usługi lecznicze jak i od współpracy z samorządem gminy. Jak ocenia Pan tę współpracę?


– Bardzo pozytywnie. Spotkałem się kilkakrotnie z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem, wiceburmistrz Dorotą Gadomską i przewodniczącym rady miejskiej Andrzejem Cieślawskim i mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy problem komunikacji między poszczególnymi zakładami lecznictwa uzdrowiskowego. Pacjenci, np. szpitala rehabilitacji neurologicznej, położonego pięknie, ale daleko w lesie, muszą mieć możliwość dotarcia do tężni, czy Parku Zdrojowego. Kilkukilometrowy spacer w jedną i drugą stronę nie wszystkim pacjentom służy. Samorząd Konstancina przywiązuje dużą wagę do rozwoju infrastruktury uzdrowiskowej, czego najlepszym przykładem jest rewitalizacja parku i odbudowa tzw. Hugonówki. Mam nadzieję, że kwestie komunikacji też uda się rozwiązać. Liczę na dobrą współpracę z samorządem i ze wszystkimi – obecnymi i przyszłymi – podmiotami realizującymi lecznictwo uzdrowiskowe.

 

Tego Panu życzę i dziękuję za rozmowę.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu