GRYPA ATAKUJE
|
autor:
(MM)
|
|
|
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piasecznie wydała instrukcję, jak chronić się przed zarażeniem grypą oraz jak postępować, gdy się już nią zarazimy.
Wirus przenosi się drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu, w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób, jak również przez kontakt ze skażonymi powierzchniami np. w środkach transportu miejskiego. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirusy grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy.
Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie:
• objawów ogólnych: wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i ból zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia,
• objawów ze strony układu oddechowego: suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).
U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i może obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.
Podobnie jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy, antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe.
Grypa A/H1N1, tzw. świńska, również przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą chorą i wywołuje objawy podobne do zwykłej grypy sezonowej. W przypadku A/H1N1 ważne jest wczesne podjecie leczenia i jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza – ta odmiana grypy szczególnie często wiąże się z powikłaniami.
Osobom chorym zaleca się pozostanie w domu, odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych (u dzieci poniżej 16. roku życia nie zaleca się stosować salicylanów). U małych dzieci ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3–7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. dwóch tygodni. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań: zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu i opon mózgowych. Powikłania występują najczęściej u dzieci do lat dwóch, osób z chorobami przewlekłymi, osób po 60. roku życia i kobiet w ciąży. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1–0,5 proc. (tzn. umiera 1–5 na 1 000 osób, które zachorowały), przy czym 90 proc. zgonów występuje u osób po 60. roku życia.
W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:
• regularne coroczne szczepienie przeciwko grypie (skład szczepionki jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i obejmuje trzy szczepy wirusa aktywne w danym sezonie),
• częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe, środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu,
• unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi i przedmiotami używanymi przez nie,
• unikanie dużych skupisk ludzi i masowych zgromadzeń,
• w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu,
• zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki.
Największą liczbę zachorowań odnotowuje się między styczniem a marcem – od kilkuset do kilku milionów przypadków. W pierwszym tygodniu stycznia w Polsce zarejestrowano ponad 144 tys. przypadków zachorowań na grypę, w drugim – prawie 214 tys.. Lekarze szacują, że zachorowań jest 20–50 proc. więcej ponieważ nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do przychodni, a wielu – nie licząc się z możliwością groźnych dla zdrowia i życia powikłań – leczy się domowymi sposobami.
|