Marzyła im się wolność
|
autor:
(MM)
|
|
|
Msza święta w intencji powstańców styczniowych została odprawiona 20 stycznia w Parafii pod wezwaniem św. Zygmunta w Słomczynie. Inicjatorem uroczystości było Stowarzyszenie Mieszkańców Cieciszewa i Parceli. Po mszy członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem w Cieciszewie, upamiętniającym bohaterów powstania styczniowego. Spoczywają tu najprawdopodobniej powstańcy z oddziału mjr. Władysława Kononowicza, zmarli z ran po potyczce pod Chojnowem 19 maja 1863 r. lub, według innych źródeł, 70 poległych powstańców z oddziału Ziemomysła Kuczyka (Kucyka), rozbitego przez kolumnę rosyjską 3 marca 1863 r.
Pomnik w 100. rocznicę wybuchu powstania zbudowali własnymi siłami mieszkańcy okolicznych wsi: Słomczyna, Parceli i Cieciszewa. Ówczesne władze nie wsparły budowy, szczęśliwie jednak nie przeszkodziły w ustawieniu pomnika. Obecnie powstańcza mogiła została uznana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za mogiłę wojenną podlegającą ochronie prawnej i wpisana została do ewidencji miejsc pamięci narodowej.
Na stronie internetowej Wirtualnego Muzeum Konstancina dostępne jest opracowanie Pawła Komosy na temat udziału mieszkańców naszej gminy w powstaniu.
23 czerwca, w ramach obchodów 650-lecia Cieciszewa, najstarszej miejscowości w naszej gminie, planowana jest rekonstrukcja historyczna wydarzeń z powstania styczniowego. 19 stycznia wieniec pod pomnikiem złożyli członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Traper.
W 150. rocznicę największego zrywu niepodległościowego w XIX w., UKS Traper zorganizował rajd „Szlakiem powstania styczniowego”. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem w Cieciszewie, uczniowie pojechali do Cytadeli Warszawskiej. Zwiedzili tam X pawilon (dawne carskie więzienie) i Fort Legionów (miejsce stracenia Romualda Traugutta oraz członków powstańczego Rządu Narodowego).
Powstanie styczniowe, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie. Swoim zasięgiem objęło tylko teren ówczesnego zaboru rosyjskiego, a po stronie polskiej wzięło w nim udiał ok. 200 tys. osób. W jego trakcie doszło do blisko 1 200 starć. Trwało do jesieni 1864 r. Pierwszym dyktatorem powstania był Ludwik Mierosławski, kolejnymi – Marian Langiewicz i Romuald Traugutt.
|