GRYPA ATAKUJE | autor: (MM) |
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piasecznie wydała instrukcję, jak chronić się przed zarażeniem grypą oraz jak postępować, gdy się już nią zarazimy.
Wirus przenosi siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ… podczas kichania, kaszlu, w wyniku bezpoÅ›redniego kontaktu ze Å›wieżą wydzielinÄ… z dróg oddechowych zakażonych osób, jak również przez kontakt ze skażonymi powierzchniami np. w Å›rodkach transportu miejskiego. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… zachorowaÅ„ sÄ… wirusy grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy.
Objawy grypy sÄ… niecharakterystyczne, lecz najczÄ™stsze jest gwaÅ‚towne wystÄ…pienie: • objawów ogólnych: wysokiej gorÄ…czki, dreszczy, bólów mięśni, bólów gÅ‚owy (najczęściej okolicy czoÅ‚owej i ból zagaÅ‚kowy), uczucia rozbicia i osÅ‚abienia, zÅ‚ego ogólnego samopoczucia, • objawów ze strony ukÅ‚adu oddechowego: suchego kaszlu, bólu gardÅ‚a i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).
U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i może obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.
Podobnie jak w przypadku innych chorób wywoÅ‚ywanych przez wirusy, antybiotyki sÄ… nieskuteczne i leczenie jest gÅ‚ównie objawowe.
Grypa A/H1N1, tzw. Å›wiÅ„ska, również przenosi siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ…, przez bezpoÅ›redni kontakt z osobÄ… chorÄ… i wywoÅ‚uje objawy podobne do zwykÅ‚ej grypy sezonowej. W przypadku A/H1N1 ważne jest wczesne podjecie leczenia i jak najszybsze zgÅ‚oszenie siÄ™ do lekarza – ta odmiana grypy szczególnie czÄ™sto wiąże siÄ™ z powikÅ‚aniami.
Osobom chorym zaleca siÄ™ pozostanie w domu, odpoczynek, picie dużej iloÅ›ci pÅ‚ynów, stosowanie niesterydowych Å›rodków przeciwzapalnych (u dzieci poniżej 16. roku życia nie zaleca siÄ™ stosować salicylanów). U maÅ‚ych dzieci ważne jest nawadnianie i obniżanie gorÄ…czki, która może doprowadzić do wystÄ…pienia drgawek gorÄ…czkowych. Choroba zwykle ustÄ™puje samoistnie po 3–7 dniach, ale kaszel, zmÄ™czenie i uczucie rozbicia mogÄ… siÄ™ utrzymywać do ok. dwóch tygodni. NajczÄ™stsze powikÅ‚ania grypy to zapalenia ucha Å›rodkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikÅ‚aÅ„: zapalenia pÅ‚uc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu i opon mózgowych. PowikÅ‚ania wystÄ™pujÄ… najczęściej u dzieci do lat dwóch, osób z chorobami przewlekÅ‚ymi, osób po 60. roku życia i kobiet w ciąży. Åšmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1–0,5 proc. (tzn. umiera 1–5 na 1 000 osób, które zachorowaÅ‚y), przy czym 90 proc. zgonów wystÄ™puje u osób po 60. roku życia.
W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu siÄ™ grypy sezonowej zaleca siÄ™: • regularne coroczne szczepienie przeciwko grypie (skÅ‚ad szczepionki jest zgodny z zaleceniami Åšwiatowej Organizacji Zdrowia i obejmuje trzy szczepy wirusa aktywne w danym sezonie), • czÄ™ste mycie rÄ…k wodÄ… i mydÅ‚em, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe, Å›rodkiem dezynfekujÄ…cymi na bazie alkoholu, • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi i przedmiotami używanymi przez nie, • unikanie dużych skupisk ludzi i masowych zgromadzeÅ„, • w przypadku wystÄ…pienia objawów grypowych pozostanie w domu, • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki.
NajwiÄ™kszÄ… liczbÄ™ zachorowaÅ„ odnotowuje siÄ™ miÄ™dzy styczniem a marcem – od kilkuset do kilku milionów przypadków. W pierwszym tygodniu stycznia w Polsce zarejestrowano ponad 144 tys. przypadków zachorowaÅ„ na grypÄ™, w drugim – prawie 214 tys.. Lekarze szacujÄ…, że zachorowaÅ„ jest 20–50 proc. wiÄ™cej ponieważ nie wszyscy pacjenci zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do przychodni, a wielu – nie liczÄ…c siÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… groźnych dla zdrowia i życia powikÅ‚aÅ„ – leczy siÄ™ domowymi sposobami. |