Uzdrowisko zmienia statut
|
autor:
(MA)
|
|
|
Czy zmiany pozwolą na swobodną budowę w strefie C osiedli apartamentowców i domów jednorodzinnych?
Samorządowcy z naszej gminy, pomni jak ogromne zaangażowanie mieszkańców towarzyszyło uchwalaniu statutu uzdrowiska w 2008 r., zmiany w nim wprowadzili bez nagłaśniania i konsultacji społecznych. Pretekstem do wprowadzenia zmian było dostosowanie statutu do noweli ustawy z 4 marca 2011 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Ustawa określa m.in. nowe wielkości powierzchni biologicznie czynnej dla stref A, B i C ochrony uzdrowiskowej: w strefie A mają one wynosić co najmniej 65 proc. powierzchni, w strefie B – co najmniej 50 proc. i w strefie C – minimum 45 proc.
„Co najmniej” nie oznacza, że wartości nie mogą być wyższe i że statut trzeba koniecznie zmienić. Ustawowy zapis dotyczy średniej dla całej strefy, a nie dla konkretnej działki, bowiem o tym stanowią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Ostatecznie radni podjęli uchwałę, na mocy której bez zmian pozostawili zapisane w statucie wartości dotyczące strefy A (75 proc.) i B (55 proc.), mimo że odbiegają od minimum określonego w ustawie, a zmienili zapis dotyczący strefy C, w której teraz obowiązywać będzie co najmniej 45 proc. powierzchni biologicznie czynnej, definiowanej jako „tereny z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, w szczególności jako trawniki lub kwietniki, a także stanowiące 50 proc. sumy powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniejszej jednak niż 10 mkw., oraz wodę powierzchniową na tych terenach”. Rada zadecydowała również o zmianie zasad umieszczania reklam w strefach A, B i C.
– Na pierwszy rzut oka pośpieszne wprowadzanie tej uchwały nie miało żadnego sensu, a skoro nie, to gdzie jest haczyk? Bo chyba trudno poważnie traktować argument radnych Sławomira Kanabusa z Gassów i Bogusława Komosy z Bielawy, że większy procentowy wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej w strefie C będzie utrudniał np. utwardzenie podwórka – zastanawiał się jeden z mieszkańców obecnych na sesji.
Nowelizacja ustawy wprowadza również inne zmiany:
• zgodnie z nowym brzmieniem art. 33, granice obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, pokrywają się z granicami administracyjnymi gmin, miast lub jednostek pomocniczych gmin. Granica obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, pokrywa się z granicą strefy C ochrony uzdrowiskowej,
• określa wymagania dotyczące części graficznej operatu i statutu uzdrowiska: zmiany skali map w strefie A z 1:10 000 na 1:5 000 oraz połączenia w jednym załączniku strefy B i A w skali 1:10 000 oraz na kolejnym załączniku stref A, B i C w skali 1:25 000,
• art. 38 i 38a określają zasady zagospodarowania stref uzdrowiskowych i obowiązujące w nich zakazy,
• art. 39b ogranicza obowiązek sporządzenia planu miejscowego dla gmin uzdrowiskowych, który obecnie dotyczy wyłącznie strefy A ochrony uzdrowiskowej.
Konstancin uzdrowisko
(znajdź),
|