|
PRZYSZŁOŚĆ MAZOWSZA
|
autor:
MAGDA ANDRZEJEWICZ, MATEUSZ ZAREMBA
|
|
|
Prace nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego były głównym tematem spotkania członków Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu” z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem.
Prezes „Ładu na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik
9 maja przedstawiciele stowarzyszenia „Ład na Mazowszu” spotkali się w urzędzie marszałkowskim z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem. W spotkaniu udział wzięli również: zastępca dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Tomasz Sławiński i kierownik Zespołu Planowania Przestrzennego MBPR Maria Puk. „Ład na Mazowszu” reprezentowali członkowie lokalnych stowarzyszeń miejscowości centralnego Mazowsza: Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Piaseczna, Podkowy Leśnej, Sulejówka, Zalesia Górnego, Konstancina-Jeziorny, Żyrardowa oraz pruszkowskiej dzielnicy Malichy i piaseczyńskiej dzielnicy Zalesie Dolne. Konstancin reprezentowały: Hanna Szaflik i Joanna Żurowska z Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Grażyna Matusik-Tomaszewska ze Stowarzyszenia Nasze Miasto – Konstancin.
Głównym tematem spotkania były prace nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego – dokumentów, od których zależeć będzie rozwój regionu. Założenia strategii rozwoju województwa mazowieckiego przedstawił Tomasz Sławiński, wymieniając priorytetowe obszary: przemysł i produkcja, wzrost efektywności i konkurencyjności gospodarki, transport i komunikacja, energetyka i środowisko, spójność regionalna, rozwój i kształtowanie kapitału społecznego.
Marszałek Adam Struzik przedstawił perspektywy finansowe Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem dotacji unijnych w kolejnym okresie programowania, czyli na lata 2014–2020. Realizacja planów zależeć będzie w dużej mierze od wielkości środków finansowych, jakimi będzie dysponować samorząd Mazowsza.
– Prace, które prowadzimy (nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego – red.) łączą się w czasie z przygotowaniem niezbędnych dokumentów do następnego okresu finansowania i programowania Unii Europejskiej, przede wszystkim przygotowania w sposób jak najbardziej logiczny, zintegrowany i perspektywiczny Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejny okres – mówił Adam Struzik. Wyjaśnił, że Mazowsze z kategorii regionów biednych awansowało do grupy regionów dobrze rozwiniętych, osiągając już dosyć wysoki poziom dochodów – PKB blisko 90 proc. średniej unijnej. To oznacza, że nie będziemy już objęci, jak pozostałe 15 województw, celem pierwszym: polityki spójności.
W 2011 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą utworzenia tzw. regionów przejściowych, takich, których PKB przekracza 75 proc. średniej unijnej, ale jest niższy niż 90 proc. – Musimy jednak przygotować się na to, że wraz z awansem do grupy przejściowej środków pomocowych z Unii Europejskiej będzie dla naszego regionu mniej. Mniej pieniędzy będzie na drogi i infrastrukturę, więcej na innowacyjne technologie, energię odnawialną, rozwój przedsiębiorczości – stwierdził marszałek. Dodał również, że zamożność Mazowsza jest czysto teoretyczna, bowiem znaczną część pieniędzy region musi oddać w postaci tzw. janosikowego, czyli subwencji na rzecz mniej zamożnych województw. W 2010 r., kiedy Mazowsze musiało przekazać innym województwom aż 63 proc. swoich dochodów podatkowych, z najbogatszego regionu stało się najbiedniejszym.
– Współpraca „Ładu na Mazowszu” z samorządem województwa trwa od początku istnienia stowarzyszenia, od 2008 r. – mówił prezes stowarzyszenia Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Większość członków i sympatyków „Ładu...” to członkowie lokalnych stowarzyszeń lub władz samorządowych miejscowości okołowarszawskich, ale są wśród nas również przedstawiciele środowisk profesjonalnych: architekci i urbaniści, inżynierowie transportu, specjaliści ochrony zabytków i ochrony przyrody. Dzięki intensywnemu dialogowi i licznym spotkaniom członków stowarzyszenia i przedstawicieli samorządu województwa, wiele założeń aktualizacji strategii zgodne jest z naszą wizją rozwoju – dodał.
Mniej pieniędzy unijnych będzie na drogi i infrastrukturę, więcej na innowacyjne technologie, energię odnawialną, rozwój przedsiębiorczości
W trakcie dyskusji na temat prac nad strategicznymi dokumentami województwa, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zwracali uwagę marszałka na problemy opisane we wnioskach zgłaszanych przez samorządy i organizacje społeczne ich miejscowości, m. in.: o budowę obwodnicy Grodziska Mazowieckiego i Milanówka, budowę tzw. paszkowianki (drogi łączącej trasę katowicką z autostradą A2) i Trasy Książąt Mazowieckich w Pruszkowie, czy funkcjonowanie Szybkiej Kolei Miejskiej.
Hanna Szaflik z TMPiZK przedstawiła prezentację zespołu architektonicznego konstancińskiej fabryki papieru oraz osady robotniczej w Mirkowie i wnioskowała o objęcie ochroną konserwatora zabytków całego terenu Mirkowa. Grażyna Matusik-Tomaszewska apelowała z kolei do marszałka o uwzględnienie wniosków jedynej na Mazowszu gminy uzdrowiskowej, a zwłaszcza planów budowy obwodnicy Konstancina i przebiegu tzw. trasy mostowej przez teren gminy. Maria Puk, kierownik Zespołu Planowania Przestrzennego MBPR, zapoznała uczestników spotkania z trybem rozpatrywania wniosków złożonych do planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. Aktualnie wnioski wprowadzane są do systemu komputerowego, następnie zostaną podzielone na dwie grupy: zakwalifikowane do uwzględnienia w planie zagospodarowania i odrzucone. – Do planu wpłynęły tysiące wniosków. Praca nad nimi potrwa zapewne kilkamiesięcy i prawdopodobnie dopiero po wakacjach wiadomo będzie, które zostały uwzględnione. Dopiero później samorząd województwa decydować będzie o sposobie ich realizacji – wyjaśniła Maria Puk. Procedura formalno-prawna przyjęcia i uchwalenia zaktualizowanej strategii rozwoju województwa powinna zostać zakończona jesienią 2012 r.
Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu” zrzesza członków lokalnych organizacji społecznych na Centralnym Mazowszu, które od lat chronią i promują historię i tradycję oraz wspierają zrównoważony rozwój swoich miast i miejscowości, oraz samorządowców działających na obszarze metropolii warszawskiej w 31 miejscowościach.
Głównym zadaniem, jakie stawia sobie stowarzyszenie, jest lobbowanie za rozwojem Centralnego Mazowsza. Stowarzyszenie uczestniczy między innymi w konsultacjach społecznych w sprawie ustawy o metropoliach oraz projektu reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. W ubiegłym miesiącu minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, na prośbę Stowarzyszenia „Ład na Mazowszu”, przyjął w pałacu prezydenckim samorządowców i mieszkańców gmin podwarszawskich, skupionych w stowarzyszeniu. Tematem spotkania i dyskusji był prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.
Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia i jego prezesem jest Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, doktor politologii, samorządowiec. W kadencji 2006–2010 był radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w którym reprezentował okręg okołowarszawski. Przewodniczył wówczas także Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego sejmiku. Autor książki „Mazowsze 24”, poświęconej historii, kulturze, ładowi przestrzennemu i infrastrukturze miejscowości obszaru metropolitalnego Warszawy. Od 2010 r. Grzegorz Kostrzewa- Zorbas jest członkiem prezydenckiego Zespołu Doradczo-Konsultacyjnego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.
TMPiZK
(znajdź),
Konstancin uzdrowisko
(znajdź),
Adam Struzik
(znajdź),
Stowarzyszenie Nasze Miasto Konstancin
(znajdź),
Grzegorz Kostrzewa-Zorbas
(znajdź),
Grażyna Matusik-Tomaszewska
(znajdź),
Stowarzyszenie Ład na Mazowszu
(znajdź),
Hanna Szaflik
(znajdź),
Plan Zagospodarowania Przestrzennego
(znajdź),
Tomasz Sławiński
(znajdź),
|
|