Czas inwestycji
|
autor:
(AM)
|
|
|
W miejscu obecnego sanatorium Przy Źródle ma powstać Centrum Fitness i Hydroterapii
Prezes zarządu spółki Uzdrowiska Polskie – Zarządzanie Przemysław Morysiak oraz jego zastępca Wiesław Wilczyński, w piśmie skierowanym do burmistrza Konstancina-Jeziorny i przewodniczącego rady miejskiej, przedstawili listę zamierzeń inwestycyjnych, jakie spółka chce realizować w okresie najbliższych trzech lat. Rozwój funkcji uzdrowiskowej zapewni:
• budowa nowego budynku Szpitala Rehabilitacji Kardiologicznej na 170 łóżek, zlokalizowanego na działce przy ul. Gąsiorowskiego 8 obok funkcjonującego obecnie szpitala,
• rozbudowa Szpitala Rehabilitacji Neurologicznej i Szpitala Rehabilitacji Schorzeń Narządów Ruchu przy ul. Sue Ryder 1 o dodatkowy pawilon na 60 łóżek oraz uruchomienie istniejącego basenu rehabilitacyjnego niewykorzystywanego dotychczas w działalności leczniczej z powodu wady instalacji wentylacyjnej,
• przebudowa dwóch skrzydeł bocznych Białego Domu przy ul.Mostowej 5, gdzie docelowo zlokalizowany zostanie szpital uzdrowiskowy na 170 łóżek.
Uzdrowiska Polskie – Zarządzanie podtrzymuje zamiar budowy Konstancińskiego Centrum Fitness i Hydroterapii Przy Źródle, jednak zamierza większy nacisk położyć na realizację w tym obiekcie funkcji rekreacyjnych, a nie uzdrowiskowych. Specjalistyczne zabiegi przyrodolecznicze świadczyłby rozbudowany Biały Dom, a w centrum Przy Źródle znalazłyby się basen (także solankowy), sauny, gabinety masażu, gimnazjon, itp., służące zarówno kuracjuszom i turystom, jak i lokalnej społeczności Konstancina. Niespełniające obecnie obowiązujących standardów (brak łazienek przy każdym z pokoi) i wymagające w przypadku remontu nakładów niewspółmiernie dużych do możliwych korzyści, Sanatorium Uzdrowiskowe Przy Źródle zostałoby rozebrane.
Willę Marysieńka, w której obecnie mieści się siedziba zarządu uzdrowiska, spółka planuje poddać kapitalnemu remontowi i przeznaczyć na cele komercyjne, np. pijalnię czekolady, świeżo wyciskanych soków i wód mineralnych. Nakładów inwestycyjnych będzie również wymagał hotel i restauracja Konstancja.
Wszystkie wymienione działania wymagają poważnych nakładów inwestycyjnych. Z problematyką inwestycyjną wiąże się również kwestia współdziałania w procesie pozyskiwania przez spółkę Uzdrowisko Konstancin-Zdrój wsparcia w postaci zewnętrznych źródeł finansowania nakładów inwestycyjnych, w szczególności z funduszy europejskich.
Obecnie największe możliwości uzyskania pomocy w finansowaniu tego typu inwestycji zapewnia inicjatywa JESSICA, jednak ubieganie się o pieniądze z tego programu uzależnione jest od uchwalenia aktualnego lokalnego programu rewitalizacji.
Władzom spółki z pewnością zależy na czasie, miasto też powinno wydawać się zainteresowane rozwojem funkcji uzdrowiskowej Konstancina. Miejmy więc nadzieję, że samorząd w najbliższym czasie podejmie prace zmierzające do uaktualnienia lokalnego programu rewitalizacji.
Niezależnie od projektów inwestycyjnych, władze spółki wskazują na potrzebę rozwoju funkcji kulturalnych miasta i oczekują od samorządu określenia możliwych form współdziałania, podkreślając jednocześnie, że odstąpienie od odwołania się do sądu od decyzji Ministra Administracji i Cyfryzacji, przyznającej gminie własność tzw. Hugonówki, jest ze strony spółki gestem dobrej woli i dobrą podstawą do określenia możliwości i form wzajemnej współpracy.
Hugonówka
(znajdź),
Konstancin uzdrowisko
(znajdź),
|