Czas inwestycji | autor: (AM) |
W miejscu obecnego sanatorium Przy Źródle ma powstać Centrum Fitness i Hydroterapii Prezes zarzÄ…du spóÅ‚ki Uzdrowiska Polskie – ZarzÄ…dzanie PrzemysÅ‚aw Morysiak oraz jego zastÄ™pca WiesÅ‚aw WilczyÅ„ski, w piÅ›mie skierowanym do burmistrza Konstancina-Jeziorny i przewodniczÄ…cego rady miejskiej, przedstawili listÄ™ zamierzeÅ„ inwestycyjnych, jakie spóÅ‚ka chce realizować w okresie najbliższych trzech lat. Rozwój funkcji uzdrowiskowej zapewni:
• budowa nowego budynku Szpitala Rehabilitacji Kardiologicznej na 170 Å‚óżek, zlokalizowanego na dziaÅ‚ce przy ul. GÄ…siorowskiego 8 obok funkcjonujÄ…cego obecnie szpitala, • rozbudowa Szpitala Rehabilitacji Neurologicznej i Szpitala Rehabilitacji SchorzeÅ„ NarzÄ…dów Ruchu przy ul. Sue Ryder 1 o dodatkowy pawilon na 60 Å‚óżek oraz uruchomienie istniejÄ…cego basenu rehabilitacyjnego niewykorzystywanego dotychczas w dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej z powodu wady instalacji wentylacyjnej, • przebudowa dwóch skrzydeÅ‚ bocznych BiaÅ‚ego Domu przy ul.Mostowej 5, gdzie docelowo zlokalizowany zostanie szpital uzdrowiskowy na 170 Å‚óżek.
Uzdrowiska Polskie – ZarzÄ…dzanie podtrzymuje zamiar budowy KonstanciÅ„skiego Centrum Fitness i Hydroterapii Przy Źródle, jednak zamierza wiÄ™kszy nacisk poÅ‚ożyć na realizacjÄ™ w tym obiekcie funkcji rekreacyjnych, a nie uzdrowiskowych. Specjalistyczne zabiegi przyrodolecznicze Å›wiadczyÅ‚by rozbudowany BiaÅ‚y Dom, a w centrum Przy Źródle znalazÅ‚yby siÄ™ basen (także solankowy), sauny, gabinety masażu, gimnazjon, itp., sÅ‚użące zarówno kuracjuszom i turystom, jak i lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci Konstancina. NiespeÅ‚niajÄ…ce obecnie obowiÄ…zujÄ…cych standardów (brak Å‚azienek przy każdym z pokoi) i wymagajÄ…ce w przypadku remontu nakÅ‚adów niewspóÅ‚miernie dużych do możliwych korzyÅ›ci, Sanatorium Uzdrowiskowe Przy Źródle zostaÅ‚oby rozebrane.
WillÄ™ MarysieÅ„ka, w której obecnie mieÅ›ci siÄ™ siedziba zarzÄ…du uzdrowiska, spóÅ‚ka planuje poddać kapitalnemu remontowi i przeznaczyć na cele komercyjne, np. pijalniÄ™ czekolady, Å›wieżo wyciskanych soków i wód mineralnych. NakÅ‚adów inwestycyjnych bÄ™dzie również wymagaÅ‚ hotel i restauracja Konstancja.
Wszystkie wymienione dziaÅ‚ania wymagajÄ… poważnych nakÅ‚adów inwestycyjnych. Z problematykÄ… inwestycyjnÄ… wiąże siÄ™ również kwestia wspóÅ‚dziaÅ‚ania w procesie pozyskiwania przez spóÅ‚kÄ™ Uzdrowisko Konstancin-Zdrój wsparcia w postaci zewnÄ™trznych źródeÅ‚ finansowania nakÅ‚adów inwestycyjnych, w szczególnoÅ›ci z funduszy europejskich.
Obecnie największe możliwości uzyskania pomocy w finansowaniu tego typu inwestycji zapewnia inicjatywa JESSICA, jednak ubieganie się o pieniądze z tego programu uzależnione jest od uchwalenia aktualnego lokalnego programu rewitalizacji.
WÅ‚adzom spóÅ‚ki z pewnoÅ›ciÄ… zależy na czasie, miasto też powinno wydawać siÄ™ zainteresowane rozwojem funkcji uzdrowiskowej Konstancina. Miejmy wiÄ™c nadziejÄ™, że samorzÄ…d w najbliższym czasie podejmie prace zmierzajÄ…ce do uaktualnienia lokalnego programu rewitalizacji.
Niezależnie od projektów inwestycyjnych, wÅ‚adze spóÅ‚ki wskazujÄ… na potrzebÄ™ rozwoju funkcji kulturalnych miasta i oczekujÄ… od samorzÄ…du okreÅ›lenia możliwych form wspóÅ‚dziaÅ‚ania, podkreÅ›lajÄ…c jednoczeÅ›nie, że odstÄ…pienie od odwoÅ‚ania siÄ™ do sÄ…du od decyzji Ministra Administracji i Cyfryzacji, przyznajÄ…cej gminie wÅ‚asność tzw. Hugonówki, jest ze strony spóÅ‚ki gestem dobrej woli i dobrÄ… podstawÄ… do okreÅ›lenia możliwoÅ›ci i form wzajemnej wspóÅ‚pracy. |