Nocne zwiedzanie
|
autor:
MATEUSZ ZAREMBA
|
|
|
Rekordowa liczba ponad 200 placówek kultury zapowiedziała udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów. W nocy z 14 na 15 maja będzie można odwiedzać nie tylko stołeczne muzea, ale także galerie sztuki, biblioteki, księgarnie, świątynie, kawiarnie i kluby.
Tej nocy wstęp do wszystkich obiektów będzie bezpłatny. Darmowy będzie też dojazd, a między placówkami biorącymi udział w akcji kursować będą zabytkowe autobusy. Również zwykła komunikacja miejska będzie działać dłużej.
Szczególną atrakcją dla zwiedzających będzie Centrum Nauki Kopernik, które w Nocy Muzeów bierze udział po raz pierwszy
Warszawskie Towarzystwo Cyklistów planuje rowerową Noc Muzeów, czyli zwiedzanie ciekawych punktów na mapie Warszawy rowerem. Cykliści spotykają się o godz. 17.00 przed rodzinnym domem Marii Curie-Skłodowskiej przy ul. Freta 16, w którym mieści się jej muzeum. Tu zaplanowane są szczególne wydarzenia związane z obchodami Roku Marii Curie-Skłodowskiej. Majowa noc przybliży postać Polki Wszechczasów – ten tytuł przyznali jej internauci w plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski i magazyn historyczny „Mówią Wieki”.
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje się do Nocy Muzeów wspólnie z Fotoplastikonem Warszawskim. W Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21.00 planowany jest pokaz najnowszego filmu Andrzeja Krauzego pod tytułem „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, a o godz. 23.00 – projekcja filmu „Miasto ruin”. W fotoplastikonie zaplanowano wystawy, a wśród nich wystawę trójwymiarowych zdjęć z Indii i innych regionów Azji.
Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza zwiedzających na kiermasz wydawnictw varsavianistycznych oraz pokaz dokumentu o warszawskich reklamach z przełomu XIX i XX wieku.
Odwiedzić można będzie nie tylko najbardziej znane placówki kultury, ale i te mniejsze, nie zawsze i nie tak licznie odwiedzane, np. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawskich Łazienkach, Muzeum Legii, Muzeum TVP, czy Muzeum Neonów.
W czasie trwania Nocy Muzeów otwarty będzie pałac prezydencki i Sejm. Będziemy mogli zwiedzić Filtry Warszawskie i Giełdę Papierów Wartościowych.
Również tej nocy będzie można zwiedzić kościoły ewangelickie oraz wysłuchać wykładu poświęconego Janowi Kalwinowi, a o północy wziąć udział w ekumenicznym nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego.
Wydarzeń związanych z Nocą Muzeów przygotowano tak wiele, że nie sposób wszystkich wyliczyć. Warto zatem odwiedzić stronę internetową Nocy Muzeów – www.noc-muzeow.pl.
Nocne zwiedzanie jest częścią akcji organizowanej w ponad 120 miastach Europy. Pomysł wywodzi się z Berlina – pierwsza noc muzeów odbyła się tu w 1997 r. W Polsce pierwszym miastem, w którym odbyła się Noc Muzeów, był Poznań w 2003 r. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana we wszystkich większych miastach na terenie kraju.
|